Rysunek wałka

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: CFA » 27 gru 2011, 18:39

chludekr pisze:Widok C-C poprawiłem, na głównym dorysowałem dwie pionowe linie (krawedz sfazowania.
Jeśli chodzi o B-B to jest to faktycznie w boku, tak jakby na głównym przesuniete w tył. Taki dostałem wałek, chociaż patrzc na zdrowy rozum to tak byc nie moze.
Jeśli chodzi o podciecie to narysowałem to tylko symbolicznie a PN juz określa kształt, u Lewandowskiego jest podobnie pokazane.
Jeśli chodzi o rowek to jest to chyba na pierscien zabezpieczajacy ( pytałem wczesniej czy trzeba wymiarować czy jest do tego zapis w formie PN)
Co do C-C nie mam juz pomysłu (przewymiarowanie)
Wprawdzie nie widać poprawek, ale Ci wierzę :-).
Nie chodzi o przesunięcie tego otworu, tylko o to co widać na przekroju za płaszczyzną przekroju - z resztą na głównym rzucie też - za otworem nie będzie linii prostej - bo tam nie ma tak wysokiej scianki i do tego prostej.
Jeśli chodzi o podcięcie - to nie chce mi się sprawdzać jak jest zgodnie z normami, ale praktyka wskazuje, że nikt tak nie rysuje jak Ty chciałbyś - uproszczenie wygląda inaczej.
Co do przewymiarowania: tak na chłopski rozum - jeśli wałek ma średnicę 21 mm i wykonasz takie spłaszczenie na 15mm w osi wałka, to nie potrzebujesz już wymiaru 16mm, który i tak jest błędny, bo jak mamy fi21 i spłaszczenie na 15mm, to nie wyjdzie tam 16mm. Klasyczne przewymiarowanie jest wtedy, gdy zamykasz jakieś łańcuchy wymiarowe i sumarycznie wymiary współgrają co do wartości. W momencie gdy jeden z wymiarów jest źle obliczony i wpisany, to nie wiadomo czego się trzymać, bo jak zrobię w Twoim przypadku wymiar 16mm oraz 15mm, to średnica wychodzi około 22mm i co wtedy?
Zwymiaruj kanałek pod pierścień- tak bedzie lepiej.
No i co z kanałkiem po lewej stronie (rowek w wałku) - jaki promień wyjścia i gdzie?



Tagi:


Autor tematu
chludekr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2008, 20:55
Lokalizacja: nvnn

#12

Post napisał: chludekr » 27 gru 2011, 19:35

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na moją głowe tak to ma być.

Obrazek

Jeśli chodzi o rowek: srednica tego elemetu nie wynosi 21.

[ Dodano: 2011-12-27, 19:38 ]
C-C nie kminie, chyba ze jest ok?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: CFA » 27 gru 2011, 19:56

chludekr pisze:Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na moją głowe tak to ma być.

[url=http://images38.fotosik.pl/1272/9ded157ac108530bm.jpg]Obrazek[/URL]
Tak mniej więcej na rzucie głównym, tylko krawędź ta dolna jest widoczna, a nie taka soczewka. Ale na przekroju też coś przecież widać - za otworem.
chludekr pisze:Jeśli chodzi o rowek: srednica tego elemetu nie wynosi 21.
A ile wynosi i dlaczego nie jest podane wprost? Chodzi o przekrój A-A
chludekr pisze: C-C nie kminie, chyba ze jest ok?
Nie wiem - może jest inaczej, ale inaczej narysowałeś. Z Pitagorasa wynika w tym przekroju C-C jak się zbuduje trójkat prostokątny o bokach 7,5mm oraz 8mm - tak wynika z wymiarów 15 i 16 - to przeciwprostokątna (R) powinna mieć wartość - 10,96585...
A Ty wpisałeś R10,5. Teraz jest jaśniej czy mam sobie włosy rwać z głowy?

PS
Przejrzałem archiwum. Kolega student?


Autor tematu
chludekr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2008, 20:55
Lokalizacja: nvnn

#14

Post napisał: chludekr » 27 gru 2011, 20:04

Kolejne kilka miut rozmyślem, poprzednio chyba było zle.
Obrazek

[ Dodano: 2011-12-27, 20:15 ]
Student, student.
Z Pitagorasem to jednak dobry sposób. Masz gościu głowe :lol:

Studia dla mnie to troche chory system (na zasadzie ucz sie sam). Chociaz zajecia na odlewni polubiłem :smile: Rysunek praktycznie opierał sie na dwóch książkach i tym co miałem w liceum.

Moze coś na temat chropowatości oraz tolerancji. Podejrzewam ze są one na zasadzie tu gdzie łożysko takie i takie tu co rowek takie. Mozna to spisać z innego rysunku?

[ Dodano: 2011-12-27, 20:16 ]
A-A dorobiłem średnice dorysowujac okrąg do osi symetri a wynik 15 znikł.

[ Dodano: 2011-12-27, 20:19 ]
Wiekszość osób rysunki "zakupiła" ja jednak chciałem pokombinować samemu.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#15

Post napisał: CFA » 27 gru 2011, 23:02

chludekr pisze:Studia dla mnie to troche chory system (na zasadzie ucz sie sam).
To akurat nie jest chore. Studiowanie polega na samodzielnym zgłębianiu wiedzy.
chludekr pisze:Moze coś na temat chropowatości oraz tolerancji. Podejrzewam ze są one na zasadzie tu gdzie łożysko takie i takie tu co rowek takie. Mozna to spisać z innego rysunku?
Trudno pomagać jak nie wiadomo czy podpowiedź jest tylko wskazówką czy rozwiązaniem czy gmatwa sprawę :-). Można spisać. Samodzielne skorzystanie z poprawnego rysunku też jest elementem studiowania. Wykonasz w ten sposób kilkadziesiąt rysunków i cos tam zapamiętasz.

chludekr pisze:Wiekszość osób rysunki "zakupiła" ja jednak chciałem pokombinować samemu.
To kombinuj dalej z wymiarowaniem. Pomyśl sobie, że masz np wykonać ten kanałek z lewej strony (tam gdzie dopisałeś R15) i wiesz już czego brakuje w wymiarowaniu?
Jak daleko od brzegu jest zaczepiony ten promień?


Autor tematu
chludekr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2008, 20:55
Lokalizacja: nvnn

#16

Post napisał: chludekr » 28 gru 2011, 16:22

To jak z chropowatością i tolerancjami?

[ Dodano: 2011-12-28, 17:39 ]
Obrazek

Jeśli możesz zerknąc. Chropowatości oraz tolerancje wymiarów naniesione.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#17

Post napisał: WZÓR » 28 gru 2011, 18:31

chludekr pisze:To jak z chropowatością i tolerancjami?

[ Dodano: 2011-12-28, 17:39 ]
[url=http://images50.fotosik.pl/1294/b98ca6b638111899m.jpg]Obrazek[/URL]

Jeśli możesz zerknąc. Chropowatości oraz tolerancje wymiarów naniesione.
Wykonaj jeszcze podcięcia gwintów.
.... i jak dla mnie to już będzie OK.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
chludekr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2008, 20:55
Lokalizacja: nvnn

#18

Post napisał: chludekr » 28 gru 2011, 19:14

A JAK JEST Z WSÓŁOSIOWOŚCIĄ, sYMETRIĄ, WALCOWOŚCIĄ, PROSTOPADŁOŚCIĄ. cHODZI MI O TO KTÓRE POWIERZCHNIE WZGLĘDEM KTÓRYCH.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#19

Post napisał: CFA » 28 gru 2011, 19:25

WZÓR pisze:Wykonaj jeszcze podcięcia gwintów.
.... i jak dla mnie to już będzie OK.
Ja tam mam większe wymagania. Może i wszystko już jest, ale wiele można by inaczej zrobić.
Wiadomo, że każdy ma jakieś swoje podejście (i ktoś tam czegoś wymaga na rysunku), ale ja bym zrobił tak:

1. Końcówki gwintowane - może to drobiazg, ale jednak tam gdzie faza powinna być linia
(nie za dobrze widać, ale tam gdzie wyrwanie z nakiełkiem linii chyba nie bedzie, ale z lewej przy M10 na pewno)

2. Podcięcia pokazałbym jednak inaczej - tzn tak jak pisałem wczesniej - zarys wg rzeczywistego przebiegu (albo schematycznie, ale nie tak jak jest teraz - nie wiem jak jest teraz dopuszczalne, ale spotykam tylko inne) i oznaczenie wg normy

3. Wymiarowanie położenia otworu - tego poprzecznego - do brzegu otworu jest dla mnie nieestetyczne. Zarówno na rzucie głównym jak i na przekroju. Tak się nie robi, chyba, że są jakieś uwarunkowania technologiczne, ale z rysunku nic takiego nie wynika.

4. Zachowujmy jakieś proporcje - jeśli średnicę na przekroju A-A podano 15 a kanałek szeroki na 6 jest 5 od brzegu, to do drugiego brzegu powinno być 4mm i położenie narysowane niesymetrycznie.

5. Wymiarowanie w C-C nadal jest do du**. W zupełności wystarczy wymiar 13,6. Podawanie wymiaru 16 jest zbędne, bo i tak widać, że tam jest średnica 21 z rzutu głównego. I ten widok na rzucie głównym tego miejsca też jest źle poprawiony. Dorysowano linie fazki ale zapomniano, że w części niezfrezowanej też jest średnica 21 i nie ma linii pionowej.

6. Alfabet ma dużo liter i spokojnie wystarczyło by ich do kolejnych oznaczeń przekrojów czy szczegółów - a tu ciągle przekrój B-B, szczegół B, wyrwanie B

7. Przyjrzałem się też wymiarowaniu tego otworu nakiełka - gdybyś spotkał się z wykonawcą tego otworu, to on wybiłby Ci wszystkie zęby.

8. Co do konstrukcji nosa nie wtykam, ale kanałek ten 6H9 takim frezem nie wykonasz, bo po pierwsze - wyjazd jest przez materiał - nie da się zrobić tak daleko bez pokaleczenia średnicy fi21. Po drugie będą trudności w uzyskaniu 9 klasy takim typem narzędzia. R15 to jest średnica fi30 i jeszcze coś na trzpień i wysięg i "żegnajcie seteczki".

Z resztą da się żyć :-)

Aha -jeszcze jedno- srednica tolerowana 21m6 - ale jak Ci ktoś te wcześniejsze 21 nietolerowane zrobi na zero, to "dopchasz" ten element współpracujący na miejsce nieco pokaleczony już.
A po ludzku: jak chcesz tam osadzić jakieś łożysko czy inny element to zapewnij dostęp poprzez średnice mniejsze niż 21.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#20

Post napisał: WZÓR » 29 gru 2011, 15:37

CFA pisze:
WZÓR pisze:Wykonaj jeszcze podcięcia gwintów.
.... i jak dla mnie to już będzie OK.
Ja tam mam większe wymagania. Może i wszystko już jest, ale wiele można by inaczej zrobić.
...
Masz rację .... troszkę się rozpędziłem z moim ,,OK''.

Twoje uwagi są słuszne .... brak linii przy fazie , a nakiełek można było narysować w ten sposób (tabelka z wymiarami obok );

Obrazek

Wymiarowanie (patrz; niżej ) wykonałbym raczej od osi detalu.

Obrazek


Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”