Strona 1 z 2

rysunek techniczny prosze o pomoc

: 20 lut 2010, 01:11
autor: tomekg109
prosilbym o pomoc w oznaczeniu pasowania elementu wciskowego filtra powietrza mokrego. Obrazek

Obrazek


ogolnie nie mam pojecia jak to oznaczyc, prosilbym o jakakolwiek pomoc

Re: rysunek techniczny prosze o pomoc

: 20 lut 2010, 08:49
autor: CFA
tomekg109 pisze:prosilbym o pomoc w oznaczeniu pasowania elementu ...
ogolnie nie mam pojecia jak to oznaczyc, prosilbym o jakakolwiek pomoc
Skoro jakakolwiek pomoc, to może przypomnienie coś pomoże.
Musisz sobie zdać sprawę, że pasowanie to zestawienie dwóch zakresów odchyłek przy tym samym wymiarze nominalnym, a Ty raczej potrzebujesz toleranacji do wykonania tej szpilki.
Przemyśl jak wykonany jest ten otwór w korpusie i z jaką odchyłką. Wtedy dobierzesz odchyłkę na wałku tak, żeby było dobrze.

Która wersja jest bardziej prawdopodobna:
1. Otwór w korpusie wykonano standardowym narzędziem i jest on zrobiony jako 6H7.
Wałek należy zatem wykonać mocno na plusie np na "r" albo na "s" - wtedy będziesz miał wcisk.
Technologicznie dla wałka to taki problem, że półprodukty o danej średnicy czyli pręt fi6 będą handlowo dostępne w wykonaniu z odchyłką na minusie i w praktyce trzeba będzie
przetaczać z innego wymiaru.

2. Robimy z pręta szlifowanego powiedzmy 6h6 - i żeby otrzymać wcisk w otworze
zadajemy tam (w otworze) odchyłkę mocno na minusie na "R" albo na "S" -do wykonania stosunkowo niestandardowym narzędziem.

A teraz sobie wybierz, którą wersję (zależy to od wielu rzeczy - materiały obrabiane, dostępność i ceny narzędzi, wielkość produkcji, dokładność procesu itd) będzie Ci łatwiej obronić przez prowadzącym zajęcia i do niej dobierz odchyłkę na wałku.

a

: 20 lut 2010, 12:00
autor: tomekg109
czyli wystarczy tylko oznaczyc prawidlowo tolerancje dla wałka a otwor zostawic? bo to moj najwiekszy dylemat w sumie...

Re: a

: 20 lut 2010, 13:46
autor: CFA
tomekg109 pisze:czyli wystarczy tylko oznaczyc prawidlowo tolerancje dla wałka a otwor zostawic? bo to moj najwiekszy dylemat w sumie...
Nie do końca. Nie wiem jaka jest treść zadania, ale jeśli chcesz uzyskać wcisk, czyli jakieś
konkretne połączenie DWÓCH elementów, to definiując tylko JEDEN element nic nie gwarantujesz. Jak jest postawione zadanie/pytanie? Pomyśl tak: cokolwiek napiszesz na wałku, to ja tak zadam/wykonam otwór, że będzie luz a nie wcisk.

: 20 lut 2010, 17:39
autor: tomekg109
to jest projekt na zaliczenie, i jednym z detali z ktorymi mam sobie poradzic jest wlasnie ten walek. dostalem tylko rysunek filtra z reszta sam musze sobie poradzic nie majac zbyt wiele informacji. oznaczenie H7/s7 mysle ze bedzie wporzadku, tylko jak to oznaczyc na detalu? moze jakis dodatkowy rzut wykonac walka w otworze?

: 20 lut 2010, 18:23
autor: upadły_mnich
Kolega CFA juz praktycznie wszystko wyjaśnił wcześniej.
Na wyrobie (za słowo "detal" wylata lub wylatuje sie z uczelni :wink: ) zaznaczasz tolerancję. Pasowanie np. H7/s7 możesz zaznaczyć na złożeniówce. Na rysunku wykonawczym części/wyrobu (o słowie "detal" już pisałem :razz: ) zaznaczasz tolerancję czyli jesli jest to wałek to tylko s7 Cię interesuje.
Aby tolerancję średnicy zwymiarować nie jest Ci potrzebny osobny rzut.

: 20 lut 2010, 18:35
autor: tomekg109
dziekuje bardzo za pomoc:) i za lekcje aby nie uzywac slowa 'detal';)

: 20 lut 2010, 19:02
autor: upadły_mnich
:lol: ja słowo "detal" używam i jestem taki niepoprawny, że mam zamiar dalej używać :lol:
Pamiętaj o tym co kolega CFA napisał: nie podałes treści zadania - czy to problem konstrukcyjny, czy wymiarowania? Chodzi tylko o detal czy równiez o złożeniówkę? itp.

: 20 lut 2010, 19:55
autor: tomekg109
wiec chodzi o wymiarowanie, rysunek mam zrobiony. mialbym pytanie, skoro oznaczylem tolerancje +0,031 +0,019 to jaka chropowatosc uzyc? bedzie obrobka przez skrawanie? jaka wartosc Ra uzyc?

: 20 lut 2010, 20:51
autor: BYDGOST
upadły_mnich pisze:ja słowo "detal" używam i jestem taki niepoprawny, że mam zamiar dalej używać
Mi też określenie "wyrób" bardziej kojarzy się z czymś co zostało wykonane ( a może wytworzone? ) i opuszcza bramy fabryki ( zakładu? ). Natomiast wszystko to co wala się pomiędzy stanowiskami produkcyjnymi i jest w różnej postaci wykonania to są detale.