Solid Edge: Edycja bryły w złożeniu.


Autor tematu
sccot7
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2009, 09:20
Lokalizacja: internet

Solid Edge: Edycja bryły w złożeniu.

#1

Post napisał: sccot7 » 08 lis 2011, 07:34

Witam.
Mam nawyk z innych programów tworzenia części i edytowania go w złożeniu. Jest to bardzo wygodne przy modelowaniu koncepcji gdzie analizuje/modyfikuje się najlepsze rozwiązanie.
Mam problem bo nie mogę wykonać prostej podstawowej operacji:
Mam złożenie dwóch partów. W pierwszym parcie mam kostke A. W złożeniu edytuje drugi part i chcę narysować Kostkę B która będzie opierała się na powierzchni kostki A ( tej z pierszego parta) i licowała z jedną krawędzią kostki A .
Ten przykład chyba najlepiej obrazuje modelowanie czesci/parta w złożeniu (tak jest przynajmniej w SolidWorksie) i nie mogę załapać jak to zrobić bo przy edytowaniu "parta drugiego" nie mogę wskazać zadnej powierzchi , krawędzi "Parta pierwszego" które chce by było chwilowym odniesieniem.
Czy powienienem włączyć jakąś opcie ?



Tagi:

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: piocam » 08 lis 2011, 09:27

Witam.

Sccot7 sprawdź to co w załączniku, znalazłem w sieci opis jak modelować element w kontekście złożenia, wiem że nie jest to porywający przykład ale doskonale opisuje podejście do modelowania.
Załączniki
Modelowanie w kontekscie zlozenia.zip
(162.64 KiB) Pobrany 631 razy
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
sccot7
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2009, 09:20
Lokalizacja: internet

#3

Post napisał: sccot7 » 08 lis 2011, 18:39

Witam
Piocam Dziekuje za przykład.
Dokładnie to jest to o co pytałem, przykład jest bardzo dobry.
Przykład przerobiłem ;) i mam dwie niejasności:

Tworząc część w kontekscie ukierunkowywuje "plaszczyzne bazowa" tej czesci do plaszczyzny (lica innej czesci) ok. Tworze czesc i jest ok. Teraz pytanie: Czy można wykożystać teraz (po stworzeniu tej pierwszej goemetrii) inna geometrie bazując na innej płaszczyznie wzorcowej-częsci ?
Pytam dlatego bo w SW akurat tutaj nie ma ograniczenia i edytuje parta w zlozeniu tyle razy wybieram sobie plaszczyzne skicowania i to jest plaszczyzna obcej bryly tylko po tym zawsze musze uzyc funkcji "zerwania relacji" pomiedzy partami bo to w przypadku jakichs pozniejszych modyfikacji moze narobic takie zamieszanie ze skutecznie traci sie cala bryle...
W Solid Edge z tego co wlasnie próbuje to chyba tylko raz sie ustala plaszczyne szkicowania przy kokalizacji nowo utowrzonego parta. Czy tak jest ?

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: piocam » 09 lis 2011, 11:49

Witam.

Wiesz co nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Może jakiś przykład konkretny? Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ale czy po utworzeniu elementu na płaszczyźnie XY chcesz wykorzystać płaszczyznę YZ do wykonania innej części? Jeżeli będziesz to robił w jednym pliku części, pod jedną nazwą, nie będziesz mógł tego zrobić - brak wieloobiektowości. Możesz tak wykonać elementy ale później korzystając z kopi InterPart przenieść uzyskany kształt, part do nowej części. Zachowana zostanie asocjatywność tak więc wszelkie zmiany będą aktualizowały się same.

Jak możesz to załącz jakiś przykład zrzut ekranu pokazujący co chcesz uzyskać a postaram się pomóc.
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
sccot7
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 mar 2009, 09:20
Lokalizacja: internet

#5

Post napisał: sccot7 » 10 lis 2011, 13:16

Cześć
Pytałem to tą możliwości ze względu na przyzwyczajenie w SW. Z tego co próbowałem to jest troszke inna filozofia, bardziej jak w Pro/E bo tam się zawsze zaczynało od powierzchni bazowych.
Generalnie pytałem o coś takiego:
http://www.angelfire.com/virtualprototy ... kowosc.pdf
czerwony part jest pierwszym, zielony to drugi osobny part i tworze niezależnie od powierzchni bazowych ustalonych (na pewno domyślnie są tworzone ale w drzewie operacji nie są wyświetlane)
:)

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: piocam » 10 lis 2011, 15:27

Witam.

Solid Edge też umożliwia tworzenie takich plików, tylko za każdym razem należy tworzyć nową część i tyle :)
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”