Sworzeń z nakretką - wymiarowanie.

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
MarcinCAD
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: Kalisz

Sworzeń z nakretką - wymiarowanie.

#1

Post napisał: MarcinCAD » 13 gru 2013, 19:28

Witam,

Do wykonania mam rysunki wykonawcze wszystkich elementów. Niestety mój problem polega na rozszyfrowaniu skrótów. np. co to jest Lsw=a+b+3m?? albo L=nienormowane, E=7 chodzi zapewne o tolerancje? Wszystkie elementy muszę dobrać z norm. Rozumiem, że dla otworu fi34 gwint M33 bedzie odpowiedni, bo jest to pierwszy normowany gwint z tabeli. Co ze sworzniem? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Szkic w załączeniu.
Załączniki
IMG_1029.JPG


MarcinCAD

Tagi:


balbin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 05 gru 2012, 09:56
Lokalizacja: cnc

#2

Post napisał: balbin » 13 gru 2013, 19:44

Marcinku opiekunowie ci zabraniają korzystać z Googli i podręczników :?: :roll:


Autor tematu
MarcinCAD
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: Kalisz

#3

Post napisał: MarcinCAD » 13 gru 2013, 20:00

balbin pisze:Marcinku opiekunowie ci zabraniają korzystać z Googli i podręczników :?: :roll:
Tak, to w pierwszej kolejności. Chcę poznać rady innych żeby nie mieć wątpliwości.
MarcinCAD


balbin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 05 gru 2012, 09:56
Lokalizacja: cnc

#4

Post napisał: balbin » 13 gru 2013, 20:11

MarcinCAD pisze:Tak, to w pierwszej kolejności. Chcę poznać rady innych żeby nie mieć wątpliwości.
To radzę ci :poucz się i szukaj jeleni :evil:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 13 gru 2013, 20:23

Jak pożyjesz jeszcze trochę, to się dowiesz, że literą L oznacza się najczęściej długość. Pewnie jest to z niemieckiego Länge). Podobnie przyjęło się używać do oznaczania wysokości H i szerokości często B (też może od Höhe i Breite). Lsw=a+b+3m ja bym rozumiał jako Długość sworznia (tej części pod łbem śruby) jest równa a+b plus 3m i teraz pytanie, co miał na myśli konstruktor pisząc to m. Najczęściej ta litera służy w gwintach (ale duże M) do określania średnicy gwintu. Gwint M10, to gwint nacięty na pręcie o średnicy 10 mm (tak w uproszczeniu). Z tym, że tu można by się zastanowić o co chodzi, bo tak się tego nie stosuje. literami d i d1 określa się średnice śruby i wewnętrzną średnicę nakrętki, a literą P jej skok. małego m za to zawsze używa się do określenia wysokości nakrętki. A więc wszystko jasne - do łącznej sumy grubości blach dodajesz trzykrotną wysokość nakrętki i masz długość sworznia.

L nienormowane, bo nie jest zawarte w PN, DIN, czy ISO. Po prostu długość liczysz.

Tu masz wszystko i bardzo ładnie - http://wseiz.pl/files/materialy/TIPG.pdf

Pozdrowienia! Dla kolegi balbina też :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”