Norma określająca długość czynną spoiny

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

Norma określająca długość czynną spoiny

#1

Post napisał: marek_pno » 18 maja 2016, 14:20

Cześć

Mam problem, ponieważ mam na rysunku spoinę np. a3 o długości 20.

Co oznacza długość 20? Czy jest to długość pełnego przetopienia (nazywam to długością czynną), czy jest to całkowita długość spoiny (określam to po "swojemu" odległością czynną + odległością bierną (bierna, że nie doszło do prawidłowego przetopu))

Może ktoś wie w jakiej normie mógłbym to znaleźć?

Marek



Tagi:


barcel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 09:14
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: barcel » 18 maja 2016, 14:49

PN EN 22553

l=20 oznacza całą długość spoiny


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#3

Post napisał: InzSpawalnik » 18 maja 2016, 21:41

W zaleznosci od przeznaczenia elementu spawanego - dodatkowe normy okreslaja minimalna dlugosc spoiny. I tak wg EN1090 ( stal i aluminium w konstrukcjach spawanych ) minimalna dlugosc jakiejkolwiek spoiny to 30mm.


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: marek_pno » 19 maja 2016, 12:45

Zastanawiam się z punktu widzenia wytrzymałości jaki ma sens podawanie całej długości jeśli i tak początkowa część i końcowa "nie pracują" (z tego co pamiętam, nie bierze się ich po uwagę w obliczeniach).

Z drugiej strony dla konstruktora przy modelowaniu części dobrze jest wiedzieć jaka jest całkowita długość i czy np. spoina nie "wlezie" na nit/śrubę itp.

Technolog pewnie też jeszcze inaczej na to patrzy.

Szukałem w firmowych normach i nic konkretnego nie znalazłem...
PN EN 22553
wyskoczyło mi ,że ta norma jest nieaktualna, ale to chyba co firma to inaczej.
W zaleznosci od przeznaczenia elementu spawanego - dodatkowe normy okreslaja minimalna dlugosc spoiny. I tak wg EN1090 ( stal i aluminium w konstrukcjach spawanych ) minimalna dlugosc jakiejkolwiek spoiny to 30mm.
11 mm spoinę magową pachwinową a = 0,7 widziałem na pierwszym lepszym rysunku w firmie.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#5

Post napisał: peritus » 19 maja 2016, 14:46

marek_pno pisze:PN EN 22553 ...wyskoczyło mi ,że ta norma jest nieaktualna
Bo aktualna jest norma: PN-EN ISO 2553:2014-03 - wersja angielska
http://sklep.pkn.pl/pn-en-22553-1997p.html


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 19 maja 2016, 20:17

Marek :
11 mm spoinę magową pachwinową a = 0,7 widziałem na pierwszym lepszym rysunku w firmie.
1. na rysunku osobiscie uwazam ze nie powinno podawac sie samej technologi wykonania spoiny "magowa" czy "migowa" a moze "elektrodowa" ;) to zostaw technologowi.
- wystarczy w zupelnosci ze podasz wielkosc spawu, jego rodzaj i dlugosc.

2. Nie do konca rozumiem co oznaczaja 11mm i 0,7 parametry - jesli faktycznie jest to dlugosc 11mm i pachwina 0,7mm to jest to jakas bardzo ciekawa metoda - 0,7mm pachwine to chyba tylko plazmowe spawanie albo mikrotigiem ;)

3. Powod dla ktorego wiele norm podaje minimalna dlugosc spoiny jest taki ze krotkie spoiny wprowadzaja bardzo niewielka ilosc ciepla do zlacza a to sprawia ze spoina wraz ze strefa woplywu ciepla bardzo szybko sie wychladza i dochodzi do zahartowania a co za tym idzie prawdopodobienstwo pekniec jest wysokie.


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: marek_pno » 04 lip 2016, 15:00

Wreszcie mam chwilkę ,żeby odpisać.

1. U nas spotkałem się z 2 normami, które określają ,że spoina jest laserowa lub w ochronie gazowej.

2. W firmie około 50% spoin jest krótsza niż 30mm.

Spoiny te łączą cienkie blachy (max 3mm).

Oznaczenie ich na rysunku wygląda w sposób poniżej np.
1. spoina a 0.7 (trójkąt) 16 i norma firmowa
2. spoina 1.5 (trójkąt) 12 i norma firmowa

gdzie
wg. normy a dla spoin pachwinowych musi spełniać warunki
a < 0,7 grubości blachy cieńszej
grubość rzeczywista > a

PS W instrukcjach mig mag piszą, że w rzeczywistości ta spoina wychodzi 2x większa niż a.

Podsumowując moje pytanie

Gdy podam spoinę o długości 40 mm ,oznaczam, że prawidłowe przetopienie jest na długości 40 mm, a spoina posiada jeszcze kilka mm "rozbiegu".

Czyli jak spoina będzie z 2 stron ograniczona np. otworami to nie sposób będzie uzyskać przetopu. Dlatego starać się zachować pewną odległość spoin od krawędzi?


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 05 wrz 2016, 21:57

1. Ta gdzie zaczyna sie spoina tam powinien byc juz pelen przetop.
2. Problem z otworami konstrukcyjnymi i spoinami w ich poblizu jest wiekszy niz moze sie wydawac. Na przyklad jesli najpierw zostanie wywiercony otwor a pozniej wystepuje proces spawania to otwor ulegnie deformacji, czy bedzie ona akceptowalna to zalezy od przeznaczenia otworu, do wnetrza otworu moga dostac sie rozpryski. Jesli pierwszy wykponany zostanie spaw a dopiero pozniej otwor to mamy do czynienia z wierceniem w materiale ze strefy wplwu ciepla czyli o podwyzszonej twardsci .... nie zbyt przyjemna sprawa.
3. 0,7 rozmiar spoiny i metoda mig/mag to nie ma sensu.
4. Jesli w technologii spawania opisane sa warunki i parametry pradowe to wielkosc spoiny powinna wyjsc dokladnie taka jaka zostala zaprojektowana ( i sprawdzona w czasie kwalifikacji samej procedury WPS ). Jesli w WPS-ie pisze ok : scieg 1. takim i takim pradem ,takie napiecie i taka predkosc. Scieg 2, 3 i 4 takim i takim. I oczekiwana wielkosc spoiny to dajmy na to 16mm a wychodzi 30mm to znaczy ze takim WPS-em mozna sobie podetrzec D.... Ok mozna powiedziec ze jesli jest 16mm a wyjdzie miedzy 14 a 18 mm to jest w porzadku ale nie kilka razy.
5. WPS powstaje na bazie PQR a to jest bardzo konkretna proba gdzie nie ma szerokich zakresow zmiennych ( wogole nie ma zmiennych w PQR ). Sam WPS ma zmienne ale one bazuja na stalych z PQR i ich zakres jest szczegolowo limitowany w zaleznosci od normy badz standardu w jakim pracujemy budujac WPS.


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: marek_pno » 15 wrz 2016, 14:16

Dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”