Część wału maszynowego

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Domiskra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2015, 15:11
Lokalizacja: Katowice

Część wału maszynowego

#1

Post napisał: Domiskra » 10 sty 2015, 15:24

Witam, mam do narysowania projekt wykonawczy tego wału maszynowego. Pomijając wszelkie wątpliwości związane z tym zadaniem najbardziej nurtuje mnie co tak na prawdę znajduje się w ostatniej części po prawej stronie tego wału? Czy są w tym czopie jakieś otwory? To mój pierwszy wał do narysowania i czuję się jakbym miała wykonać rysunek wykonawczy rakiety kosmicznej... -.- Może podpowie mi jakaś dobra dusza od czego najlepiej zacząć? Czy mogę rysować średnicę i długości jak mi się podoba (średnicę największego czopa mam podaną 55mm i wiem, że śr. wiekszego czopa/śr. następnego mniejszego czopa < 1,2) czy są podane jakieś żelazne normy do tego?
Przeglądałam książki Dobrzańskiego, Dąbrowskiego i Mazanka ale nic z tego nie wiem... :(
Proszę bardzo o pomoc.
Obrazek



Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

Re: Część wału maszynowego

#2

Post napisał: yacht » 10 sty 2015, 15:36

Domiskra pisze:czy są podane jakieś żelazne normy do tego?
Żelazne nie, ale Polskie Normy:
https://www.cnc.info.pl/topics108/rysun ... t63865.htm


huberts15
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:28
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: huberts15 » 11 sty 2015, 02:27

Domiskra,
Wszystko musisz wyliczyć z warunków, podanych np. w Mazanku (w Mazanku jak i w Dobrzańskim dobrze podane są chropowatości i tolerancje takiego wału, które na rys. wykonawczym również musisz określić).

W Twoim temacie otworów nie ma, co zresztą widać (brak wyrwań/przekrojów czopach końcowych, tam najczęściej są śruby, które mocują piasty nasadzane na czopy), jednak wał najprawdopodobniej posiada nakiełki, które są określone normą, jednak na rysunku zaznaczasz je tylko strzałką z opisem, bez rysunku (z racji, że są znormalizowane).

Średnice i długości również dobierasz według normy (tabelka z Mazanku) tam masz średnice czopa + długość czopa długiego/krótkiego.

Ostatnia część po prawej stronie wału to nakrętka łożyskowa z podkładką zabezpieczającą (również jest znormowana).

Dodatkowo musisz pamiętać, że przejścia na większą/mniejszą średnicę muszą być złagodzone (promieniami zaokrągleń np), żeby zniwelować zjawisko karbu, jeżeli zostawisz wał bez przejścia okrągłego, to gwarantuje, że zetnie Ci go natychmiast (tyczy się to tylko części wału z obciążeniem gnącym, w tym wypadku od czopa z lewej do łożyska z prawej strony).


zdzicho
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: zdzicho » 11 sty 2015, 13:19

Masz racje z zaokrągleniami ,ale nie gwarantuj tego ,czego zagwarantować nie możesz. Właściwsze byłoby użycie określenia ,,istnieje ryzyko" i nie stanie się to,, natychmiast".
Kolega jest,koleżanką ,o czym świadczy zwrot ,,jakbym miała" :wink:
Koleżanko, to co uznałaś za otwory ,to są elementy toczne łożyska(kulki) .


huberts15
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:28
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: huberts15 » 11 sty 2015, 14:22

No rzeczywiście źle to sformułowałem. Za pomylenie i nazwanie koleżanki kolegą również! biję się w pierś :)


Autor tematu
Domiskra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2015, 15:11
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: Domiskra » 12 sty 2015, 18:39

Dziękuję kolegom za pomocne odpowiedzi ;)
Koleżanka się nie gniewa za nazwanie jej kolegą ;)

Raczej nie chodziło mi o kulki łożyskowe, a konkretnie o tą zaznaczoną część.. nie bardzo mogę rozszyfrować czy tam jest jakieś wyrwanie i pokazany przekrój otworu czy co... Obrazek


huberts15
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:28
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: huberts15 » 12 sty 2015, 19:26

Napisałem Ci już, jest to nakrętka łożyskowa z podkładką.

Obrazek

Obrazek

Tam jest wyrwanie, ponieważ autor rysunku pokazuje, że jest w wale rowek, żeby osadzić podkładkę.

Oczywiście są to elementy znormalizowane :lol:

Taka sama nakrętka jest przy lewym łożysku (tylko chyba bez podkładki) ogólnie to bym to przeprojektował, jeżeli możesz na po prawej stronie pierścień osadczy zewnętrzny (no i jeżeli musisz rysować elementy korpusu to możesz łożysko lewe zabezpieczyć w korpusie pierścieniem osadczym zewnętrznym.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”