Koło zębate walcowe proste zwymiarowanie fizycznej części

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
crowbar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2016, 19:45
Lokalizacja: Polska

Koło zębate walcowe proste zwymiarowanie fizycznej części

#1

Post napisał: crowbar » 09 cze 2016, 20:17

Witam, jest ktoś tak dobry, żeby mnie naprowadził jak zwymiarować koło zębate z jak największą dokładnością. Wiem ,że do tego powinno się użyć suwmiarki modułowej, a co jeśli nie posiadam takiego przyrządu ? Czy istnieje jakaś inna metoda zwymiarowania fizycznie takiego koła zębatego. Wymiary takiego koła są mi potrzebne do wykonania modelu 3d oraz rysunku wykonawczego. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Koło zębate walcowe proste zwymiarowanie fizycznej częśc

#2

Post napisał: peritus » 09 cze 2016, 20:48

crowbar pisze: a co jeśli nie posiadam takiego przyrządu ?
Do wyboru:
-kupić,
-pożyczyć,
-zlecić pomiary.
www.wseiz.pl/files/materialy/PKZ.pdf


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#3

Post napisał: rc666 » 09 cze 2016, 21:36

Dwiez rzeczy mozesz zmierzyc:
1. Policzyc zeby
2. Zmierzyc srednice zewnetrzna kola za popmoca linijki. Reszte obliczyc za pomoca wzorow.

Jezeli nie jest to male kolo zebate to powinno sie udac.
Ale, jezeli ma to byc rysunek wykonawczy tego kola to kompilikuje sprawe.
Narysowanie takiego kola w 3D na kompie jest trudne.

Powodzenia
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
crowbar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2016, 19:45
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: crowbar » 09 cze 2016, 22:53

Jeśli chodzi o kąt zarysu zęba (przyporu) można go spróbować zmierzyć zwykłą suwmiarką zamiast mikrometra talerzykowego, a resztę już ze wzoru:
cos (alfa)=Pb/(Pi*m)

Z tego co na szybko wyczytałem nominalna wartość kąta alfa wynosi 20 stopni (kąt stosowany współcześnie, najczęściej).


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 980
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#5

Post napisał: kolec7 » 10 cze 2016, 06:27

crowbar pisze:Z tego co na szybko wyczytałem nominalna wartość kąta alfa wynosi 20 stopni (kąt stosowany współcześnie, najczęściej).
W "ogólnej" budowie maszyn, to najprawdopodobniej będzie kąt 20°.
W motoryzacji nie zawsze jest tak pięknie.
Dwiez rzeczy mozesz zmierzyc:
1. Policzyc zeby
2. Zmierzyc srednice zewnetrzna kola za popmoca linijki. Reszte obliczyc za pomoca wzorow.

Jezeli nie jest to male kolo zebate to powinno sie udac.
Ale, jezeli ma to byc rysunek wykonawczy tego kola to kompilikuje sprawe.
Gorzej jak liczba zębów jest nieparzysta. Albo zęby nie są proste, tylko skośne (autor postu - nie definiuje tego).
.....oraz......
Wszystko ładnie i pięknie, ale przy założeniu, że zarys nie jest korygowany.
Natomiast jeśli jest, to jednej zmiennej we wzorach już nie da się określić "linijką".
Zresztą nawet z suwmiarką będzie to trudne.

Suwmiarka modułowa, to nie jedyny przyrząd.
Są jeszcze mikrometry z końcówkami talerzowymi, i wałeczki pomiarowe.
A mając wszystkie powyższe, jest 99% szans, że pomiar i wykonane w rezultacie nowe koło będzie "dobre". 100% pewności pojawia się dopiero po kilkuset godzinach bezawaryjnej pracy.

Do tego jeszcze oprócz pomiarów geometrii, pozostaje kwestia materiału i jego obróbki cieplnej.
A to wszystko złożone do kupy (geometria i materiał + OC) oraz inne czynniki, takie jak choćby - sposób/metoda wykonania, dokładność wykonania, koło/koła współpracujące, sztywność wału i obudowy, sposób łożyskowania, smarowanie i inne - determinuje wytrzymałość/trwałość całej przekładni.
Narysowanie takiego kola w 3D na kompie jest trudne.
Pomocne może użycie generatora kół zębatych zaimplementowanego w programie do inżynierskiej grafiki 3D. Idealnego zarysu, taki "dodatek" nie generuje, ale nie jest to wcale potrzebne. Do prezentacji/wizualizacji w zupełności wystarcza. A metoda wykonania koła zębatego nie jest powiązana ściśle z modelem 3D.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
crowbar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 09 cze 2016, 19:45
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: crowbar » 10 cze 2016, 17:58

Sprawa wygląda następująco, pod koniec przyszłego tygodnia będę sprawdzany pod kątem umiejętności pracy w Inventorze. Konstruktor, który będzie mnie testował poinformował mnie, że dostanę koło zębate do zwymiarowania i zrobienia modelu 3d w Inventorze oraz rysunku wykonawczego, dodatkowo da mi coś do zrobienia z gotowych dokumentacji. Niestety nie znam więcej szczegółów co będę tak naprawdę mierzyć i jakimi przyrządami, może się okazać, że to będzie koło zębate lub coś innego. Nie miałem styczności z kołąmi zębatymi na studiach, nawet nie widziałem na oczy przyrządów pomiarowych do kół zębatych. Założyłem temat na forum bo wiem, że ludzie tutaj mają większą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną i zawsze coś doradzą. Przeprowadziłem małą próbę, wziąłem koło zębate walcowe o zębach prostych jakie miałem dostępnę w garażu, mikrometr oraz suwmiarkę. Wykonałem pomiary według poradnika najdokładniej jak potrafiłem, porobiłem obliczenia.


Po skorygowaniu obliczeń wyszło:
z=50, da=77,48mm, df=70,77mm, m=1,49 ~1.5, d=74,5mm (średnica podziałowa), h=3,35mm, ha=1,49mm, hf=1,86mm, s=2,27mm, e=2,39, c=0,37mm, j~0,05mm

Korzystalem z tego materiału: koła zębate

Teraz pozostaje bym nauczył się używania opcji Parametry w Inventorze, wiem że można korzystać z excela.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”