[CatiaV5]Jak zrobić wiązania w Catii krzywek


Autor tematu
mandragor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2010, 20:18
Lokalizacja: Złotów

[CatiaV5]Jak zrobić wiązania w Catii krzywek

#1

Post napisał: mandragor » 16 lip 2014, 21:28

Witam
Chciałbym zapytać czy jest możliwym wykonać (jeśli tak to jak?) wiązania dla krzywki podobnie jak na załączonym zdjęciu, by w momencie poruszania krzywką zmieniało się położenie wałka.

Obrazek

W niektórych programach wystarczy po prostu zrobić wiązanie styczności i po sprawie...

Jeśli ktoś zna jakąś metodę i mógłby mi to w sposób prosty i przejrzysty wytłumaczyć byłbym wdzięczny.

Załączam również pliki catii jak na zdjęciu.

http://ul.to/6dtyqgz4
albo
https://www.sendspace.com/file/ix9j4i



Tagi:


karoln
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 30
Rejestracja: 18 gru 2012, 18:10
Lokalizacja: wschodnia Polska

#2

Post napisał: karoln » 17 lip 2014, 16:59

zdefiniuj półokrąg przechodzący przez środek wałka o średnicy kulistego zakończenia oraz zamkniętą krzywą będącą zarysem powierzchni bocznej krzywki. Ważne aby krzywa była umiejscowiona na środku krzywki, bo jak mniemam wałek dotyka krzywki właśnie tam.
Następnie wykorzystaj więz "slide Curve Joint".


Autor tematu
mandragor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2010, 20:18
Lokalizacja: Złotów

#3

Post napisał: mandragor » 17 lip 2014, 18:49

Mógłbyś to trochę dokładniej wyjaśnić? To działa tylko w DMU? A co ze złożeniem?


karoln
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 30
Rejestracja: 18 gru 2012, 18:10
Lokalizacja: wschodnia Polska

#4

Post napisał: karoln » 17 lip 2014, 22:16

Ok, po kolei:
Tworzysz sobie wspomniane krzywe w Parcie wałka i w Parcie krzywki jak na screenie
W assembly design skladasz wszystko do kupy czyli:
-narzucasz więz typu "fix" dla "obudowy" z otworami
- łaczysz więzem 'coincidence' walek z górnym otworem a nastepnie tym samym wiezem walek krzywki z drugim otworem
- odsuwasz wiezem 'offset' jedna z powierzchni czolowych krzywki od jednej ze scianek obudowy o wartosc taka aby krzywa na krzywce przechodzila przez os gornego otworu obudowy
-analogicznie odsuwasz wiezem 'offset' plaska powierzchnie czolowa walka o taka wartość aby kuliste zakonczenie walka bylo oddalone o wartosc promienia krzywki od osi krzywki (na pewno rozumiesz o czym mówie ;) ) dzieki czemu oba elementy stykają sie jak na rysunku
-od tej pory pamietaj aby nie zruszyc krzywki, tzn. nie obrócic jej!
-przechodzisz do DMU kinematics
-znow sobie "Fixujesz" obudowe jednoczesnie tworząc nowy mechanizm
-klikasz ikone "assembly constraints conversion", wybierasz utworzony mechanizm , a nastepnie 'more' i auto create. dzieki temu tworza ci sie dwa wiezy typu revolute dla krzywki i walka lub wiez revolute dla krzywki i wiez cylinrical dla walka (nie pamietam dokladnie). jesli utworzyl ci sie wiez revolute takze dla walka to go rozwijasz i usuwasz "podwięz" offset.
-dodajesz wiez 'slide curve joint' i wskazujesz krzywe
-klikasz x2 w wiez revolute dla krzywki i zaznaczasz angle driven. w tym momencie ilosc stopni swobody (DOF) calego mechanizmu powinna równac sie '0', wiec mozna juz przeprowadzic symulacje, np. z uzyciem komend
Obrazek


Autor tematu
mandragor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2010, 20:18
Lokalizacja: Złotów

#5

Post napisał: mandragor » 28 lip 2014, 14:38

Miałem trochę problemów z tym poradnikiem. Pomimo wykonania krok po kroku twoich zaleceń mechanizm poruszał się tylko po szerszej części krzywki i na zwężeniu stawał i przestał się poruszać.
mysticar pisze:Ok, po kolei:
...
-analogicznie odsuwasz wiezem 'offset' plaska powierzchnie czolowa walka o taka wartość aby kuliste zakonczenie walka bylo oddalone o wartosc promienia krzywki od osi krzywki (na pewno rozumiesz o czym mówie ;) ) dzieki czemu oba elementy stykają sie jak na rysunku
...
Dopiero usunięcie wiązania wałka z kulistym końcem (offset 19 z mojego zdjęcia) pozwoliło mi aby mechanizm się poruszał. Jest to dość istotne wiązanie, ale jego usunięcie ma sens, gdyż ono blokowało ruch góra-dół wałka.

Nadawanie wiązania a potem jego usunięcie nie brzmi zbyt dobrze i jeszcze teraz brakuje mi wiązania w złożeniu (product) które będzie wszystko trzymać "w kupie" jeśli chciałbym całym mechanizmem poruszać.

Jakieś rady?

Załączam całe moje złożenie tego prostego mechanizmu


Obrazek
Załączniki
cam.zip
krzywka
(87.92 KiB) Pobrany 208 razy


karoln
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 30
Rejestracja: 18 gru 2012, 18:10
Lokalizacja: wschodnia Polska

#6

Post napisał: karoln » 29 lip 2014, 22:29

Szczerze nie bardzo rozumiem gdzie jest problem.
"Mechanizm poruszał się tylko po szerszej części krzywki"- chodzi Ci o część o większym promieniu?"
Generalnie wiązania z "Product" czyli "constraints" tworzone w assembly design nie mają żadnego wpływu na ewentualne działanie mechanizmu. Może ich nawet nie być (patrz mój plik poniżej), jeśli umiejętnie sobie zamodelujesz wszystkie części złożenia aby były w położeniu początkowym dla symulacji. Tutaj głównie chodziło o to żeby obie krzywe stykały się ze sobą bo inaczej niemożliwym byłoby narzucenie Jointa typu slide curve. W moim przykładzie pokazałem jak można, przynajmniej niektóre więzy przekonwertować z więzów "statycznych" tworzonych w assembly design na analogiczne im więzy służące tworzeniu symulacji w środowisku dmu kinematics (joints).
Załączniki
Nowy folder (2).rar
(108.79 KiB) Pobrany 201 razy


Autor tematu
mandragor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2010, 20:18
Lokalizacja: Złotów

#7

Post napisał: mandragor » 29 lip 2014, 23:53

Zapewne masz rację, więc wygląda to tak, że ja musiałem coś źle zrobić. Spróbuję przeanalizować jeszcze raz twoją wiadomość i pliki które przesłałeś by lepiej zrozumieć temat ( no i przede wszystkim by znaleźć mój błąd)


karoln
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 30
Rejestracja: 18 gru 2012, 18:10
Lokalizacja: wschodnia Polska

#8

Post napisał: karoln » 30 lip 2014, 12:06

Ja niestety nie mogę otworzyć Twoich plików żeby sprawdzić gdzie jest błąd, bo pewnie pracujemy w różnych wersjach catii. Ja akurat mam v5r19.
Polecam Ci książkę "Catia V5 Modelowanie i analiza układów kinematycznych". Tam masz omówione dwa bardzo podobne przykłady do Twojego z zastosowaniem krzywek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Catia”