Tolerancja pozycji, co technolog miał na myśli???

jak to pomierzyć na maszynie CMM i czy to jest logiczne?

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
krzysiek12.92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 08 cze 2019, 23:29

Tolerancja pozycji, co technolog miał na myśli???

#1

Post napisał: krzysiek12.92 » 08 cze 2019, 23:43

Witajcie, to mój pierwszy post na tym forum. Jestem operatorem maszyn CMM i spotkałem się z rysunkiem jaki tutaj załączam. Czy ktoś może pomóc mi go zrozumieć? A więc chodzi o to, czy bazą A są dwie płaszczyzny o średnicach Fi33 zaznaczone jako A1 oraz A2? A główne pytanie to jak mam rozumieć tą tolerancje położenia która odnosi się do tej dużej płaszczyzny i baządla niej jest baza A - A? Co to konkretnie ma mi powiedzieć? czy są płaskie, równoległe, czy jak to rozumieć.... proszę o pomoc jeśli ktoś miał z tym styczność lub wie o co tutaj chodzi... jak to prawidłowo zmierzyć? Obrazek



Tagi:


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Tolerancja pozycji, co technolog miał na myśli???

#2

Post napisał: adadur » 12 cze 2019, 10:31

Trochę brakuje rzutu w lepszym zrozumieniu tego rysunku.
Moja interpretacja:
1. Bazą A jest powierzchnia całego elementu, jednak na bazie tej bazy tworzone są bazy czastkowe A1 i A2.
2. Tolerancja kształtu płaskości odnosi się do obu płaszczyzn (baz cząstkowych A1 i A2) o średnicy fi33.
CZ - Common Zone - nie wiem do czego to przypisać, może obróbka z jednego przejścia bądź zabiegu.
3. Tolerancja pozycji: 0,2 A-A. Nie rozumiem tego zapisu, po pierwsze trudno przypisać czego dotyczy tel. pozycji, bo odnośnik przyczepiony jest "do niczego", może do wystającej części tegoż elementu? I może tolerancja pozycji dotyczy tego występu ... a otwór tam występujący już nic nie wymaga? Nie podoba mi się to. Druga rzecz niezrozumiała to oznaczenie bazy A-A (i raczej nie chodzi o przekrój ;-) ), nie może być dwóch baz A, ten zapis mógłby być A-B - jako osi wspólnej między bazami. Bardziej widział bym tu przeniesienie się na bazy cząstkowe A1 i A2 z tym że nie wiem czy zapisywał bym to A1-A2 chyba raczej jako do dwóch baz |A1|A2|.
Niemniej pełny rysunek (rzuty) mógłby więcej wyjaśnić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”