Strona 1 z 1

Otwory prostopadłe do powierzchni pochyłej w 2 osiach

: 02 gru 2011, 13:27
autor: Eradicated
Witam,

Mam pewien problem dotyczący wymiarowania. Otóż chcę wymiarować otwory zaznaczone czerwonym kółkiem na załączonym rysunku. Nie mam jednak żadnego pomysłu jak to zrobić. Powierzchnia jest pochyła względem dwóch osi, a otwory mają być do niej prostopadłe. Czy mógłbym liczyć na pomoc i poradę jak poprawnie wymiarować te otwory, żeby można było wykonać fizyczny element (najpewniej w technologii CNC)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Bryła:
Obrazek

: 02 gru 2011, 16:15
autor: bateryjka
Witam
Moim zdaniem
żeby można było wykonać fizyczny element (najpewniej w technologii CNC)?
najpierw trzeba zrobić model w programie CAD a następnie w CAM.

: 02 gru 2011, 16:29
autor: tomekw47241
Eradicated, jak operator dostanie ten detal, to co będzie musiał zrobic? Zakładam, że kostka juz jest obrobiona na gabarytach zewnętrznych i splanowana. Następnym krokiem będzie skręcenie układu współrzędnych o kąty, które muszą byc podane na rysunku i na nowej plaszczyźnie XY podajesz wymiary do otworów względem skręconego układu współrzędnych. Następnie planowanie pochylonej powierzchni i obróbka otworów. Oczywiście robiąc rysunek wychodzisz z założenia, że operator nie ma kalkulatora i ma jak najmniej liczyc. Od tego jest technolog (konstruktor), czyli ty w tym zadaniu. :cool:

: 02 gru 2011, 18:12
autor: Eradicated
bateryjka pisze:najpierw trzeba zrobić model w programie CAD a następnie w CAM.
Właśnie model CAD mam, ale na jego podstawie muszę zrobić rysunki 2D, choćby po to, żeby podać wszelkie tolerancje, etc.
tomekw47241 pisze:Eradicated, jak operator dostanie ten detal, to co będzie musiał zrobic? Zakładam, że kostka juz jest obrobiona na gabarytach zewnętrznych i splanowana. Następnym krokiem będzie skręcenie układu współrzędnych o kąty, które muszą byc podane na rysunku i na nowej plaszczyźnie XY podajesz wymiary do otworów względem skręconego układu współrzędnych. Następnie planowanie pochylonej powierzchni i obróbka otworów. Oczywiście robiąc rysunek wychodzisz z założenia, że operator nie ma kalkulatora i ma jak najmniej liczyc. Od tego jest technolog (konstruktor), czyli ty w tym zadaniu. :cool:
Dziękuję, rozjaśniłeś mi nieco sytuację, nie byłem pewny w jaki sposób będzie obrabiana taka część, więc nie chciałem wymiarować w sposób, który potem operatorowi nic da. Koncepcję mam, więc teraz coś wymyślę, dziękuję! :)