Strona 1 z 2
Prosze o sprawdzenie 3 rzutów przedmiotu.
: 09 sty 2010, 23:18
autor: goonzo
Czy dobrze narysowałem te trzy rzuty metodą europejską? Jak nie to napiszcie co jest źle narysowane lub czego brakuje.
Patrząc od góry na zdjęciu jest rzut z góry wiem ze powinien być z dołu pod nim rzut z przodu(rzut główny) czy jest dobry? a z boku rzut z lewej strony.

: 10 sty 2010, 00:08
autor: upadły_mnich
ten rysunek jest narysowany w aksonometrii.
U ciebie wszystkie krawędzie na Twoim rzucie z przodu powinny trzymać pion.
: 10 sty 2010, 00:34
autor: skoti
Widok boku i przekrój powinien być nad rzutem góry , poza tym jest złe ponieważ ten element nie posiada ścianek pod katem .
Jeżeli nie umiesz zajarzyć zasady rzutowania to weź sobie jakieś pudełko połóż na stole i popatrz na niego z góry . Teraz obróć pudełko np w prawo na bok , to co widzisz jest następnym rzutem i ma być narysowane po prawej stronie od pierwszego rzutu i reszta tak samo . W lewo po lewej góra na górze , żeby narysować dol obracasz pudełko dwa razy w któraś stronę i rysujesz po tej stronie gdzie je poobracałeś .
Twoje rzuty powinny wyglądać mniej więcej tak
: 11 sty 2010, 03:34
autor: goonzo
mam parę pytań. Czy dobrze zwymiarowałem te rzuty?Czy wszystkie nie zbędne wymiary umieściłe? Czy jeżeli na rzucie bocznym mam zaznaczone liniami przerywanymi głębokość otworów to czy to wystarczy do zwymiarowania czy trzeba narysować przekrój? tej bryły? Jak wyznaczyć na rzucie z góry środki promieni łuków żeby zaznaczyć te promienie? Jeżeli ma byc przekrój do pokazania głębokości otworów to może być to przekrój wyrwany?
tutaj przekrój tej bryły

czy jest dobry?
: 11 sty 2010, 06:44
autor: Bri
Zapomniałeś umieścić informacje o położeniu otworów, wymiar do punktu zaczepienia wymiaru promienia i jeszcze jeden. Nie musisz robić przekrojów - otwory domyślnie zawsze są przelotowe a jeśli nie to wtedy robisz przekrój lub dajesz symbol i wymiar na ile otwór jest "wgłąb".
Poza tym zarówno kartka w kratkę jak i windowsowy paint nie nadają się do rysowania.
: 11 sty 2010, 13:03
autor: goonzo
Mam jeszcze pytanie o to jak znaleźć środki tych promieni łuków? Czytałem ze środek wyznacza się jako punkt przecięcia osi? czy tu też tak mogę wyznaczyć?
: 11 sty 2010, 13:56
autor: Bri
Metodą na chybił trafił jak dotychczas - przecież rysujesz to tyko na zaliczenie - nikt nie będzie z tego strzelał, no nie?
: 11 sty 2010, 15:18
autor: goonzo
Mam zrobić dokumentacje wykonawczą tej bryły.
[ Dodano: 2010-01-11, 23:15 ]
Poprawiłem wymiarowanie tych rzutów możecie sprawdzić czy jest dobre? Czy jest niedowymiarowane albo przewymiarowane? Czy muszę robić przekrój by zaznaczyć głębokość otworów jeżeli przechodzą one na wylot? Zrobiłem też przekrój wyrwany(zaznaczony na czerwono na rzucie z góry) by pokazać to wgłębienie co idzie od większego otworu. Czy ten przekrój jest dobrze narysowany i czy muszę go zwymiarowac( ja myślę że nie potrzeba)?

: 12 sty 2010, 11:41
autor: upadły_mnich
wymiarowanie nie jest dobre i tak po kolei od lewej:
- nie zwymiarowałeś rowka a własciwie zwymiarowaleś go "od drugiej strony" - na pewno nie wymiarem 13 - dodatkowo krawędzie te na obu rzutach sie nie zgrywają. Szerokość jest potrzebna.
- krawędzie niewidoczne otworu fi28 są nieprawidłowo narysowane na styku z poprzednim kanałkiem.
- linii pomocniczych nie urywa się na krawędzi przedmiotu tylko ciągnie do tego zo maja pokazywać.
- ogólnie to co zaznaczyłeś w kółku czyli "okolice" R67 są przewymiarowane i to conajmniej o 2 wymiary:
- wymiar 34 to "abstrakcja"
- albo wymiar 9 (położenie środka R68 i R100) albo wymiar 17
- wymiar 7.1 po co?
- wymiar 28...jest potrzebny ale nie w tej postaci. Nie możesz pociagnąć go bezpośrednio od lewej krawędzi?
: 12 sty 2010, 14:17
autor: Bri
Tak, wymiary 13, 34, 7.1, 9 to nieporozumienie. I jak znam życie otwory też mają być zwymiarowane po promieniu a nie od krawędzi (38).
Zarówno zaczepienie promieni jak i otwór fi28 wymiaruj od którejś zewnętrznej krawędzi.