Strona 1 z 3

Pytanie odnośnie procesu technologicznego wałka.

: 12 paź 2009, 20:45
autor: ponty
Witam.
Jestem tutaj nowy. Chciałbym przede wszystkim przywitać się z forumowiczami.

Przejdę do konkretów. Otóż robię proces technologiczny wałka na podstawie rysunku wykonawczego, jestem uczniem technikum mechanicznego. Szukam różnych informacji na temat tego na jakiej maszynie (dokładnie) i za pomocą jakich narzędzi mogę wykonać wielowypust. Nie mówię o obrabiarkach CNC, o tych starszych frezarkach poziomych bądz pionowych lata 70-80. Prosił bym aby ktoś pomógł mi w dobraniu obrabiarki i narzędzi oraz propozycji obróbki cieplnej.

[ Dodano: 2009-10-12, 21:05 ]
Dodam rysunek wykonawczy, może to w czymś pomoże:
http://img392.imageshack.us/i/pa122151.jpg/

: 12 paź 2009, 22:39
autor: CNCRob
jedno słowo: lenistwo...


panowie, który pierwszy odwali za lenia zadanie domowe? :)

proces technologiczny

: 12 paź 2009, 23:07
autor: tuptus59
KOLEGO DRACO JA ODWALE ZA UCZNIA ZADANIE DOMOWE ALE NIE MAM CZASU,POZDRAWIAM WSZYSTKICH ,ZA MOICH SZKOLNYCH CZASÓW ŻADEN PROFESOR BY NA TO NIE POZWOLIŁ

: 12 paź 2009, 23:08
autor: ponty
Absolutnie nie chcę całego procesu technologicznego od a do z. Chcę jedynie fachowej odpowiedzi na temat wielowypustu na czym go wykonać i jakim narzędziem skrawającym.


PS.
Czy na tym rysunku jest wielokarb czy gwint który kryje się pod normą PN 68?

: 12 paź 2009, 23:21
autor: CFA
Draco pisze:który pierwszy odwali za lenia zadanie domowe? :)
Zadania nie odwalę, ale zapytam. To są jakieś tematy na zaliczenie tematu czy podsumowanie semestru? W szkołach srednich? Czy bieżące tematy/zadania są tak głupio wg mnie formułowane, że uczeń dostaje w jednym detalu: toczenie, gwintowanie, frezowanie obwiedniowe, szlifowanie, obróbkę cieplną - jeszcze wieniec powinien być większej średnicy, żeby się tam dało zmieścić kilka otworów pogłębianych na obwodzie i kanałka też widzę brak... Jak dostaje taki zestaw na raz, to nie dziwię się, ze się poddaje, zadanie ktoś odwali, a on trafia gdzieś do pracy i wtedy się uczy dopiero. Takich pytań widziałem tu już kilka, więc chyba taki jest program.

: 12 paź 2009, 23:26
autor: ponty
To jest przygotowanie pod kątem egzaminu zawodowego. Robimy procesy technologiczne wałków, kół zębatych itp.

: 12 paź 2009, 23:42
autor: CFA
ponty pisze:To jest przygotowanie pod kątem egzaminu zawodowego. Robimy procesy technologiczne wałków, kół zębatych itp.
Ja tam pedagogiem nie jestem, ale we wszystkich podobnych przedmiotach nauczania jest tendencja, żeby jednym przykładem/detalem dobić kursanta. Robiliście jakieś prostsze (prostsze dla Was- uczących się) detale już wczesniej czy to pierwszy w ramach przygotowania?

: 12 paź 2009, 23:48
autor: ponty
Z tego co pamiętam to w 2 klasie na technologii proces technologiczny najprostszej tulejki. Był on bardzo uproszczony, żadnych trudności. Teraz nauczyciele wymagają calego zakresu materiału z technologii, maszynoznawstwa, podstaw konstrukcji maszyn, a z mojego doświadczenia to trzeba mieć łeb jak sklep żeby każdą książkową regułkę umieć...

: 12 paź 2009, 23:59
autor: CFA
ponty pisze:wymagają calego zakresu materiału z technologii, maszynoznawstwa, podstaw konstrukcji maszyn
No to nie zostaje Ci nic innego jak się uczyć :-)
Podpowiedź dostałeś w wymienionych procesach. Poszukaj sobie jeszcze o szlifowaniu obwiedniowym. W tych wielowypustach - norm nie pamietam- ale na oko ze znaczka widać, że jedne zęby są proste, a drugie ewolwentowe. Dobranoc.

: 13 paź 2009, 08:31
autor: lukadyop
http://www.narzedziownie.pl/?t=k&i=279&n=23510

Takie wielowypust robi się na frezarce frezem tarczowym trzystronnym.


http://www.ecotec.pl/budowa/?obrobka-el ... towych,200


Może to pomoże trochę, a tak na marginesie uczeń technikum powinien więcej siedzieć na warsztacie i przyglądać się pracy maszyn jak wyglądają i do czego służą, niż sucha teoria w książkach, co z tego że czytał jak wygląda FREZARKA jak jej na oczy nie widział.