Rysunek wykonawczy wałka, jak to "ugryźć" ?

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
marianka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2012, 14:26
Lokalizacja: Zabrze

Rysunek wykonawczy wałka, jak to "ugryźć" ?

#1

Post napisał: marianka » 11 kwie 2012, 14:39

Witam serdecznie. Mam wielki problem z wykonaniem rysunku wykonawczego tego oto WAŁKA (moja wersja to 2).
W zasadzie przeczytałem już sporo na ten temat i przejrzałem multum rysunków wykonawczych wszelakich wałków, ale nie ukrywam, że niewiele mi to dało i wciąż nie wiem jak się za to zabrać i jak to wszystko zwymiarować aby miało to ręce i nogi. Jak na razie policzyłem jedynie średnicę nominalną... Dla takiego laika jak ja jest to niestety czarna magia... :cry:

Byłbym wdzięczny jeśli ktoś zdecydowałby mi się pomóc i poprowadzić mnie za rączkę. Wszelkie rady, wskazówki czy też linki do przydatnych informacji są jak najbardziej mile widziane.




robos7
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 26 lip 2011, 19:31
Lokalizacja: Mikołów

#2

Post napisał: robos7 » 11 kwie 2012, 15:00

Wszystkie wymiary koła stożkowego wyznaczysz z wzorów z książki "Części maszyn" Andrzeja Rutkowskiego, rozdział Przekładnie zębate. Przekładnie kątowe z kołami stożkowymi.
Jak masz już te wymiary to mniej więcej na oko dobierasz sobie średnice następnych stopni wałka jak i ich długości (idąc od koła zębatego), jak natrafiasz na jakiś stopień z odnośnikiem to patrzysz do normy, która jest nad odnośnikiem i dobierasz średnicę oraz wymiary stopnia wału wg normy (elementy oznaczone jako Katalog CBKŁ to łożyska, na rysunku są zaznaczone symbolicznie, w tej książce jest rozpisane jakie oznaczenie to jaki typ łożyska, jak wiesz już jakie to łożysko to dobierasz je z norm z książki, a jak nie ma to z katalogu np. http://www.skf.com/portal/skf_pl/home, pozostałe normy z elementami są w książce). Jak się rysuje wałki to możesz sobie zobaczyć w jakiejkolwiek książce do rysunku technicznego, np. książka Dobrzańskiego "Rysunek techniczny maszynowy". Potrzebna Ci będzie też tabelka, w której wpiszesz parametry koła zębatego, wzór tabelki znajdziesz w książce, z której wziąłeś ten przykład.
Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz.


Autor tematu
marianka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2012, 14:26
Lokalizacja: Zabrze

#3

Post napisał: marianka » 11 kwie 2012, 15:43

Wielkie dzięki, zaraz przysiądę do tego i krok po kroku spróbuję wykonać to co napisałeś :)

[ Dodano: 2012-04-13, 13:01 ]
@robos7
Raz jeszcze dziękuję. Poradziłem sobie z tym rysunkiem całkiem nieźle, dziś jeszcze wykładowca powiedział co powinienem poprawić żeby było już całkowicie dobrze. Z Twoją pomocą wyszło mi to nie najgorzej :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”