Przekładnie, animacja pracy.


Autor tematu
Emailo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2012, 17:37
Lokalizacja: Warszawa

Przekładnie, animacja pracy.

#1

Post napisał: Emailo » 09 gru 2012, 17:48

Witam,
Jestem nowy na forum, jak i świeżym użytkownikiem programu solid edge.
O ile samo tworzenie pojedynczych elementów i składanie ich w zespół nie sprawia mi problemu, tak nie wiem jak mam się zabrać za tworzenie "animacji" poprzez opcje silnik.
Chodzi mi tutaj o to, tworzę przy pomocy podręcznika inżyniera przekładnie walcowe zębate i chciałbym aby powstało coś na wzór symulacji ich pracy jak np. pokazane jest na tym filmiku http://youtu.be/ugSaXhJNA3k?t=33s
Nie potrafię "ogarnąć" ustawień relacji, tak aby te przekładnie przylegały do siebie tak jak powinny.
Z góry dzięki za każdy przejaw pomocy.



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 09 gru 2012, 18:13

Zobacz tutaj a potem w okienkach youtube:

Animacja montażu przekładni zębatej inventor.avi
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=oGc ... =endscreen

Autodesk Inventor 11 Bevel Gear (transmission box) 3D


Przekładnia ślimakowo-walcowa Solidworks Animation


Przekładnia ślimakowa z przekładnią łańcuchową i pasową


ciekawostki-przekładnie zębate:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=3ao ... =endscreen


Autor tematu
Emailo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2012, 17:37
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Emailo » 09 gru 2012, 21:30

Nie za bardzo zrozumiałeś moje pytanie.
Chodzi mi o to że jestem w tym momencie tworzenia tej "animacji"

czyli po prostu wrzuciłem 2 koła zębate do trybu zespół i teraz nie wiem jak dalej mam ustawić relacje aby te koła wyglądały jak przekładnia. (prawdopodobnie trzeba wejść w relacje->przekładnia, ale dalej nie wiem kompletnie co mam zrobić co ustawić/zaznaczyć).

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: piocam » 10 gru 2012, 12:06

Witam.

Kolego Emailo, jeżeli masz koła zębate zrób tak:
* Wywołaj relację Przekładnia. Kliknij otwór w jednym kole zębatym, spowoduje to wyświetlenie strzałki pokazującej w którą stronę będzie się ona obracała.
* To samo zrób z drugim kołem, tylko pamiętaj aby strzałki były odpowiednio ustawione.
* Zdefiniuj przełożenie między kołami
* Relacja Przekładania została dodana.

Najlepiej jak przed rozpoczęciem definiowania złożenia wykonasz jakiś stojak, obudowę w której zamocujesz koła.

Co do symulowania pracy silnika tutaj masz link gdzie jest to dokładnie opisane, Symulacja silnika
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
Emailo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2012, 17:37
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Emailo » 10 gru 2012, 15:17

piocam pisze:Witam.

Kolego Emailo, jeżeli masz koła zębate zrób tak:
* Wywołaj relację Przekładnia. Kliknij otwór w jednym kole zębatym, spowoduje to wyświetlenie strzałki pokazującej w którą stronę będzie się ona obracała.
* To samo zrób z drugim kołem, tylko pamiętaj aby strzałki były odpowiednio ustawione.
* Zdefiniuj przełożenie między kołami
* Relacja Przekładania została dodana.

Najlepiej jak przed rozpoczęciem definiowania złożenia wykonasz jakiś stojak, obudowę w której zamocujesz koła.

Co do symulowania pracy silnika tutaj masz link gdzie jest to dokładnie opisane, Symulacja silnika
Dzięki za odpowiedź.
Zrobiłem tak jak to opisałeś i po wpisaniu przełożenia i wciśnięciu klawisza enter nic się nie dzieje, tak jak by nie reagował na potwierdzenie.
Wygląda to tak:


m0d3
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 25 sie 2012, 12:27
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: m0d3 » 10 gru 2012, 16:35

Jak dobrze pamiętam by zobaczyć ruch trzeba wejsc narzedzia > era i w edytorze animacji cos pokombinowac.

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: piocam » 10 gru 2012, 16:36

Witam.

Czy program dodał Ci relacje? Kliknij na jeden z elementów i sprawdź czy po lewej stronie okna roboczego, są dodane jakieś symbole. Powinien tam być znaczek jakby przekładni, taki jak przy wywoływaniu relacji. Jeżeli masz coś takiego to dodałeś relacje i powinno działać. Jeżeli klikniesz na któryś z elementów i będzie tam pokazany romb, symbolizuje utwierdzenie, nie "ruszysz" złożeniem.

Piszesz iż nic się nie dzieje a co miało się dziać, że tak głupio zapytam?? :P :P
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
Emailo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2012, 17:37
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Emailo » 10 gru 2012, 16:45

piocam pisze:Witam.

Czy program dodał Ci relacje? Kliknij na jeden z elementów i sprawdź czy po lewej stronie okna roboczego, są dodane jakieś symbole. Powinien tam być znaczek jakby przekładni, taki jak przy wywoływaniu relacji. Jeżeli masz coś takiego to dodałeś relacje i powinno działać. Jeżeli klikniesz na któryś z elementów i będzie tam pokazany romb, symbolizuje utwierdzenie, nie "ruszysz" złożeniem.

Piszesz iż nic się nie dzieje a co miało się dziać, że tak głupio zapytam?? :P :P
Nie widzę żadnych symptomów o których wspomniałeś po kliknięciu na jeden z elementów.

Czy nie powinno być tam jakiegoś przycisku dodaj/zakończ etc.?
W większości przypadków gdy coś poprawnie zostanie zrobione i utworzone, to okno gdzie mam wpisywać parametry znika i polecenie zostaje wykonane. :)

Dodam iż robię to w trybie tradycyjnym i w zakładce błędy otrzymuje "Część2.par:2 Wymagane są dodatkowe relacje." Czyżbym źle dodawał przekładnie do zespołu? (Błąd pojawia się zaraz po dodaniu.) Dodaje poprzez bibliotekę części sposobem "przeciągnij i upuść". O ile przy pierwszej przekładni nie mam problemów to przy 2 jak dodaję tym samym sposobem to otrzymuję takie coś

Edit:
Rozwiązałem problem z "Część2.par:2 Wymagane są dodatkowe relacje." wystarczyło relacje->utwierdź. Lecz nadal nie mogę uzyskać "relacji przekładni".

[ Dodano: 2012-12-10, 22:12 ]
Udało mi się uzyskać relacje, błędem moim było iż nie potwierdzałem poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy. :lol:
Uzyskałem "animacje" lecz to nie to o co chodziło:

Ten prostopadły ruch przekładni nie był pożądany. Czy ktoś wie jak zrobić, aby przekładnia "nie wędrowała" ?

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: piocam » 11 gru 2012, 07:46

Witam.

Super że udało Ci się dodać relacje :) :) zrób jakieś mocowanie dla swoich kół aby miały na czym się opierać. Najlepiej płytkę z dwoma wystającymi walcami. Na walcach osadź koła i będzie działało :) :)
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: piocam » 12 gru 2012, 14:31

Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”