Problem z wymiarowaniem

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Bilstik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:29
Lokalizacja: Olszio

Problem z wymiarowaniem

#1

Post napisał: Bilstik » 22 kwie 2017, 11:42

Witam ! Otóż , wymiaruje teraz pewną tuleję i natknąłem ,się na moment ,w którym zbytnio nie wiem jak poprawnie dokonać wymiarowania załączonego przeze mnie rysunku . Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś się znalazł i podrzucił jakiś swój pomysł . Dodatkowo w załączniku przesyłam rysunek odręczny na szybko z rzeczami , które sprawiają najwięcej problemu . Z góry dziękuję i pozdrawiam !
Załączniki
rys1.jpg
rys2.jpg
odrecznie



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Problem z wymiarowaniem

#2

Post napisał: peritus » 22 kwie 2017, 12:45

Bilstik pisze: Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś się znalazł i podrzucił jakiś swój pomysł
Znalazłem i podrzucam:
https://www.google.pl/search?q=ko%C5%82 ... YTDrGUYNwM:


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#3

Post napisał: Duszczyk_K » 24 kwie 2017, 08:18

Przy tak prostym detalu faktycznie warto się posłużyć internetem, ale na przyszłość poprostu logicznie pomyśl - warto.
Twoje wymiarowanie jest trudne do zrozumienia (delikatnie mówiąc). Moja rada to popatrz na detal tak jak byś miał go TY wykonać. Pytanie pierwsze jakie dobrać wiertło by zrobić środkowy otwór (ten mniejszy)?
Trzeba by to policzyć wg twojego rysunku czyli 46-6-6-8-8=18. Właściwie to trochę skomplikowane nie sądzisz? Oczywiście to były bardzo łatwe obliczenia, ale jakby pracownik miał robić takie obliczenia za każdym razem to został by matematykiem a nie tokarzem :) jak weźmiesz jeszcze pod uwagę, że tokarz może takich "kółeczek" robić dziennie 15 typów a w innych typach zamiast pełnych 6 będzie 6,2 oraz 8,7 to jesteś pewien, że nie ucieknie mu jakaś cyferka? a jak kolejny wałek będzie miał kilka stopni to to działanie jeszcze bardziej by się wydłużyło.
Nie mówiąc już o tym, że pewnie chciałbyś aby Twój wymiar fi 18 miał wymiar 18.00 no może 18.02 bo trochę luzu musi być ale nie może być 17,99 bo nie wejdzie albo 18,2 bo będzie taki luz że będzie latało... dlatego warto było by narzucić jakieś TOLERANCJE.
Luźne propozycje:
Zastanawiam się też, czy kształt Twojego koła musi być taki jaki jest? Czy nie prościej było by gdyby wałek na który to nasadzisz był trochę dłuższy a koło pasowe było by płaskie? Oczywiście kształt jaki zaprojektowałeś może być konieczny, może w tym gnieździe jest schowana nakrętka? Która dzięki kołnierzowi z koła nie wkręci odstających elementów? ale jeśli jest tam nakrętka, to sprawdź, czy w to gniazdo wejdzie klucz (np.: nasadowy) którym dokręcisz tą nakrętkę.

Kąt alfa jaki zaznaczyłeś na rysunku to...90st? To jaki nóż dobrać, by wytoczyć te skosy na pasek klinowy?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”