Strona 1 z 2

połączenie gwinowe

: 02 gru 2010, 18:00
autor: marusiek91
Witam, miałem do wykonania polaczenie gwintowe uproszczone, uszczegółowione i umowne. Nizej podaje skan. Przy wykonywaniu wzorowalem sie ksiazką, (stronę zamiszczem w linku rowniez). Chcialem sie spytac czy jest to dobrze zrobionwe poniewaz robie cos takiego po raz pierwszy. Grubosc blachy miala byc 20mm (czyli 2 blachy to mam 40mm). Nakrętka na góre. M 35. Prosze o pomoc. Pozdrawiam





Moj rys: M 35 w skali 1:1

: 02 gru 2010, 23:26
autor: limek
Merytorycznie jest ok, jedynie do estetyki moznaby sie przyczepic:
- w przedstawieniu umownym moglbys wyposrodkowac symbol podkladki miedzy powierzchnia blachy a symbolem nakretki;
- w przedstawieniu uszczegolowionym dopracuj nakretke i leb sruby; zamien lamane na luki:
Obrazek
- miedzy trzpieniem a lbem sruby mozesz dodac malutkie promienie
- fajnie jakby przy kreskowaniu przekroju blachy, kreski z gornej czesci nie stykaly sie z dolna, w tym przypadku przesuniete o 1/2 fazy; nie szkoda Ci zycia na tak geste kreskowanie? :lol:
pozdrawiam!

: 02 gru 2010, 23:48
autor: marusiek91
bardzo dziekuje za pomoc. Juz biorę sie za poprwinie :) Pozdrawiam.

: 05 gru 2010, 22:04
autor: andrzejk
Ta nakrętka co narysował limek też nie do końca jest OK. Przy R1 ma być też faza, czyli ma być łuk i faza. Na łbie śruby ma być analogicznie.

: 05 gru 2010, 22:18
autor: limek
tam jest faktycznie faza jednak rysuje sie ja w postaci luku, gdyz sciana na ktorej ta faza widnieje nie jest rownolegla do plaszczyzny rzutni, stad ten luk;
sprawdz np:
http://home.agh.edu.pl/~kmtmipa/dydakty ... kcyjne.pdf
str 15; lub polaczenia gwintowe z Dobrzanskiego

: 05 gru 2010, 22:28
autor: andrzejk
Kiedys na PKMach Pan doktor powiedział mi, że to co jest u Kurmaza, Dobrzańskiego to mało ważne. Ważne są normy, przed chwilą sprawdziłem co jest w PN. Jest i łuk i faza.
Jeden się doczepi, drugi nie...

: 05 gru 2010, 23:09
autor: limek
tzn Kurmaz czy Dobrzanski stworzyli wlasne normy KN i DN? co roku ich poradniki sa zmieniane, wlasnie ze wzgledu na zmieniajace sie normy; wiec prosze Cie rysuj wg 'PN', cokolwiek to mialo znaczyc [albo przeczytaj raz jeszcze moj wczesniejszy post ze zrozumieniem] z Twojej strony, z mojej - temat zamkniety

: 05 gru 2010, 23:46
autor: andrzejk
Moim celem nie było wypowiadanie komuś niewiedzy, ale zmusiłeś mnie kolego do wysiłku. Nie mam zamiaru dyskredytowac autorów książek, ale jest w nich wiele błędów (było wiele błędów, jak jeszcze studiowałem). Popatrz sobie na zdjęcie z załącznika. Jest to fotka z PN-EN ISO 4032, normy obowiązującej.

Obrazek

: 06 gru 2010, 18:24
autor: limek
andrzejku, bardzo sie ciesze, ze Cie zmusilem do wysilku bo inaczej dalej zylbym w bledzie :mrgreen: i bardzo dziekuje za uswiadomienie; jednak nasuwa sie pytanie - do jakiej wielkosci nakretki/lba sruby nalezy uwidaczniac obie linie[faze i luk] na rysunku i ktora wybrac jesli ma byc to jedna? gdyz nawet na Twoim przykladowym rysunku one praktycznie zlewaja sie ze soba, a tworzenie szczegolu dla takiej pierdoly mija sie z celem :???: a doktorki od zapisu konstrukcji lubia sie przyczepic :wink:

: 06 gru 2010, 20:31
autor: marusiek91
sluchajcie a jak rysowac te polaczenia gwintowe? Wazna jest kolejnosc?

a) OD LEWEJ: uproszczony, uszczegółowniony, umowny
b) OD LEWEJ: uszczegółowiony, uproszczony, umowny.

Mozna narysowac obydwoma sposobami "a" i "b"? Prosze o odp. Pozdrawiam