Rysunek techniczny

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
freak1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2017, 10:12
Lokalizacja: ŚLĄSK

Rysunek techniczny

#1

Post napisał: freak1 » 01 lut 2017, 22:34

Mam problem z rysunkiem technicznym a dokładnie z półprzekrojem.Otrzymałem drugi zwrot i nada nie potrafie zrozumieć błedów, może od samego początku źle wyobraziłem sobie ten przedmiot??

Obrazek

Obrazek



Tagi:


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#2

Post napisał: wackon » 02 lut 2017, 00:03

Witam.Nie widzę promienia sfery zewnętrznej i brak "zaczepienia" sfery wewnętrznej R90.Nie wiem co to za wymiar 12. Czasem spotykam się z opisem SR jeśli chodzi o takie wycinki kuli, ale nie wiem czy to ma jakieś oparcie w normach...Jest też źle zwymiarowana faza bo 1.5x5 ,a nie 5x45st. Na zewnętrznym widoku widać też "kreskę" której nie ma , poniżej wym12 .


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#3

Post napisał: Duszczyk_K » 02 lut 2017, 14:48

wackon pisze: Na zewnętrznym widoku widać też "kreskę" której nie ma , poniżej wym12 .
I jednocześnie nie ma tej kreski jakieś 2-3 mm niżej.
wymiar 12 widoczny po lewej stronie rysunku ten o którym pisał Wackon spróbuj taki wymiar zmierzyć suwmiarką na rzeczywistym detalu. Widzisz jaki jest w tym problem? Gdzie zaczyna się promień do którego miałbyś przyłożyć szczękę suwmiarki?
Wymiary podaje się tak, że albo patrzymy na rysunek normalnie, albo od prawego boku więc trzymając się tej zasady wymiary po prawej stronie rysunku są "do góry nogami".
No i kreskowanie w klasycznych przypadkach powinno być pod kątem 45stopni a nie dowolnym.
Faza pod śrubę... znajdź mi proszę w sklepie śrubę która ma fazkę 60 stopni... zazwyczaj śruby mają tą fazę na 90 stopni i taką fazę należało by zrobić i na detalu.
Na drugim rysunku (oryginał?) ta faza "na oko" ma 90 stopni tylko Tyś ją namalował po swojemu. To samo tyczy się tej fazy 5x45stopni... na oryginale jest to "na oko" kąt 45st, ale tyś namalował jakieś 30 stopni a zwymiarowałeś jako 45... bądź konsekwentny albo narysuj faze 30st i opisz ją 30 stopni -powiesz prowadzącemu, że masz krzywe oko, że patrzyłeś pod kątem i uznałeś, że to jest 30 st albo narysuj 45st i opisz jako 45st.

Awatar użytkownika

rupcio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 27 lis 2016, 17:18
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: rupcio » 11 lut 2017, 11:53

Przyznając rację poprzednikom chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na sposób wymiarowania rozstawienia otworów pod śruby na obwodzie kołnierza. W przypadku takiego symetrycznego przedmiotu należało zamiast wymiaru "7" podanego od brzegu kołnierza podać raczej wymiar średnicy okręgu na którym znajdują się otwory.

Obrazek

Spróbuj sobie wyobrazić jak należałoby wymiarować współpracującą część, aby określić gdzie wykonać otwory pod śruby, tak aby trafiły na te wymiarowane od brzegu. Wszak położenie tego brzegu będzie obarczone błędami wykonania, a przez to całe wymiarowanie mniej dokładne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”