Strona 1 z 1

wał maszynowy - poprawa błędów

: 22 gru 2010, 20:27
autor: marusiek91
Witam serdecznie. Ostatnio mialem na zaliczenie oddac wał maszynowy ze znormalizowanym czopem pod sprzeglo i niezdejmowalnym kołem zebatym. Gosc oddał mi rysunek z notkami:

rys:

1. przeczytac def. przekroju i poprawić ją
2. zastosować nakiełki.

Chciałem sie Was spytac o co chodzi z tym przekrojem i nakiełkami? Co w tym przekroju jest nie tak bo nie za bardzo rozumiem. I jakbyscie mogli mi dokladnie wyjscnic gdzie i ile umiescic tych nakielek i co w nich wposac dokładnie

Bardzo dziękuje i zycze WESOŁYCH ŚWIĄT. ;)

: 22 gru 2010, 20:43
autor: sdb
Nie wiem jakiej definicji przekroju uczą teraz, za moich czasów definicja przekroju brzmiała tak: Przekrój powstaje przez przecięcie przedmiotu wyobrażalną płaszczyzną i odrzuceniu tego co leży pomiędzy wyobrażalną płaszczyzną, a okiem obserwatora. Jak przeczytasz, to co napisałem, to widać czego brakuje na Twoim przekroju. Mianowicie brakuje kolejnych stopni wałka widzianych w widoku. Nakiełki muszą być umiejscowione na czołach wałka. Nakiełek może być prosty lub chroniony. Z reguły nakiełek chroniony stosujemy w przypadku gdy zewnętrzna powierzchnia walcowa ma być szlifowana. W każdej książce traktującej o rysunku technicznym maszynowym znajdziesz rysunki nakiełków.

: 22 gru 2010, 20:56
autor: rafglow
Po pierwsze poczytaj co to są nakiełki technologiczne i je zastosuj. Jest to związane z wykonaniem wału w procesie obróbki. Chodzi o podparcie kłem w procesie toczenia i frezowania. jest dosyć długi i nie sądzę że go wykonasz mocując tylko w uchwycie.

Druga kwestia to:
- zacząłeś oznaczać jak przechodzi przekrój, ale nie skończyłeś. Drugie A u góry.
- jeżeli odcinasz w tą stronę jak pokazuje strzałka pod ą to powinno być jeszcze widać pozostałe średnice w widoku. chyba że coś się zmieniło od zakończenia mojej edukacji. najprościej zmienić kierunek strzałki i przekrój powinien być w osi detalu a nie gdzieś na dole.
ńa dole to możesz umieścić np. powiększenie szczegółu

no i kolega mnie wyprzedził

: 22 gru 2010, 23:26
autor: marmagi
a nie przyczepiono się do tolerancji czopów przy kole zębatym? (po co p6 przy fi 60) przecież tam nic nie będzie współpracować to po co 6 klasa dokładności?
a oznaczenia chropowatości? to chyba już stara norma - a swoja drogą skąd takie wartości?
w kilku miejscach podałeś chropowatość krawędzi (przy fazach) - chropowatość podajemy dla powierzchni.
Długość rowka na wpust także powinno się zwymiarować między osiami freza, który będzie robił kanałek - czyli zamiast 4 dać 9 a zamiast 22 - 12

: 23 gru 2010, 15:36
autor: marusiek91
a czy moglbym kogos prosic aby mi narysowal ten przekroj dokladcniej z oznaczeniami? Poniewaz dalej nie wiem o co chodzi z nic. O co chodzi z tymi strzałkami itd... Bardzo prosze bo nie wiem co zrobic z tym;/

: 23 gru 2010, 19:35
autor: upadły_mnich
chropowatości to kompletna porażka. Gdybyś przeczytał 3 pierwsze zdania odnośnie chropowatości z KAŻDEJ książki o rysunku to bys wiedział. Cóż...to Ty sie kompromitujesz. Najwyżej zmienisz nicka.
marusiek91 pisze:gdzie i ile umiescic tych nakielek
Chciałbym Ci pomóc bo Święta idą ale...przyznam, że nie wiem jak. Zresztą kurcze...kto wie ile tych nakiełek w wale maszynowym umieścić? Kto to wie?
Znam człowieka, co znał gościa i podobno On (chwała mu) wiedział gdzie nakiełerki można w wale maszynowym umieścić. Ogólnie cieżka sprawa z tymi nakielekami.
A tak poważnie: nie wierzę, że jesteś na studiach technicznych

: 23 gru 2010, 20:48
autor: marusiek91
dopiero zacząłem te studia także chyba mam prawo nie wiedziec pewnych rzeczy.... Więc nikt mi nie pomoze? Nawet za wzg. na swieta?

: 23 gru 2010, 22:09
autor: upadły_mnich
masz prawo nie wiedzieć jaki jest kurs Euro.
Masz prawo nie wiedzieć gdzie leży Londyn - Ladek Zdrój już łatwiej.
Ale ile nakiełków (a nie nakielkie) potrzeba na wał maszynowy. Wybacz. ....
A jakie to studia? Studiujesz geografię to rzeczywiście możesz nie wiedzieć

: 24 gru 2010, 00:54
autor: rafglow
marusiek91 pisze:dopiero zacząłem te studia także chyba mam prawo nie wiedziec pewnych rzeczy.... Więc nikt mi nie pomoze? Nawet za wzg. na swieta?
'


Wybacz ale teraz się OŚMIESZASZ. Takich rzeczy to w technikum uczą, no chyba że skończyłeś liceum to masz prawo nie wiedzieć. Ale z drugiej strony jeżeli idziesz na studia techniczne to by wypadałoby takie podstawy DOCZYTAĆ.

I poproś Mikołaja pod choinkę o książkę do rysunku technicznego, taka moja sugestia po analizie Twoich tematów.