Strona 1 z 1

rysunek wykonawczy i złożeniowy

: 05 sty 2012, 09:22
autor: hellogoodbye
Witam!
Mam na zaliczenie wykonanie rysunku złożeniowego i wykonawczego takiego oto wałka:


Niestety, ze wstydem przyznaję, że nawet nie wiem, jak się za to zabrać. Wiem, że muszę wyliczyć z podanego zestawu średnicę podziałową, ale co dalej? Prosiłabym o opisanie krok po kroku co mam robić. W jakich rozmiarach to narysować, jak zastosować normy, jakie elementy zaznaczyć na rysunku złożeniowym, itp.
Bardzo chciałabym sama to narysować, ale nauczyciel nie wytłumaczył nam tego jasno i są problemy, a nie chcę nikomu tego zlecać za kasę.
Pozdrawiam!

Re: rysunek wykonawczy i złożeniowy

: 05 sty 2012, 10:13
autor: tomolc
hellogoodbye pisze:wykonanie rysunku złożeniowego
Rysunek złożeniowy to już masz :wink:
Musisz wykonać rysunek wykonawczy tylko czego to powinno być podane w zadaniu.
Jeśli tylko wału to musisz go narysować i zaznaczyć tolerancje pod łożysko,zrobić przekroje
w miejscach wpustu i zaznaczyć normy tych wpustów.
Na wale jest koło zębate z lewej strony koło z zębami prostymi i z wpustem https://www.cnc.info.pl/topics108/pomoc ... htm#237085 wewnętrznym trzeba podać moduł zęba ilość zębów średnicę zewnętrzną i podziałową.
Koło zębate jest dociskane nakrętką(norma określa jaką).Całość jest osłonięta deklem a dekiel jest zaciśnięty w obudowie łożyska łożyska też określa norma.
Następnie jest nacięty na wale bezpośrednio zębnik z zębami skośnym https://www.cnc.info.pl/topics13/projek ... t=z%EAbnik co też podobnie trzeba podać moduł,kąt, ilość zębów i średnicę.Analogicznie jest łożysko i pierścień osadczy całość zakrywa obudowa.Kwestia co ma być rysunkiem wykonawczym.
1 Koło zębate
2 Zębnik
3 Obudowa łożysk
4 Dekle



http://www.3dcad.pl/galeria_projektow/1 ... nik-2.html
http://home.agh.edu.pl/~potoczny/pkm.htm

: 05 sty 2012, 22:39
autor: hellogoodbye
dziękuję bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź :) byłam jeszcze dzisiaj na zajęciach u innej grupy i poszliśmy się zapytać o ten projekt, ale hmm... odpowiedzi nie uzyskaliśmy ;)
dowiedziałam się nieco od innych osób i wiem, że na rysunku wykonawczym ma być sam wałek + kłady + wymiary + tolerancje, a złożeniowy to całość z rozrysowaniem elementów. Ale teraz nie wiem, czy chodzi o rozrysowanie elementów tylko tych, do których podana jest norma, czy też łożyska toczne itd.?

: 05 sty 2012, 23:31
autor: tomolc
hellogoodbye pisze: wałek + kłady + wymiary + tolerancje,
Wypożycz książkę "Projektowanie węzłów i części maszyn" Autora o nazwisku Kurmaz. Tam będziesz miała gotowy zwymiarowany rysunek niemalże identycznego wałka z naciętym zębnikiem. Tylko przerysować i zmienić wymiary.

Obrazek

: 09 sty 2012, 15:35
autor: hellogoodbye
a co do chropowatości - rozumiem, że zaznaczamy ją na rysunku wykonawczym? i skąd ją w ogóle wziąć?

: 09 sty 2012, 15:47
autor: tomolc
hellogoodbye pisze:skąd ją w ogóle wziąć?
Chropowatość lub chropowatość powierzchni – cecha powierzchni ciała stałego, oznacza rozpoznawalne optyczne lub wyczuwalne mechanicznie nierówności powierzchni, niewynikające z jej kształtu, lecz przynajmniej o jeden rząd wielkości drobniejsze. Chropowatość w przeciwieństwie do innej podobnej cechy – falistości powierzchni, jest pojęciem odnoszącym się do nierówności o relatywnie małych odległościach wierzchołków. Wielkość chropowatości powierzchni zależy od rodzaju materiału i przede wszystkim od rodzaju jego obróbki.

Dlatego stosujemy różne klasy w zależności od dokładności pasowań elementów ze sobą.
Jak w życiu :wink:

: 11 sty 2012, 00:51
autor: hellogoodbye
czyli wyliczam średnicę podziałową, podziałkę, wyznaczam rzeczywiste wymiary wałka, przerysowuję wałek w tych nowo otrzymanych wymiarach, rysuję kłady, wymiaruję go, a następnie zaznaczam tolerancje i chropowatość - co do rysunku wykonawczego wałka. Czy coś przeoczyłam?

: 11 sty 2012, 10:58
autor: tomolc
hellogoodbye pisze: Czy coś przeoczyłam?
Ramkę rysunkową i tabalkę :wink:

: 11 sty 2012, 11:20
autor: hellogoodbye
no tak ;) dziękuję bardzo :) biorę się do rysowania :)

a jeszcze takie pytanie - wyszło mi z obliczeń, że mam powiększyć rysunek tylko o 1,359, czy mogę to zaokrąglić do 1,36 lub do 1,4?