Strona 1 z 1

Rysunek w lotnictwie

: 05 lis 2023, 10:50
autor: jacr
Czy mógłby ktoś, kto pracuje w branży lotniczej podesłać przykładowe rysunki /podesłałbym maila/? ide na rozmowe i wiem że będą pytania z rysunku, nie wiem czego się spodziewać

Re: Rysunek w lotnictwie

: 05 lis 2023, 11:48
autor: JacekBelof
Rysunek taki sam jak i wszędzie indziej... normy obowiązują wszędzie te same... nawet jakbyś dla NASA robił.

No... jedna uwaga:
Zwracać szczególną uwagę na tabelkę, jako że część rysunków może być np. z USA, mogą się pojawić "rzuty amerykańskie" i wymiary w calach.

Przypuszczam, że dużo większą wagę będą przykładali do rzetelności, czyli przestrzeganie ISO, nadzór nad wyrobem niezgodnym itp. W wielu przypadkach produkowane elementy mają imienne karty, kto wykonał, kto sprawdził itd... żeby jak coś spadnie i zginie kilkaset osób, było wiadomo kogo ewentualnie do paki wsadzić 😉

PS. Lata temu pracowałem tylko w zakładzie, który dostarczał pojedyncze elementy dla "Rzeszowa"

Re: Rysunek w lotnictwie

: 05 lis 2023, 13:18
autor: jasiu...
Rysunek jest uniwersalny we wszystkich branżach. Jedyne, co możesz się spodziewać, to pytania "jakby pan to zamocował do obróbki".

Re: Rysunek w lotnictwie

: 08 lis 2023, 16:29
autor: upadły_mnich
Rysunek techniczny jest uniwersalny ale nie koniecznie taki sam.
Ale tym w ogóle się nie przejmuj. Nikt Cię o różnice nie zapyta bo skąd miałbyś to wiedzieć. Mało tego: rysunek techniczny lotniczy jest...konserwatywny czyli opiera się na starszych normach ale jest bardzo konsekwentny. Nie ma osi symetrii to znaczy, że detal jest niesymetryczny tylko tyle i aż tyle.
Różnica jest też taka, że zakłady lotnicze wymieniają się dokumentacją a rysunkiem rządzi detal. Czyli nie ma możliwości aby w 2 zakładach z jednego rysunku wykonali inne detale. Podkładka fi20 toczona i wykrawana będzie miała 2 różne rysunki chociaż mając je obie w ręce możesz nie dostrzec różnicy.

Re: Rysunek w lotnictwie

: 28 lis 2023, 12:06
autor: adadur
jacr pisze:
05 lis 2023, 10:50
Czy mógłby ktoś, kto pracuje w branży lotniczej podesłać przykładowe rysunki /podesłałbym maila/? ide na rozmowe i wiem że będą pytania z rysunku, nie wiem czego się spodziewać
Trochę późno, ale mam nadzieję, że rozmowa przebiegła pozytywnie. W twoim pytaniu powinna być zawarta informacja do jakiego działu aspirujesz ... zapewne w tej firmie istniej podział na działy zajmujące się dana tematyką, silniki, kadłuby, AKPiA, Control system etc.
Generali rysunek to ułamek tego co cię powinno interesować i to taka podstawa, powinieneś myślę poznać symbolikę schematów P&I które w połączeniu z legenda i technical description dają pogląd jak coś działa.

Dodane 2 minuty 8 sekundy:
upadły_mnich pisze:
08 lis 2023, 16:29
...
Różnica jest też taka, że zakłady lotnicze wymieniają się dokumentacją ...
trochę wyrwane z kontekstu ... ale takie rzeczy sa confidential