Wymiarowanie - nie powtarzanie wymiarów

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
k22l
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2014, 15:00
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Wymiarowanie - nie powtarzanie wymiarów

#1

Post napisał: k22l » 11 lis 2014, 15:08

Witam,
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, mianowicie chodzi mi o wymiarowanie... Mam do zrobienia projekt składający się z rysunku złożeniowego i dwóch rysunków wykonawczych wybranych elementów. Wyczytałem z książki Dobrzańskiego, że na rysunku złożeniowym podajemy tylko wymiary gabarytowe: długość, wysokość itd. - tak żeby określić mniej więcej wielkość danego detalu/maszyny. Jedną z reguł w wymiarowaniu jest nie powtarzanie wymiarów stąd też moje pytanie, czy podając długość elementu na rysunku złożeniowym, mogę tę samą długość zaznaczyć na rysunku wykonawczym, czy jeżeli podałem już tą wielkość na rysunku złożeniowym to na wykonawczym już nie podaje? Z góry dzięki na info.



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Wymiarowanie - nie powtarzanie wymiarów

#2

Post napisał: peritus » 11 lis 2014, 15:36

k22l pisze: Jedną z reguł w wymiarowaniu jest nie powtarzanie wymiarów
W przypadku, który opisujesz podstawą są wymiary na rysunku wykonawczym, gdyż te elementy trzeba wykonać wg tych rysunków.
Na rysunku złożeniowym podaje się tylko wymiary, które są istotne przy składaniu, wspołpracy już wykonanych tych cześci i nie występują w rysunkach wykonaczych.

Jeżeli jakiś wymiar, z powdodów które podałem wyżej, musi być podany na rynku zestawieniowym (a występuje na rys.wykonawczym) to podaje się go w nawiasie jako wymiar orientacyjny.

W nawiasach podaje się również wymiar np. zamykający łańcuch wymiarowy, ale "dla wygody" podaje się go na rys.wykonawczym aby ułatwić orientację w gąszczu wymiarów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”