Strona 1 z 2

Rysunek złożeniowy

: 31 sty 2011, 22:49
autor: goldi91
Witam, mam kolejny problem. Muszę wykonać rysunek złożeniowy na podstawie danego wykonawczego. Czy możecie mi powiedzieć jak nazywa się element, który zaznaczyłem na czerwono i jak się go rysuje w rysunku złożeniowym to czy rysuje się go tak samo jak na wykonawczym?
Serdecznie pozdrawiam :wink:
Obrazek

: 31 sty 2011, 23:50
autor: BYDGOST
To nazywa się ślimacznica. A jak się rysuje to popatrz np. w Dobrzańskim.

: 01 lut 2011, 01:00
autor: Obleśny Szczur
Zaraz chwila, piszesz, że masz zrobić rysunek złożeniowy na podstawie wykonawczego. Ale to co widzę na zdjęciu nie wygląda mi rysunek wykonawczy, na wykonawczym nie umieszcza się raczej elementów współpracujących z daną częścią, chyba, że jest to bardzo istotne dla osoby, która będzie element robić żeby była pewna jak coś zrobić. Poza tym jak na wykonawczy to gdzie są na nim wymiary, odchyłki itd? Bo jeśli to jest wykonawczy to ja bym osobiście nie wiedział co robić ;)

Czy czasem nie masz zrobić na odwrót? Wykonawczego na podstawie złożeniowego (taki przedstawiasz na zdjęciu)?

: 01 lut 2011, 11:08
autor: goldi91
Muszę zrobić rysunek, w którym elementy znormalizowane daje szczegółowo, tutaj są uproszczenia. Więc to jest chyba rysunek wykonawczy, ale znawcą nie jestem.

: 01 lut 2011, 15:44
autor: Obleśny Szczur
Czyli musisz zrobić rysunek wykonawczy, żeby ten kto ma zrobić część wiedział dokładnie jakie co ma mieć i wymiary i jak wykończoną powierzchnię. Na zdjęciu jest rysunek złożeniowy, na którym celowo nie wciska się wszystkiego, żeby nie zaciemniać rysunku i pokazać ogólną koncepcję.

: 01 lut 2011, 16:43
autor: goldi91
Ok jak zwał tak zwał :razz: A na której stronie Dobrzańskiego jest ta ślimacznica, bo jakoś nie widzę, albo znaleźć nie mogę :neutral:

: 01 lut 2011, 21:43
autor: Obleśny Szczur
Jak zwał tak zwał, ale idź do tokarza (takiego fachmistrza starej daty), z rysunkiem bez wymiarów to taki zbierzesz ochrzan, że do końca życia zapamiętasz jak się robi rysunek wykonawczy - wiem, bo sam zebrałem ;)
Dobrzański mi gdzieś wyparował i niestety nie mogę teraz sprawdzić. Ale to chyba było w rozdziale gdzie są przekładnie i koła zębate.

: 02 lut 2011, 09:18
autor: goldi91
Jeszcze jedno, bo widzę nad łożyskami kreski pionowe. One oznaczają śruby tylko jakie dokładnie? Kolega mówi, że M8 ale nie potrafi tego uzasadnić :neutral:

: 02 lut 2011, 10:11
autor: Obleśny Szczur
Patrze, patrze, ale żadnej pionowej kreski tam nie widzę, są za to dwie poziome przy każdej z osłon łożysk, o te Ci chodzi?

: 02 lut 2011, 10:27
autor: barcel
Pewnie o te poziome mu chodzi.

Jeśli ma to być z normalizowany rozstaw otworów, do którego będzie można przykręcić znormalizowany kołnierz to trzeba sięgnąć do norm i sprawdzić jakie śruby dla takiej średnicy kołnierza.