Strona 1 z 3

Podstawy Rysunku technicznego

: 08 sty 2016, 22:18
autor: dominic
Witam,

Muszę opanować dobrze rysunek techniczny.

Oczywiście, każdy mi poleca książkę T. Dobrzańskiego

Czy macie również jakieś jeszcze inne ciekawe pozycje dla osoby, która z rysunkiem technicznym ma mało wspólnego?

Posiadacie skan w.w książki?

Re: Podstawy Rysunku technicznego

: 08 sty 2016, 22:39
autor: peritus
dominic pisze:Czy macie również jakieś jeszcze inne ciekawe pozycje dla osoby, która z rysunkiem technicznym ma mało wspólnego?
Polecam: Rysunek techniczny dla mechaników - T.Lewandowski wydanie XVI 2015r

Jest to póki co jedyny podręcznik zaktualizowany w treści zgodnie z normami PN-EN-ISO i przyzwoicie napisany: http://sklep.wsip.pl/produkty/rysunek-t ... znik-3853/
Pozostałe pozycje są w dużej mierze nieaktualne w treści, odwołują się do starych a nawet nieaktualnych norm z zakresu rysunku technicznego.
Dobrym źródłem wiedzy z tego zakresu są też aktualne normy rysunku technicznego:
http://edukacyjny.cba.pl/index.php?opti ... &Itemid=36

Dostępne w sieci skany podręczników (np. cytowany Dobrzański itp) są dalece nieaktualne co do treści i norm EN ISO - są wręcz pozycjami antykwarycznymi posiadając wartość kolekcjonerską i sentymentalną.

: 09 sty 2016, 18:50
autor: dominic
Spokojnie :)

Normy normami ale na nic mi one jeżeli nie znam podstaw.

: 09 sty 2016, 19:36
autor: peritus
dominic pisze:Normy normami ale na nic mi one jeżeli nie znam podstaw.
Rysunek techniczny jest międzynarodowym "językiem" douczonych techników, w 100% znormalizowanym, od formatu i ramki na rysunku począwszy... tutaj nie ma dowolności i "po uważaniu, wg. mnie, itp..."
Zbiór norm to mega podręcznik rysunku technicznego, a wydawane podręczniki rysunku lepiej lub gorzej objaśniają istotę rzeczy z różnych punktów widzenia różnych specjalności techniki.
Podstawową wiedzę trzeba czerpać z b.wielu podręczników, z norm i z wielu innych stron ...jak ograniczysz się tylko do jednego i do tego nieaktualnego podręcznika, to widzisz powyżej jakie są potem tego opłakane efekty w wypocinach "eksperta" który bije czołem o ziemię po przeczytaniu "po łebkach" jednego nieaktualnego podręcznika :razz:

Na początek dobrze by było aby Twoje wysiłki ktoś na bieżąco sprawdzał, poprawiał, korygował błędy i naprowadzał na właściwą drogę (nauczyciel, korepetytor, profesjonalista, kolega ...) potem już poleci.
Dasz radę ...trening czyni mistrza!...jeśli tylko tego bardzo chcesz :grin:

: 15 sty 2016, 13:09
autor: dominic
Czyli rozumiem, że kolejne wydania podręczników o tematyce "rysunek techniczny" to tylko aktualizacja jakiś norm oraz wprowadzenie nowych oznaczeń? Same zasady rysunku etc. są wszędzie jednakowe tylko inaczej objaśnione?

: 15 sty 2016, 21:47
autor: WZÓR
dominic pisze:Spokojnie :)

Normy normami ale na nic mi one jeżeli nie znam podstaw.
http://czajek3.republika.pl/

Mariusz.

: 07 kwie 2016, 07:50
autor: Apoloniusz
Ja natomiast gorąco polecam Leonid W.Kurmaz, Oleg L. Kurmaz - Projektowanie węzłów i części maszyn.

https://pl.scribd.com/doc/51479988/Kurm ... Bci-maszyn

Bardzo przydatna pozycja dla każdego kto naprawdę chce opanować rysunek techniczny i zasady projektowania a nie tylko pismo techniczne czy normy wykonania rysunku technicznego takie jak rodzaje i grubość linii.

: 28 cze 2016, 11:22
autor: Michał1234
Bardzo przydatny wątek, dzięki!

: 17 gru 2016, 20:02
autor: truciak
Witam

Podstawy rysunku znam
Teraz uczę się modelowania w solidworks ( tutoriale już przerobione )
Teraz chciałbym iść w praktykę dlatego szukam książek pod wykonywanie modeli i rysunków typowo pod wykonanie detali na maszynie cnc

Ktoś może coś polecić ?
Na podstawie rysunku chce stworzyć model i na odwrót tak aby ćwiczyć praktycznie

Re: Podstawy Rysunku technicznego

: 11 wrz 2018, 22:48
autor: adadur
dominic i inni z podobnymi zyczeniami ... odstaw literature a skup sie na zajeciach z rysunku w szkole ( jesli jeszcze takowe masz) czy tez samodzielnym rozwiazywaniu zadan.
Wzbogac swoja wyobraźnoe przestrzenna ... cwicz przyklady z rzutowania prostopadlego potem kolejne trudnoejsze, cwicz przekroje plaszczyzn przez bryly i przenikania sie bryl ... czysta geometria i wyobraznoa przestrzenna to podstawa. Jak to opanujesz ucz sie wymiarowania i "opisywania" rysunku technicznego (tolerancje, chrpowatosci itp)