Rysunek złożeniowy i wykonawczy wałka (po raz kolejny :/ )

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
keraj258
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2014, 12:26
Lokalizacja: Poznań

Rysunek złożeniowy i wykonawczy wałka (po raz kolejny :/ )

#1

Post napisał: keraj258 » 26 sty 2014, 12:47

Witam :)
Jak po samej nazwie tematu widać jestem studentem, a konkretniej to od października 1 rok i mam zrobić projekt. Czytałem o rysowaniu podobnych rysunków w Dobrzańskim, przeglądałem również forum, ale nie wszystko rozumiem (a w sumie pewny to niestety nie jestem niczego). Ale do konkretów.W jaki sposób mam dobrać łożyska toczne? Prowadzący zajęcia dał Nam link do pdf-a "katalog łożysk tocznych" firmy NSK. Tam jest ponad 500 stron i bladego pojęcia nie mam w jaki sposób mam tego szukać? Oraz moje drugie pytanie. Mam podane normy niektórych elementów wałka i je znalazłem co która oznacza, natomiast w jaki sposób mam skompletować resztę nazw poszczególnych części?
Wiem, że moje pytania zapewne są banalne, ale jest to całkowicie nowa rzecz (jak wiadomo w liceum takich rzeczy niestety nie było) i strasznie się tym gubię, nie wspominając, że im więcej czytam/szukam tym coraz większy mętlik w głowie mam :(
Jeżeli moje pytania są aż tak głupie, możecie nie zostawiać na mniej suchej nitki :P
Pozdrawiam :)

Obrazek

EDIT
Oo, chyba coś zaczynam łapać (oby). Te moje łożyska to łożyska stożkowe. Więc jeżeli w tabeli z normami mam łożysko dla średnicy wału 55mm, a mój wał ma 56mm po przeskalowaniu to mam dostosować średnicę wału? Czy może wykorzystać tolerowanie wynikającą z normy? (wydaje mi się druga opcja). Prosiłbym o odpowiedzenie czy mój tok rozumowania jest prawidłowy czy wypisuje jakieś brednie....



Tagi:


friko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:17

Re: Rysunek złożeniowy i wykonawczy wałka (po raz kolejny :/

#2

Post napisał: friko » 26 sty 2014, 16:17

keraj258 pisze:strasznie się tym gubię, nie wspominając, że im więcej czytam/szukam tym coraz większy mętlik w głowie mam...
Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie...

a Kubuś Puchatek też im więcej chodził w koło, tym więcej śladów znajdował... :mrgreen:

https://www.cnc.info.pl/topics68/nowy-c ... t53770.htm


Autor tematu
keraj258
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2014, 12:26
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: keraj258 » 26 sty 2014, 16:52

Heh poczucie humoru dobre! Co prawda nie pomocne, ale się humor przynajmniej poprawił :P Na "warsztacie" poradnik mechanika, podstawy konstrukcji maszyn, Dobrzański, coś tam chyba zaczynam łapać. Ale i tak mógłby ktoś potwierdzić lub nie, czy jeżeli wymiar pomnożony przez skalę jaka mi wyszła daje średnice 56mm, a w normie jest 55 mm to mam dostosować ten wymiar czy tolerancje o 1mm? Jeżeli używam niepoprawnie jakiś pojęć to przepraszam.


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

#4

Post napisał: Paola » 26 sty 2014, 17:30

keraj258 pisze:jeżeli wymiar pomnożony przez skalę jaka mi wyszła daje średnice 56mm, a w normie jest 55 mm to mam dostosować ten wymiar
tak 55mm....wały stopniuje się co 5mm lub wielokrotność 5


Autor tematu
keraj258
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2014, 12:26
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: keraj258 » 26 sty 2014, 17:35

Dziękuje bardzo za odpowiedź :)


Autor tematu
keraj258
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2014, 12:26
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: keraj258 » 10 lut 2014, 17:05

Mam jeszcze jedno pytanie. Praktycznie wszystko zrobione prowadzący jedynie zaznaczył mi, że mam dać oznaczenie norma do podcięć obróbkowych. Na stronie pkm znalazłem 4 typy podcięć. Niestety nie za bardzo potrafię dobrać, które powinno być gdzie. ( nie wiem, które to są "pracujące powierzchnie").

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”