Problem z konstrukcją - okręgi

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
krzym1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Tarnów

Problem z konstrukcją - okręgi

#1

Post napisał: krzym1 » 31 paź 2010, 15:43

Witam, dostałem za zadanie przerysować parę "uszczelek". W jednej z nich znaleziono błędy (zaznaczono na czerwono poniżej, przepraszam za jakość, na tym zdjęciu nie jest ona ważna)


Oryginalny rysunek jest tutaj (zdecydowanie lepsza jakość ;) ) :


O ile te wzięte w okręgi rozumiem, wykazałem się tam skrajną bezmyślnością, tak ten zaznaczony pytajnikiem po lewej jest dla mnie nie jasny. Zapytałem się czy chodzi o to, że linia nieco wyżej jest nierówna (kazał nam ćwiczyć rękę, więc okręgi pogrubialiśmy ręcznie) ale powiedział coś o konstrukcji i poszedł dalej.

Nie ma podane gdzie jest środek okręgu o R=24. Z wymiarów na rysunku nie da się też określić wysokości środka okręgów o R=31,5 i fi=27 (w każdym razie ja nie mogę ich określić), więc wyznaczyłem je konstrukcyjne tak :

- z miejsca przecięcia się okręgu o R=21 i pionowej średnicy odmierzyłem 24mm i dostałem środek okręgu w pkt. y
- stamtąd odmierzyłem 55,5mm (suma R=31,5 i 24) i dostałem środek okręgów o R=31,5 i fi=27 na osi z

Wiem, że założyłem że okręgi są do siebie styczne, ale po prostu nie mam pojęcia jakby to inaczej zrobić. Tym bardziej, że nie zaznaczył ani tego samego po 2 stronie osi symetrii ani środka okręgów o R=31,5 i fi=27. Myślałem, jakby wyznaczyć środek okręgu R=24 (pkt y na rys wyżej) bez zakładania że leży na przedłużeniu średnicy niższego okręgu, no ale... albo mam zaćmienie albo jednak nie zrobiłem tam błędu.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i pomoc.



Tagi:


surmacer
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 19 paź 2010, 09:57
Lokalizacja: Opoczno

#2

Post napisał: surmacer » 01 lis 2010, 00:05

Facet zarzucił niedokładność. Narysowane promienie nie są narysowane tak jak zostały zwymiarowane, lub tak jak wynikają z konstrukcji. Jak się nie umie z ręki wyciągnąć łuk promieniem stycznie do dwóch prostych, trzeba po prostu podeprzeć się odsuniętymi prostymi konstrukcyjnymi o promień łuku.

Generalnie średnicy to sprawdzający się nie czepił, czepił się braku umiejętności rysowania stycznych łuków do prostych (też do łuków).
TenisNet Team


Autor tematu
krzym1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Tarnów

#3

Post napisał: krzym1 » 01 lis 2010, 19:17

surmacer pisze:Jak się nie umie z ręki wyciągnąć łuk promieniem stycznie do dwóch prostych, trzeba po prostu podeprzeć się odsuniętymi prostymi konstrukcyjnymi o promień łuku.
Generalnie średnicy to sprawdzający się nie czepił, czepił się braku umiejętności rysowania stycznych łuków do prostych (też do łuków).
Czyli jednak.
Tak naprawdę to wszystko rysowałem cyrklem i linijką (chociaż wymiary z dokładnością do 2 miejsc do przecinku na pewno mi idealnie nie wyszły)
Potem pogrubiałem kontury ręcznie, a że to początki "rękodzieł" myślałem, że +-0,5 mm ujdzie.

Dzięki wielkie za opinie, tym razem nawet jakby coś nie było w 100% poprawne to nagnę te setne części mm żeby się wszystko idealnie stykało.


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: Endrju76 » 01 lis 2010, 20:25

wymiary osi wyszły mi takie. Łuki są styczne, niekoniecznie wychodzą z kwadrantu koła
Obrazek


Autor tematu
krzym1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Tarnów

#5

Post napisał: krzym1 » 02 lis 2010, 10:23

Endrju76 pisze:wymiary osi wyszły mi takie. Łuki są styczne, niekoniecznie wychodzą z kwadrantu koła
Widzę, że położyłeś tu nacisk na ukazanie środka okręgu R18. Mi najbardziej zależy na okręgu wyżej o R24, aczkolwiek nie omieszkam pomierzyć i zobaczyć czy środek R31,5 wyszedł mi na takiej wysokości jak u ciebie.


Zdolny1989
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2009, 22:56
Lokalizacja: Podkarpacie

#6

Post napisał: Zdolny1989 » 02 lis 2010, 11:02

takie styczne okręgi wyznacza się konstrukcyjnie i ładnie wychodzą. Popatrz do pierwszej lepszej książki do rysunku technicznego (np. Dobrzańskiego).


Autor tematu
krzym1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Tarnów

#7

Post napisał: krzym1 » 02 lis 2010, 11:08

Zdolny1989 pisze:takie styczne okręgi wyznacza się konstrukcyjnie i ładnie wychodzą. Popatrz do pierwszej lepszej książki do rysunku technicznego (np. Dobrzańskiego).
Tak, patrzyłem do dobrzańskiego - pozwoliło mi to poprawić miejsca zaznaczone w czerwone okręgi, ale tam gdzie jest pytajnik, nie widzę innego sposobu na wyznaczenie tych okręgów poza tym który przedstawiłem w 1 poście, zważywszy, że jest podany dokładny środek tylko jednego z nich.

Endrju76 pisze:wymiary osi wyszły mi takie. Łuki są styczne, niekoniecznie wychodzą z kwadrantu koła
Właśnie zmierzyłem wysokość środka R31,5 i wynosi u mnie ~23mm czyli zgadzało by się.

Czy możesz powiedzieć w takim razie gdzie umieściłeś środek R24 ? Tak jak ja, na przedłużeniu pionowej średnicy niższego okręgu, czy może jakiś inny sposób znalazłeś?


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#8

Post napisał: Endrju76 » 16 lis 2010, 21:05

Witam
Ostatnio mnie nie było dlatego dzisiaj odpowiadam.
Przesyłam ci rysunek uszczelki w dxf możesz wymiary sobie ściągnąć sam
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”