Strona 1 z 1

Rysunek techniczny przy obróbce drewna?

: 22 sty 2013, 22:02
autor: Bordowy
Dzień dobry wszystkim,


już od sporego czasu zaglądam do Was okazjonalnie na forum, choć zawsze było to bardziej jako rozrywka niż potrzeba. Jako że zostałem jednak dość nieoczekiwanie szansę na zatrudnienie jako operator frezarki CNC do obróbki drewna (choć nawet jeszcze nie mam pojecia jaki to model), to zdecydowałem się zaczerpnąć Waszej wiedzy.

Praktycznie jedynym wymogiem pracy była umiejętność czytania rysunku technicznego i chęć do nauki. Jako, że z niewiadomych przyczyn obróbka na frezarkach, tokarkach itp. podobała mi się od lat (przynajmniej jak nie musiałem tego robić, a tylko oglądać sam proces wytwarzania :mrgreen: ), chętnie spróbował bym swych sił w tej dziedzinie - a że przypuszczalnie od połowy roku 2014 przeniosę się na studia do Niemiec albo do Danii, to i perspektywy na przyszły zarobek były by niezłe. Co prawda praca z metalem była by lepsza... no ale nie ma co wybrzydzać, jak nigdy jeszcze w praktyce z CNC styczności nie miałem a mam szansę się czegoś nauczyć.


Do rzeczy - odczyt większości rysunków technicznych nie sprawia mi zazwyczaj problemów. Znam też spory zakres symboli wykorzystywanych w choćby dokumentacjach technicznych czy instrukcjach obróbki (a przynajmniej mam nadzieję że znam), lecz po analizie dostępnych mi źródeł zauważyłem, że praktycznie wszystkie 'materiały dydaktyczne' dotyczą obróbki detali/obiektów wykonanych z metali, a nie z drewna.

Stąd pytanie - czy są jakieś znaczne różnice między rysunkiem technicznym stosowanym przy obróbce detali metalowych a schematem obróbki drewna? W internecie wiele nie znalazłem - w j. polskim schematów praktycznie nie ma, a po wpisaniu choćby 'technical drawing woodworking' także wiele nie znalazłem. Czy rozumiejąc zdecydowaną większość rysunków dotyczących detali metalowych poradzę sobie z rysunkami dotyczącymi drewna, czy jest tu jakaś wiedza tajemna którą musiał bym jeszcze nabyć?


Pozdrawiam.

: 22 sty 2013, 22:39
autor: dudis69
Bordowy pisze:czy są jakieś znaczne różnice między rysunkiem technicznym stosowanym przy obróbce detali metalowych a schematem obróbki drewna
Praktycznie nie ma żadnych różnic, poza zastosowanym materiałem. :mrgreen:
Wymiary w milimetrach, kąty w stopniach. Jest to język uniwersalny.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to polecam pozycję ] "RYSUNEK TECHNICZNY DLA STOLARZA I TECHNIKA TECHNOLOGII DREWNA"

Re: Rysunek techniczny przy obróbce drewna?

: 22 sty 2013, 23:15
autor: ochlaptus
Bordowy pisze: czy jest tu jakaś wiedza tajemna którą musiał bym jeszcze nabyć?
Dobre pytanie...warto je zadać również tutaj:
http://www.e-manta.eu/forum/portal.php
i porównać odpowiedzi/uwagi :smile: