Konstrukcja formy

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

Konstrukcja formy

#1

Post napisał: RaV23 » 04 lut 2016, 11:07

Witam.

Pracuje w firmię gdzie pełnie role operatora CNC i "konstruktora". Jakoś tak wyszło że przy pomocy odlewnika i innych rysunków potrafie coś tam wyskrobać w solidworksie. Powstało już kilka form wtryskowych i grawitacyjnych.
Czy do takiego projektowania potrzeba jakieś uprawnienia jak np w budownictwie? Pytam gdyż chcą mi zmienić umowe o pracę i dopisać właśnie konstruktora i mam trochę stracha przed dodatkową odpowiedzialnością. Do tej pory rysunki były bez wypełnionej tabelki, a teraz mam się na każdym rysunku podpisywać. Czy osoba która nie ma w tym kierunku wykształcenia może takie rzeczy wykonywać?

Pozdrawiam.



Tagi:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Konstrukcja formy

#2

Post napisał: STELMI » 04 lut 2016, 12:58

RaV23 pisze:Witam.

Pracuje w firmię gdzie pełnie role operatora CNC i "konstruktora". Jakoś tak wyszło że przy pomocy odlewnika i innych rysunków potrafie coś tam wyskrobać w solidworksie. Powstało już kilka form wtryskowych i grawitacyjnych.
Czy do takiego projektowania potrzeba jakieś uprawnienia jak np w budownictwie? Pytam gdyż chcą mi zmienić umowe o pracę i dopisać właśnie konstruktora i mam trochę stracha przed dodatkową odpowiedzialnością. Do tej pory rysunki były bez wypełnionej tabelki, a teraz mam się na każdym rysunku podpisywać. Czy osoba która nie ma w tym kierunku wykształcenia może takie rzeczy wykonywać?

Pozdrawiam.
szczerze mówiąc - idź w ten zawód, nabierzesz doświadczenia i będziesz mógł sobie dowoli przebierać w ofertach i stawiać warunki z wynagrodzeniem dużo wyższe jak sam operator CNC czy programista.


lysy_78
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 15 paź 2006, 22:58
Lokalizacja: pruszkow

#3

Post napisał: lysy_78 » 13 lut 2016, 17:57

To nie ty sprzedajesz formę tylko Twój pracodawca zatem on ponosi za to odpowiedzialność. Śmialo sie podpisuj na rysunkach (w końcu sam je robisz).

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#4

Post napisał: ONATOS » 14 lut 2016, 00:14

Prawdę mówiąc to nawet się nie oglądaj tylko idź do przodu, bez strachu. Projektowanie form to niemal sztuka, mało jest konstruktorów narzędzi a w szczególności do odlewnictwa. Czym wiecej będziesz miał praktyki w temacie, tym większe zapotrzebowanie będzie na Twoje prace. Osobiscie to przerabiałem wielokrotnie. Zawsze musisz współpracować z klientem, wtedy unika się wielu błędów.
Do wykonywania takich form nie potrzebujesz żadnych uprawnień. Najważniejsze są umiejętności.


Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

#5

Post napisał: RaV23 » 15 lut 2016, 08:20

ONATOS, To teraz pytanie - czy iść w studia zaoczne - tylko jakie? budowa maszyn? Czy jakaś mądra książka i samemu próbować jak do tej pory? Studiów się szczerzę trochę obawiam...

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#6

Post napisał: ONATOS » 15 lut 2016, 20:54

RaV23, Czego Cię nauczą na studiach ? Nie Mogę Ci sugerować bo to odpowiedzialność ale przeanalizuj dokładnie czy warto poświęcić swój czas. Jeżeli będziesz pracował w firmie, podglądał fachowców, wypytywał specjalistów, będziesz dociekliwy ( aż do bólu ) to na pewno więcej osiągniesz niż dadzą Ci studia a jeżeli potrzebujesz papier to kończ studia. Wielu miałem u siebie studentów na praktyce i doskonale wiem co umie młody człowiek po studiach. Dzisiejsza nauka na studiach jest bardzo daleka od doskonałości.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 15 lut 2016, 23:38

ONATOS pisze:RaV23, Czego Cię nauczą na studiach ? Nie Mogę Ci sugerować bo to odpowiedzialność ale przeanalizuj dokładnie czy warto poświęcić swój czas. Jeżeli będziesz pracował w firmie, podglądał fachowców, wypytywał specjalistów, będziesz dociekliwy ( aż do bólu ) to na pewno więcej osiągniesz niż dadzą Ci studia a jeżeli potrzebujesz papier to kończ studia. Wielu miałem u siebie studentów na praktyce i doskonale wiem co umie młody człowiek po studiach. Dzisiejsza nauka na studiach jest bardzo daleka od doskonałości.
X2 - robię formy od 9 lat, sam konstruuję, programuję maszyny, wybieram technologie. Robię formy wtryskowe na tworzywa sztuczne, aluminium, znal - nie mam matury.


Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

#8

Post napisał: RaV23 » 16 lut 2016, 17:08

STELMI, Pozwoliłem sobie zerknąć na fejsa - imponujące :)
ONATOS, U mnie na firmie nie mam za bardzo kogo pytać - dobry kierownik odlewni rok temu zmienił zakład, a aktualny to zadaje mi więcej pytań niż ja jemu, a operator CNC który jest na firmie to już chyba przekazał mi całą wiedzę jaką mógł. U nas problemem jest to że w kółko robimy to samo, mało nowych narzędzi itp - nie mam od kogo podglądać, a samo działanie na wiedzy z forum - różnie z tym bywa. Chciałbym się rozwijać - strasznie mi się podoba obróbka CNC, no ale skąd czerpać konkretną wiedzę?

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#9

Post napisał: ONATOS » 16 lut 2016, 17:18

To co w tej firmie robicie ? Jak miał Kolega do czynienia z formami to firma narzędziowa, chyba że się mylę ? :???:


Autor tematu
RaV23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2015, 08:57
Lokalizacja: Mosina

#10

Post napisał: RaV23 » 16 lut 2016, 18:01

ONATOS,
Głównie formy do aluminium - kokile i wtryski, mamy do tego Avie VMC1000 i mikrona vcp600. Jest jeszcze 3 maszyna - też Avia VMC1000 ale starsza i jest przeznaczona na produkcje. W sumie to nasza mała narzędziownia jest przystawką do odlewni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”