Jak dobrać wymiary wału

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
ble
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: SC

Jak dobrać wymiary wału

#1

Post napisał: ble » 18 maja 2011, 15:46

Witam, jestem dość mocno nie doświadczony w tych sprawach ale mam nadzieje ze mi pomożecie. A wiec dostałem zadania narysowania samego wału o czopie początkowym średnicy 30-40, i tu zaczynają się schody ponieważ nie mam pojęcia jakich długości powinny być kolejne części wału, rozumiem ze wpust jest znormalizowany a reszta? Jak wykonać to zadanie poprawnie. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc



Tagi:


Mariusz_760301
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 16 maja 2011, 11:59
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: Mariusz_760301 » 18 maja 2011, 20:12

Wrzuć zdjęcie opisu tego zadania.
Strasznie enigmatycznie napisałeś i nie wiadomo o co chodzi.


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#3

Post napisał: bad_spider » 19 maja 2011, 12:51

nalezy: policzyc(oszacowac) obciazenia, wykreslic sobie sily i momenty z tego naprezenia, potem zredukowac za pomoca hipotezy wytezeniowej (np. hubera). Gdy bedziesz miec naprezenia zredukowane nie pozostanie nic tylko dobrac wspolczynnik bezpieczenstwa i material, z tego obliczasz za pomoca prostych przeksztalcen matemtycznych srednice teoretyczna. Majac wykres srednicy teoretycznej (tzw. cygaro) mozesz go obrysowac w odpowiedni sposob aby stworzyc projekt walu (pamietajac o tym zeby nie robic niepotrzebnych karbow, stosowac odpowiednie przejscia i nie za duze zwiekszenia srednicy, znormalizowane srednice pod lozyska itp.). Gdy juz bedzisz mial taki szkic mozesz zabrac sie za rysunek wykonawczy, zamiescic tam informacie o chropowatosciach tolerancjach czy hartowaniu.
Tak z grubsza wyglada odpowiedz na twoje pytanie odnosnie poprawnego wykonania zadania (oczywiscie po drodze moga pojawic sie problemy jak np. zbyt duzy kat ugiecia walu w danego typu lozysku i inne takie)...


Autor tematu
ble
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2011, 14:55
Lokalizacja: SC

#4

Post napisał: ble » 20 maja 2011, 19:31

dorzucam zdjęcie a zadanie to narysować sam wał. Ćwiczeniowiec podał tylko średnice początkowa abym miał pomiędzy 30-40 a resztę mam dobrać, za bardzo nie mam pojęcia jak.

Myśle ze to co napisałeś jest zbyt skomplikowane na to co na razie potrafimy :)foto


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: upadły_mnich » 20 maja 2011, 20:34

długości kolejnych części wałów wynikają z obliczeń i założeń "konstrukcyjnych". Bez obliczeń o jakich pisze Bad_spider to jest po prostu wolna amerykanka. Oczywiście wymiary i długości wpustu sa znormalizowane, są znormalizowane też np. podcięcia, nakiełki, średnice czopów napędowych, rowki pod pierścienie osadcze, średnice pod łożyska itp. Ale bez obliczeń nie określisz długości jak piszesz "kolejnych części wału". Jeśli to bez obliczeń to stopniuj co 2-5mm średnice ale to jak napisałem wolna amerykanka. W tej chwili nikt nie wie, czy Twój wał ma 150mm długości czy 1500 a to różnica kolosalna.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”