SE 2D Drafting - pytanie skalowanie za pomocą zmiennych


Autor tematu
czk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 05 gru 2014, 11:49
Lokalizacja: Piaseczno

SE 2D Drafting - pytanie skalowanie za pomocą zmiennych

#1

Post napisał: czk » 21 mar 2015, 23:01

Cześć,
trafiło mi się kilka detali o różnej skali do wykonania na laserze i postanowiłem zrobić je w SE2d ze względu na pracę na zmiennych, ale mam problem.

Chciałbym, aby detal był "sztywny", to jest, aby po zmianie jednej zmiennej, pozostałe wymiary odpowiednio skalowały się do niego. Chodzi o coś takiego:

Obrazek

W tej chwili po zmianie lewej krawędzi, zarówno podstawa, jak i pozostałe boki zachowują te same wymiary co wcześniej.

Detale do wykonania mam znacznie bardziej skomplikowane i wolałbym, aby wystarczyło zmienić jedną daną, niż wklepywać ich 30.

Czy jest taka możliwość w SE2d?



Tagi:


warchlak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:10
Lokalizacja: ----
Kontakt:

#2

Post napisał: warchlak » 22 mar 2015, 22:27

1. Ja skaluję przyciskiem skalowania, jak tu
https://vimeo.com/6133215
za skalę wpisuję np. " 110/91.05 ". Tylko, że trzeba sprawdzać potem dokładność przeskalowanego wymiaru, jeżeli wymiar 91.05 jest zaokrąglony do 0.01. Dobrze, żeby to zaokrąglenie było lepsze niż 0.01.
Zwykle nie korzystam z relacji, czyli przycisk "maintain relationships (zachowaj relacje)" mam wyłączony.

2. Chcąc bawić się w relacje, jak to opisałeś, to oprócz relacji styczności, pion-poziom, itd, chyba trzeba też zwymiarować długość boków. Długość można wymiarować też parametrycznie wpisując formułę (długość danego boku jest równa długości określonego boku razy określony współczynnik).

3. Możesz też spróbować przekształcić tą geometrię w "Blok", lub "Grupuj" może to "usztywni" detal, ale nie wiem czy to pomoże, nie sprawdzałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”