jak wyciągnąć kształt ze zdjęcia

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#31

Post napisał: lajosz » 07 mar 2013, 23:01

@pompek23

Wstawiłeś PDF-a.

No niby można, ale zazwyczaj dobrze jest wstawić plik oryginalny, czyli DXF, DWG lub inny wektorowy w takiej postaci jak jest, ale najpierw spakować go np. WinRAR-em lub za pomocą systemowego ZIP-a.
Wtedy każdy kto ściągnie taki plik, będzie mógł go zobaczyć tak jak on rzeczywiście wygląda.

No ale i tak sobie poradziłem.

Otóż te wektory, jeśli rzeczywiście narysowałeś to tak jak w tym PDF-ie, czyli praktycznie każdy łuk i linia to osobne obiekty, a ponadto niektóre zdublowane i nakładające się na siebie, to marny pożytek z tego będzie jeśli zechcesz to wykorzystać do obróbki CNC.

Poza tym, takich kotwic jest na kopy w necie, tak wektorowych jak i bitmap.
Zobacz:

Kotwice

Wystarczy tylko wybrać którąś.

No ale jak już pobrałem tego Twojego PDF-a, to zrobiłem z nim porządek i w załączniku masz DXF-a założonego z zamkniętych polilinii.



Tagi:


Autor tematu
pompek23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2012, 17:25
Lokalizacja: zakopane

#32

Post napisał: pompek23 » 12 mar 2013, 14:57

No ale jak już pobrałem tego Twojego PDF-a, to zrobiłem z nim porządek i w załączniku masz DXF-a założonego z zamkniętych polilinii.

Napiszesz jak to zrobiłeś tymi zamkniętymi poliliniami?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#33

Post napisał: lajosz » 12 mar 2013, 15:44

pompek23 pisze:Napiszesz jak to zrobiłeś tymi zamkniętymi poliliniami?
Sorry, ale nie napiszę.

Nie napiszę ponieważ musiałbym tu walnąć mały elaboracik, a po prostu, zwyczajnie mi się nie chce bo byłoby (wydawało by się prosty temat) pisaniny.
Poza tym, już tu na forum kiedyś chyba to tłumaczyłem.

Napiszę tylko, że całą sprawę można załatwić w programie "Artcam" i zapewne w edytorach wektorowych (jak np. CorelDraw) również.
Ja zrobiłem to w Artcamie.


Autor tematu
pompek23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2012, 17:25
Lokalizacja: zakopane

#34

Post napisał: pompek23 » 12 mar 2013, 16:07

trudno, a możesz mi jeszcze napisać na temat skalowania bo jak skaluje szerokość to skaluje mi się też wysokość. chciałbym zrobić osobno wysokość i szerokość. Jest taka opcja?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#35

Post napisał: lajosz » 12 mar 2013, 16:23

pompek23 pisze:trudno, a możesz mi jeszcze napisać na temat skalowania bo jak skaluje szerokość to skaluje mi się też wysokość. chciałbym zrobić osobno wysokość i szerokość. Jest taka opcja?

Jeśli chodzi o AutoCAD-a, to nie ma tam możliwości skalowania tylko w jednej osi i (moim zdaniem) słusznie bo CAD, to CAD, czyli oprogramowanie (nazwijmy to ) inżynieryjne, techniczne i takie skalowanie o którym mówisz, nie wchodzi w grę.

Natomiast bez problemu zrobisz to (skalowanie o którym piszesz) w edytorach wektorowych takich jak np. "CorelDraw" , "Inkscape" i innych, a także w niektórych CAM-ach np. "Artcam".

W takich edytorach możesz rozciągać obiekt jak tylko chcesz i w którąkolwiek stronę.
Można też wpisać konkretne wymiary danego obiektu lub grupy obiektów.
Np. rysujesz koło, ale chcesz żeby to koło miało wymiar w pionie np. 100mm, a w poziomie 70mm.
Wpisujesz żądane wymiary i po sprawie, ale oczywiście koło przestanie być kołem, a stanie się elipsą lub owalem.


Autor tematu
pompek23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2012, 17:25
Lokalizacja: zakopane

#36

Post napisał: pompek23 » 12 mar 2013, 16:25

Dzięki

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#37

Post napisał: MarcinxD » 12 mar 2013, 16:54

pompek23 pisze:trudno, a możesz mi jeszcze napisać na temat skalowania bo jak skaluje szerokość to skaluje mi się też wysokość. chciałbym zrobić osobno wysokość i szerokość. Jest taka opcja?
Jeśli chodzi o AutoCAD-a, to nie ma tam możliwości skalowania tylko w jednej osi
Lajosz niekoniecznie, pompek23 możesz to w jakiś tam sposób zrobić tak:
- definiujesz obiekt jako blok
- naciskasz"Wstaw blok" i wybierasz ten blok co potrzebujesz
- odznaczasz "Rozbij", "Określ na ekranie" i "Skala proporc."
- wpisujesz odpowiednie wartości w X Y i Z pamiętając, że nie jest to wymiar tylko skala

Tak bynajmniej zrobiłbym to w AutoCADzie 2010
Pozdrawiam Marcin


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#38

Post napisał: lajosz » 12 mar 2013, 17:30

@MarcinxD

Zastanawiałem się czy napisać o tym sposobie (bo wiedziałem o nim), ale nie napisałem bo w ten sposób skalować owszem można, ale nie możesz wpisać konkretnych wymiarów danej współrzędnej (X, Y, Z) , a także nie można użyć skalowania poprzez odniesienie, a więc taki sposób jest mało (że się tak wyrażę) intuicyjny, więc mało komu to się przyda.

Owszem, można wyliczyć współczynnik skali dla danej współrzędnej, ale ani to szybkie, ani (jak pisałem) intuicyjne.


Autor tematu
pompek23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 15
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2012, 17:25
Lokalizacja: zakopane

#39

Post napisał: pompek23 » 13 mar 2013, 08:31

Witam mam jeszcze pytanie czy jest ktoś kto by mi wykonywał projekty 2D i 3D oczywiście nie za darmo. Chodzi mi głównie o to że ja wysyłam zdjęcie z wymiarami, a ktoś przerabia to w 2D-3D.
Proszę przesyłać propozycje na [email protected]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”