Rysunek wykonawczy wałka

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

Rysunek wykonawczy wałka

#1

Post napisał: maartuusiaa » 29 maja 2014, 17:49

Witam,
czy mogę uprzejmie prosić o sprawdzenie rysunku wykonawczego wałka?

Czy rzucają się w oczy komuś jakie błędy?

Powinnam jeszcze obok pasowań wałka pod łożyska zaznaczyć jeszcze tolerancję z odchyłkami obok łożyska... (pasowanie mieszane) by łożysko weszło ciaśniej w miejsce w którym będzie usytuowane na wale, natomiast obok wałek będzie minimalnie mniejszy, muszę tam zaznaczyć odchyłki, w jaki sposób to zrobić?

W linku poniżej zdjęcie lepszej jakości:
Załączniki
wałekkkkk2.jpg



Tagi:


toro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2014, 08:11
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: toro » 30 maja 2014, 08:31

Na pewno przydałaby się jeszcze oś wałka.
Spróbuj też umieścić obrazek w wyższej rozdzielczości, bo nie wiele widać ;)


Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: maartuusiaa » 30 maja 2014, 11:35

toro pisze:Na pewno przydałaby się jeszcze oś wałka.
Spróbuj też umieścić obrazek w wyższej rozdzielczości, bo nie wiele widać ;)
Dziękuję za odpowiedź :)
lepszej jakości zdjęcie jest w linku, tutaj nie potrafię takiego umieścić.


wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: wujek_11 » 30 maja 2014, 17:23

Na pierwszy rzut oka brakuje wymiarów wpustów szerokości i głębokości. Zrobiłbym kłady. Oprócz tego na rysunku z lewej strony widoczny jest chyba rowek pod seger i trzeba tez go zwymiarowac, np. dac szczegół oraz wymiar od czoła. Tak samo i rowek z prawej strony i na czopie gdzie będzie osadzone koło. Oprócz tego brakuje wymiaru jednej średnicy.


Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: maartuusiaa » 30 maja 2014, 23:28

Szerokość rowka pod pierścień jest zwymiarowana, jakiego wymiaru więc brakuje? Konsultowałam rysunek, nauczyciel powiedział że niekonieczne są kłady i żebym ich lepiej nie robiła.. Bardzo proszę mi napisać jak zapisać tolerancję wymiaru zaraz obok pasowania, tzn chodzi o miejsca gdzie będą łożyska, obok nich wymiary muszą być tolerowane, musyę zapisać odchyłki, w jaki sposób to zrobić prawidłowo?


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#6

Post napisał: 000andrzej » 30 maja 2014, 23:42

Najprościej dać tabelkę w lewym górnym rogu i podać wymiary z tolerancjami oraz odchyłki.
Można też obok wpisać w nawiasie odchyłkę górną i dolną, ale według mnie to zaciemnia rysunek.
Tak jak ktoś wcześniej zauważył - brak osi symetrii oraz podanych szerokości rowków.
Jeśli to pod wpusty to również pasuje tolerować.
Brakuje też średnicy wewnętrznej rowka pod segera, lub odnośnika do normy oraz po prawej stronie zwymiarowanej fazy na końcu wałka.
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.


Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: maartuusiaa » 31 maja 2014, 00:16

Taką tabelkę już mam, jednak miałam coś innego na myśli.
Nauczyciel tłumaczył że miejsce obok łożyska, pod którym wałek już jest pasowany trzeba tolerować, by łożysko weszło ciasno tylko w miejsce w którym ma być osadzone, obok na wale ma być bardzo mały luz w postaci odchyłki.
Nie wiem czy jest to zrozumiałe jak to opisuję, dlatego wrzucam też schemat.. czerwoną strzałką zaznaczyłam właśnie to miejsce które nauczyciel kazał tolerować, jak widać obok jest pasowanie, w tym miejscu będzie łożysko.
Jak to zapisać? czy chodzi może o to samo pasowanie, ale dobrać inne odchyłki?

http://1-ps.googleusercontent.com/h/www ... u3rOT.webp
P.S na tych schemacie nie ma wgłębień pod pierścienie- wiem. Wiem też że mam niepotrzebne jedno pasowanie, w miejscu gdzie nie ma współpracujących elementów, to był tylko pierwszy szkic. ;-)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7978
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 31 maja 2014, 11:01

maartuusiaa pisze:.... obok nich wymiary muszą być tolerowane, musyę zapisać odchyłki, w jaki sposób to zrobić prawidłowo?
Wcale ich nie nanoś.
Patrz; niżej.
000andrzej pisze:Najprościej dać tabelkę w lewym górnym rogu i podać wymiary z tolerancjami oraz odchyłki.
Można też obok wpisać w nawiasie odchyłkę górną i dolną, ale według mnie to zaciemnia rysunek. ....
.... jest i inny sposób.

@maartuusiaa - możesz zwymiarować to tak;

http://zapodaj.net/944dd281ef224.jpg.html

.... , ale rysunek (jak jest w nim dużo wymiarów) staje się nieczytelny.

Niżej podaję lepszy sposób ;

http://zapodaj.net/a3ac490c87ca0.jpg.html

.... , a odchyłki można znaleźć (np.) tu;

http://www.techcalc.pl/

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
maartuusiaa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2014, 09:50
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: maartuusiaa » 31 maja 2014, 11:29

Dziękuję, ten pierwszy sposób jest dobry, takie wymiary będą tylko 2, także nie zaciemni to rysunku. Teraz jednak zaczęłam się jednak zastanawiać, czy dobrze zrozumiałam swojego nauczyciela...
Odwołam się jeszcze raz do tego rysunku do którego linka podałam wyżej (http://1-ps.googleusercontent.com/h/www ... u3rOT.webp)
Obok czerwonej strzałki ( tej z prawej strony) zaznaczyłam już pasowanie wałka o45 k5, to miejsce w którym będzie łożysko, facet kazał mi jeszcze tolerować miejsce dokładnie to które zaznaczyłam czerwoną strzałką.
Zrozumiałam to tak, że w tym miejscu będzie to samo pasowanie, ale inne odchyłki, coś mi się jednak teraz nie zgadza..
czy powinnam w tym miejscu oznaczonym czerwoną strzałką dobrać nowe pasowanie i do niego odchyłki?
Do tego jednak jest warunek; muszę to zrobić w ten sposób by najmniejsza możliwa średnica pod łożysko była większa od tej obok, czyli pod łożyskiem mam najmniejszą możliwą 45,002, to obok muszę zapisać tolerancję z odchyłkami 0 i -0,002
mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie... ;)


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#10

Post napisał: 000andrzej » 31 maja 2014, 13:39

Chodziło o to zapewne, że tolerujesz całą średnicę, a przecież łożysko leży tylko w jednym miejscu. Np. nie masz odległości, gdzie zamocowane są pierścienie segera. Skąd wiadomo, gdzie je wyrzeźbić na wałku? Łożysko ma jakąś szerokość, więc tylko ta średnica gdzie leży łożysko powinna być tolerowana. Wejście łożyska (do pierścienia) może być obniżone. Może o to chodziło? Przy okazji - po co tam dawać odchyłkę w 3 mikronach na minusie?
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”