Łańcuch - symulacja pracy łańcucha


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Łańcuch - symulacja pracy łańcucha

#1

Post napisał: Mrozik » 05 lip 2012, 22:07

Witam, jak w temacie, poszukuję sposobu na symulowanie wszelakich łańcuchów w solid edge st3. Mam Ogniwo które jest złożeniem, chciałbym wykonac symulację pracy łańcucha wykonanego z takich ogniw. Łańcuch jest rzecz jasna zamknięty w pętle.

W związku z powyższym łańcuchem powstaje jeszcze jeden problem. Do łańcucha będą doczepione "płaskowniki" połączone końcami. Potrzebuję wykreślic i wykorzystac do wymodelowania trajektorię miejsca złączenia płaskowników. Rysunek mocno poglądowy w załaczniku.

Jest ktoś w stanie pomóc?
Załączniki
łańcuchj.JPG
łańcuchj.JPG (15.47 KiB) Przejrzano 1847 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: piocam » 06 lip 2012, 07:59

Witam

Zasymulowanie pracy łańcucha nie stanowi problemu, wystarczy że w złożeniu pozostawisz odpowiednie stopnie swobody i po wstawieniu do złożenia zrobisz z niego element ruchomy.

Co do drugiego pytania nie za bardzo rozumiem, jak będziesz miał złożenie i zasymulujesz pracę możesz wtedy wykreślić. Ewentualnie w ST5 możesz w dokumentacji płaskiej wyświetlić złożenie w różnych położeniach i wtedy wykreślić. Wiem że nie wiele pomogłem ale jak będziesz miał problem daj znać.
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: Mrozik » 07 lip 2012, 13:25

Witam, dzięki za porady, złożyłem sobie łańcuch z ogniw, użyłem relacji współosiowości pomiędzy ośkami ogniwa oraz współpłaszczyznowości pomiędzy ogniwami, następnie łożyska w każdym ogniwie "przykleiłem" do wirtualnej krzywki (relacją krzywka) która odwzorowuje trajektorię łańcucha. Po Spięciu ostatniego ogniwa z pierwszym relacją współosiowości nie było możliwości przesuwania go po krzywce. Dopiero po przyklejeniu drugiej osi ostatniego ogniwa do krzywki istnieje możliwość poruszania łańcuchem. Niestety występuje problem pokazany na screenach z załącznika. Problem polega na "pulsacji" długości łańcucha, przez co odległość pomiędzy ośkami pierwszego i ostatniego ogniwa zmienia się w zkresie od 0mm do 5.05mm w zależność od przesunięcia całego łańcucha względem krzywki.

Czym to jest spowodowane?

W załaczniku screeny oraz spakowane złożenie.
Załączniki
screeny.rar
(71.7 KiB) Pobrany 204 razy
lancuch test.rar
(482.19 KiB) Pobrany 208 razy

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: piocam » 13 lip 2012, 09:09

Witam serdecznie.

nie miałem za dużo czasu aby się tym bawić ale jak zacząłem składać to doszedłem do dziwnych wyników a mianowicie:
* Jeżeli dodawałem relacje między poszczególnymi unit ogniwa test.asm to wychodziło mi że wraz ze wzrostem długości łańcucha obniżał się on mniej więcej o 5 mm na jednym ogniwie i nie mogłem wyrównać go więc zaniechałem tego sposobu.
* Zmieniłem taktykę, wszystkie unit ogniwa test.asm połączyłem z cam.prt. Łącząc górne lico łożyska z licem elementu cam. Dzięki temu wszystkie ogniwa łańcucha są na tej samej wysokości i "nie uciekają"
*Nie ważne od sposobu składania między poszczególnymi ogniwami dodawałem współosiowość, i relacje krzywki z elementem cam.prt W załączniku jest złożenie to podejrzysz.

Nie mogłem zamknąć łańcucha gdyż brakowało trochę materiału. Jest to plik kolizja1.par.

Powiedz mi jak wyliczyłeś długość poszczególnego elementu? Oraz czy tak będzie wyglądało gotowe złożenie?
Załączniki
lancuch test.zip
(590.41 KiB) Pobrany 286 razy
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”