Strona 1 z 1

Rysunek złożeniowy wałka i koła zębatego

: 26 lut 2014, 21:13
autor: Dwarfkac
Witam. Potrzebuję pomocy z powyższym zagadnieniem. Przez długi czas byłem w szpitalu i teraz muszę nadrabiać zaległości na studiach i został mi już tylko rysunek techniczny, niestety bladego pojęcia nie mam jak się za to zabrać. Ponoć było to przerabiane na zajęciach tylko, że dla mnie to nic nie zmienia. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć od czego zacząć w projekcie o takiej treści?
Skonstruować wałek i koło zębate, dobrać łożyska, uszczelnienie, tarczę sprzęgła i połączenie wpustowe. Wykonać ich rysunek złożeniowy (wraz z gniazdami i pokrywami łozyskowymi) oraz rysunki wykonawcze wałka i koła zębatego. Wiem tyle, że moje koło zębate ma mieć 23 zęby. Znam też moduł, wskaźnik σ i średnica wałka.
Czy ktoś kto się na tym zna, może mnie poprowadzić - czym mam się posiłkować, gdzie szukać informacji? W książkach Lewandowskiego czy Dobrzańskiego mam treści o rysunku złożeniowym, ale to tylko definicje, a z nich nic nie wynika dla mnie.
Przewszystkim zależy mi na informacji, jak "Dobrać" te elementy dla wałków i skąd mam wiedzieć jaki ma być wałek (jakikolwiek?) i koło zębate (wiem tylko tyle, że ma mieć 23 zęby) Bardzo proszę o pomoc.

Re: Rysunek złożeniowy wałka i koła zębatego

: 26 lut 2014, 21:43
autor: peritus
Dwarfkac pisze: Bardzo proszę o pomoc.
koło ratunkowe:
http://pkm.edu.pl/

: 26 lut 2014, 22:30
autor: Dwarfkac
Rozumiem, że tu mam doszukiwać się części do wału. Ciągle jednak nie wiem, skąd wziąć sam wał.

: 26 lut 2014, 22:38
autor: peritus
Dwarfkac pisze: nie wiem, skąd wziąć sam wał.
Trzeba go zaprojektować!

: 26 lut 2014, 22:54
autor: Dwarfkac
Jakikolwiek wałek? Tzn jakikolwiek o średnicy podanej w zadaniu?
Umiem rysować wał, potrafię też koła zębate. Ale nie mam bladego pojęcia jak je złożyć do kupy i to jeszcze zgodnie z wytycznymi :|

Ogólnie wynikowo ma wyjść część podobna do tej na górze tak?

: 27 lut 2014, 18:25
autor: seta35
Musisz posiadac wzor obliczen ktore podawal wykladowca. Na podstawie obliczen zakladasz np. srednice walka i liczysz wedlug wzorow, jezeli wyjdzie ci ze walek wytrzyma zalozony moment to zalozona srednica jest dobra i tak wszystkie inne zeczy musisz policzyc. kiedy bedziesz mial zaakceptowane obliczenia dopiero mozesz przejsc do rysowania detali.