Sprawdzenie rysunku wykonawczego wału

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
xdgg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2017, 17:20
Lokalizacja: Poznań

Sprawdzenie rysunku wykonawczego wału

#1

Post napisał: xdgg » 12 sty 2017, 13:29

Chciałbym prosić o sprawdzenie mojego rysunku wykonawczego wału, a szczególnie tych rzeczy:
1. Czy zawarte zostały wszystkie wymiary (ewentualnie czy nie jest ich za dużo)?
2. Czy przedstawione zostały wszystkie podcięcia obróbkowe i czy zostały one odpowiednio zwymiarowane?

Zdjęcie rysunku:
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

rupcio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 27 lis 2016, 17:18
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: rupcio » 16 sty 2017, 13:14

Moje wątpliwości budzi wymiarowanie tego wałka w części koła zębatego. Wydaje mi się, że podając kąt pochylenia wystarczyłby jeden wymiar liniowy wieńca zębatego.
Jeżeli zadanie dotyczyło również opracowania kształtu wałka, to wystrzegałbym się łukowego przejścia od koła zębatego w wałek. Podanie jakiejś średnicy odniesionej do wymiaru liniowego
na długości wałka wewnątrz tego łuku może przysporzyć problemów wykonawcy.
Przy wymiarowaniu rysunku wykonawczego należy się postawić w roli wykonawcy i przemyśleć pod tym kątem sposób wymiarowania. Zwykle łatwiej jest odmierzać odległości od początku
wałka niż od krawędzi powstających w trakcie wykonywania takiego wałka. Dlatego ja bym sugerował obranie jakiejś bazy wymiarowej i podawanie wymiarów długości od tej bazy, a nie od poprzedniego wymiaru. Oczywiście może zachodzić sytuacja, gdy uzasadnione jest, ze względu na charakter pracy wałka, ciągnięcie wymiarów jeden od drugiego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”