Strona 1 z 2
Poprawność rysunku
: 01 maja 2017, 12:54
autor: Rex10
Cześć! Potrzebuję pomocy z tym rysunkiem. Póki co myślę, że błędnie zrzutowałem (brak krawędzi po prawej stronie), źle zwymiarowałem odległość otworu. Czy popełniłem jeszcze jakieś błędy?
Z góry bardzo dziękuję za uwagi!

Re: Poprawność rysunku
: 01 maja 2017, 13:19
autor: yacht
Rex10 pisze:Czy popełniłem jeszcze jakieś błędy?
Wszystko (rysunek, wymiarowanie, oznaczenia) jest błędne z wyjątkiem osi...
Re: Poprawność rysunku
: 01 maja 2017, 14:03
autor: Rex10
yacht pisze:Rex10 pisze:Czy popełniłem jeszcze jakieś błędy?
Wszystko (rysunek, wymiarowanie, oznaczenia) jest błędne z wyjątkiem osi...
Ojć.. od czego zacząć przy poprawie? Zakładam, że ten muszę wyrzucić

: 01 maja 2017, 14:38
autor: rc666
Zacznij od grubości l linii.
Detal powinien być narysowany llinią grubą a, pozostałe linie cienkie.
Które rzutowanie??
: 01 maja 2017, 14:42
autor: jasiu...
wymiary 7 i 19 do otworów Φ12 oraz umiejscowienie oznaczenia chropowatości Ra2.5 świadczą, że ty o rysunku technicznym powinieneś się zacząć uczyć od początku. Dlatego chyba najlepiej będzie ci nie pomagać, może otworzysz wówczas tą książkę i zrozumiesz, że nie da się pomóc osobie, która na jakiś temat nie wie zupełnie nic.
A roboty za ciebie na tym forum nikt nie odwali. Tacy tu są ludzie - pomóc tak, dać się wykorzystać nie!
: 01 maja 2017, 14:57
autor: orion32
Ja tam jakiś potencjał widzę. Błędnie oznczyleś chropowatości w otworze.Nie odnosi się jej do linii wymiarowej,lecz do powierzchni otworu ,lub linii pomocniczej.Jesli w półwidoku półprzekroju rysujszkrawdzie ,to w części obazujacej zarys zewnętrzny rysujesz zewnętrzne ,a części obrazujące i przekrój, wewnętrzne.Linie wymiarowe dla przekroju mają wystawać nieco poza oś symetrii.Faza wewnętrzna jest za duża.Przy takim wykonaniu,skracałaby przedmiot.Brak wymiaru całkowitej długości przedmiotu. jeżeli otwory są okrągłe ,to wymiary podaje się do osi otworu.Brak krawędzi obrazujacej przejście cz ściany cylindryczne w stożkowa w otworze,oraz krawędzi fazy wewnętrznej. Jeśli otwór jest wiercony,to nie oznczasz go jako surowego ,bo taki nie jest. Jeśli masz płaskę lub sześciokąt,to należy to narysować ,lub oznaczyć co to jest ,bo teraz nie wiadomo.Brak wymiarów faz.
To na razie tyle.Musisz to narysowć tak ,abyś przy wykonywaniu wiedział co masz zrobić nie widząc przedmiotu tylko sam rysunek.
: 01 maja 2017, 15:10
autor: Rex10
rc666 pisze:Zacznij od grubości l linii.
Detal powinien być narysowany llinią grubą a, pozostałe linie cienkie.
Które rzutowanie??
Detale w rysunku oznaczają jakie elementy? Np. chodzi o otwory?
jasiu... pisze:wymiary 7 i 19 do otworów Φ12 oraz umiejscowienie oznaczenia chropowatości Ra2.5 świadczą, że ty o rysunku technicznym powinieneś się zacząć uczyć od początku. Dlatego chyba najlepiej będzie ci nie pomagać, może otworzysz wówczas tą książkę i zrozumiesz, że nie da się pomóc osobie, która na jakiś temat nie wie zupełnie nic.
A roboty za ciebie na tym forum nikt nie odwali. Tacy tu są ludzie - pomóc tak, dać się wykorzystać nie!
Masz rację, o rysunku technicznym nie wiem praktycznie nic, ale próbuję się nauczyć. W książce czytam o wszystkich zasadach ale jak widać mam problemy z poprawnym narysowaniem wszystkiego. Każdej uwadze w tym temacie prześledzę i postaram się doczytać w źródłach ale moim problemem jest to, że wydaje mi się że rysuję dobrze i sam nie umiem znaleźć błędów. Nie chcę nikogo wykorzystywać, bardzo proszę o pomoc, ale nie mam żadnych oczekiwań. Nie wiem jakie zasady panują na forum i przepraszam jeżeli w taki sposób zostałem odebrany. Dla osób które wiedzą jak to powinno wyglądać napisanie co od razu widać, że jest źle to kilka sekund, a ja już w źródłach postaram się doczytać i wszystko naprawić.
orion32 pisze:Ja tam jakiś potencjał widzę. Błędnie oznczyleś chropowatości w otworze.Nie odnosi się jej do linii wymiarowej,lecz do powierzchni otworu ,lub linii pomocniczej.Jesli w półwidoku półprzekroju rysujszkrawdzie ,to w części obazujacej zarys zewnętrzny rysujesz zewnętrzne ,a części obrazujące i przekrój, wewnętrzne.Linie wymiarowe dla przekroju mają wystawać nieco poza oś symetrii.Faza wewnętrzna jest za duża.Przy takim wykonaniu,skracałaby przedmiot.Brak wymiaru całkowitej długości przedmiotu. jeżeli otwory są okrągłe ,to wymiary podaje się do osi otworu.Brak krawędzi obrazujacej przejście cz ściany cylindryczne w stożkowa w otworze,oraz krawędzi fazy wewnętrznej. Jeśli otwór jest wiercony,to nie oznczasz go jako surowego ,bo taki nie jest. Jeśli masz opaskę lub sześciokąt,to należy to narysować ,lub oznaczyć co to jest ,bo teraz nie wiadomo.Brak wymiarów faz.
To na razie tyle.
Bardzo dziękuję! Zabieram się do poprawy wszystkich elementów!
: 01 maja 2017, 15:53
autor: jasiu...
: 01 maja 2017, 17:34
autor: Rex10
O dokładnie z tej książki korzystam, ale dzięki za podpowiedź!

: 02 maja 2017, 09:58
autor: Duszczyk_K
To i ja dodam coś od siebie.
Na rysunek patrzysz zazwyczaj normalnie (tj od dołu), ale jeśli masz np. wymiary średnic to żeby go odczytać, patrzysz z boku, a dokładniej z prawej strony. Przyjmując takie założenia wymiary fi 21 i fi 34 są "do góry nogami".
Czy tam gdzie jest wymiar fi 34 detal po prawej stronie ma nacięty gwint? Jeśli tak to powinno być oznaczenie M dla gwintu metrycznego, lub odpowiednio inne.
(swoją drogą gwint M34 to dosyć nietypowe rozwiązanie)
W półwidoku brakuje 2 linii na załamaniu krawędzi (przy fazie i przy dnie otworu) oraz za dużo o jedną linię przy sześciokącie (w przekroju nie widać krawędzi 6-kątu) oraz brak łuczka przy otworze. bo jakbyś przeciął na pile taki deal, to ujrzał być krawędź otworu.
Generalnie staraj się tak wymiarować detal, byś potem mógł sam go wykonać, nie koniecznie fizycznie, ale przynajmniej myślowo. Gdybyś musiał wykonać Twój detal to gdzie byś wywiercił otwór fi12? (wspomniany wcześniej błąd odnośnie wymiaru do krawędzi).
Ile materiału musisz kupić (wspomniany błąd o braku wymiaru całkowitego).