Strona 1 z 1

Złożenie

: 12 sie 2011, 14:52
autor: Jaacekkkkkk
są detale które będą obrabiane na gotowo dopiero po zamontowaniu do układu /złożenia/.
Jakie adnotacje dać przy rysunku wykonawczym części i na rysunku złożeniowym? jak to opisać?

: 12 sie 2011, 15:55
autor: Pneumokok
Cześć. Wg mnie [ja tak robiłem] na rysunku dajesz strzałkę do danej operacji [np. otworu] i piszesz adnotację 'wykonać po montażu z detalem . Oczywiście najlepiej jeśli masz możliwość porozmawiania twarzą w twarz z wykonawcą, wtedy można to jasno i dokładnie wyjaśnić, ale mimo wszystko powinno być to zrozumiałe :)
Lub też jeżeli takich operacji w detalu jest więcej, to dajesz strzałkę do każdej z nich i piszez np. 1. Pod rysunkiem piszesz wyjaśnienie "1. Wykonać po montażu z detalem " Mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem pytanie i troszkę podpowiedziałem. :)

: 12 sie 2011, 21:46
autor: ilove810T
masz tutaj przyklad, na wykonawczym wystarczy
EDIT: dwa razy ten sam plik sie zalczyl, jak usunac zalcznik?

: 26 sie 2011, 22:11
autor: Zaharov
może moje pytanie zabrzmi naiwnie ale...
Dlaczego chcesz tą operację umieścić na rysunku wykonawczym detalu a nie na rysunku złożenia, skoro operacja będzie wykonana dopiero podczas złożenia?
Wg mnie tak się powinno to odbyć i ja właśnie bym tak zrobił, iny sposób wydaje się nielogiczny.

: 27 sie 2011, 12:04
autor: Pneumokok
Rysunek złożeniowy służy do pokazania całego urządzenia/maszyny i umieszcza się na nim tylko najważniejsze wymiary lub wymiary gabarytowe i jeżeli kogoś interesuje dany detal to się bierze rysunek wykonawczy tego detalu do ręki i wszystko widać. Dokładne wymiarowanie i umieszczanie operacji obróbczej tylko na rysunku złożeniowym jest blędem ponieważ w jednym miejscu detal moze być wytwarzany a w innym montowany [np. w innych krajach] więc frezer/tokarz może wogóle złożeniówki nie widziec na oczy. W takim wypadku mogłoby dojśc do sytuacji, że przy montau okazało by się ze brakuje otworów ^^. Druga sprawa to fakt, że zamazuje to rysunek :)

: 27 sie 2011, 16:13
autor: upadły_mnich
kolega Pneumokok chyba wszystko wyjaśnił. Dodam od siebie, że mimo, że na złożeniówce często najłatwiej jest umieścić wymiary i obróbkę w złożeniu to raczej na wykonawczych rysunkach umieszczajmy. Różne zasady sa w różnych firmach, nie przewidzi sie wszystkiego ale adnotacja na rysunku wykonawczym ułatwia kontrolę, ułatwia wykonanie. zauważ, że ten detal może po tej obróbce w złożeniu jest dalej obrabiany choćby galwanicznie.

: 28 sie 2011, 22:28
autor: Zaharov
Ok wikipedia potwierdza to co pisze Pneumokok
ale życie swoją drogą:
Weźmy np. przykład detale które muszą zostać wiercone współosiowo... co wtedy?
co jeśli płaszczyzny kilku detali muszą zostać splanowane wspólnie...
co z zabezpieczeniami jak zawleczki przez śrubę i nakrętkę...
czy trzeba robić dodatkowy rysunek na wielkim złożeniu aby pokazać montaż samej zawleczki czy wystarczy na rysunku złożeniowym nanieść otwór, zawleczkę i ewentualnie dopełnić uwagą?
W robocie codziennie spotykam się wieloma sytuacjami i nie można dać się zwariować. Nigdy nie przewidzisz wszystkiego szczególnie przy złożeniu z kilkuset detali...
A jeżeli wyjdzie coś takiego na końcu musiałbyś prosić np. o zmianę kilkudziesięciu ogromnych rysunków.
Teoria teorią a życie swoją drogą.

: 29 sie 2011, 18:20
autor: upadły_mnich
ok tylko czy wykonanie rysunku otworu pod zawleczke w złożeniówce np czołgu podniesie czytelność? Nie mozna wariować i w tę stronę. Aha.. i nikt nie mówi o dodatkowym rysunku tylko o umieszczeniu operacji czy wymiaru na rysunku wykonawczym części.
Zgodzę się całkowicie, że nie da sie wszystkiego przewidzieć ale to nie tylko teoria. Ja też to mówie z praktyki.
Po za tym nie zapominajmy, że poza konstruktorem jest równiez technolog co opisuje rysunki, jest równiez często oprzyrządowanie technologiczne.

: 29 sie 2011, 20:36
autor: Pneumokok
Ja osobiście jak osobnik młody i głupi zbyt wiele doświadczenia w konstrukcji nie posiadam [niestety]. Tak jak Kolega Upadły_mnich powiedział chodziło mi o umieszczenie adnotacji na rysunku wykonawczym części :) Robiłem tak pare razy i wszystko wyszło. Mam jednak świadomość, że czasem trzeba będzie zrobić tak jak mówisz, Zaharov. Do tego momentu jeszcze osobiście się z tym nie spotkałem ale prędzej czy później mnie to czeka :). Jako, że niewiele w życiu widziałem mój ostani post napisałem na podstawie tego co mi łożyli na uczelni i włąsnego mikrego doświadczenia :).

Pozdrawiam

: 30 sie 2011, 21:45
autor: Czesio
Ja to widzę inaczej:
Powinno być zaznaczone na rysunku wykonawczym tulei lub korpusu, że otwór należy wywiercić po włożeniu tego bolca.
Ogólnie tak jest dobrze i w niczym ta informacja nie przeszkadza :smile: