solid edge i konwersja


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: solid edge i konwersja

#11

Post napisał: kubus838 » 02 lip 2011, 13:44

piocam pisze:
kubus838 pisze:
piocam pisze:Sam napisałeś że:
kubus838 pisze:Witam
Do obsługi maszyny mam step2cnc tzn mogę wczytac pliki typu: plt, cnc, drl, bmp, xyz. robert
więc odebrałem to tak jakbyś chciał zapisywać pliki z SE do .bmp.

Solid ma możliwość zaimportowania obrazka, będzie on wyświetlany jako tło, ale nie za wiele z nim zrobisz poza obrysowaniem. Napisz co wczytuje program którego używasz do sterowania maszyną. Będzie łatwiej znaleźć odpowiedź.[/q
Tu masz odpowiedź

Tu to znaczy gdzie?
robert



Tagi:

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: piocam » 03 lip 2011, 14:10

Jeżeli wczytasz zdjęcia obrazek, do Solid Edge, będzie on wyświetlany jako tło i tylko i wyłącznie jako tło, powiedzmy na jednej płaszczyźnie. Jedyne co będziesz mógł z nim zrobić to obrysować interesujące Cię kształty, ale nie będziesz mógł ich rzutować ani kopiować. Nie będziesz miał możliwości poddania wczytanego zdjęcia obróbce.
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


kicay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2008, 09:02
Lokalizacja: częstochowa

#13

Post napisał: kicay » 25 sty 2012, 09:31

piocam pisze:Jeżeli wczytasz zdjęcia obrazek, do Solid Edge, będzie on wyświetlany jako tło i tylko i wyłącznie jako tło, powiedzmy na jednej płaszczyźnie. Jedyne co będziesz mógł z nim zrobić to obrysować interesujące Cię kształty, ale nie będziesz mógł ich rzutować ani kopiować. Nie będziesz miał możliwości poddania wczytanego zdjęcia obróbce.
Przepraszam, że odkopuję ten temat. Piocam a mógłbyś łopatologicznie to wyłożyć jak importować np jpg do obrysowania?? I jak to poumieszczać na płaszczyznach?
Przykładowo mam 2 obrazki rzutów bryły. Jeden z boku drugi z góry. Chciałbym je obrysować i stworzyć z nich bryłę.
Założyłem osobny temat ale jakoś nikt się w nim nie che wypowiedzieć.

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: piocam » 25 sty 2012, 14:24

Witam :)

Kolego Kicay postaram Ci się pomóc, ale nie wiem czy będę wstanie opisać o co mi chodzi. Opis dotyczy wersji ST4.

1. Odczytujesz rozmiary obrazka jaki chcesz wstawić oczywiście w mm.
2. Otwierasz nową część i przechodzisz na zakładkę Widok.
3. Klikasz Style. Na oknie Typ Stylu wybierasz Style lic. Klikasz Nowy
4. Pojawi się okno Nowy styl lic. Na zakładce Nazwa definiujesz nazwę dowolną, ale aby Ci się jednoznacznie kojarzyła, np Zdjęcie. W polu wyboru dla paska Na podstawie ustaw White(clear)
5.Przejdź na zakładkę Tekstura i kliknij Przeglądaj. Ustaw ścieżkę dostępu do zdjęcia które chcesz wczytać. Może ono być w większości dostępnych formatów. Po zdefiniowanie kliknij OK.
6. Utwórz płaszczyznę/lico/powierzchnię o odpowiednich rozmiarach, na której ma znaleźć się obrazek.
7. Przejdź na zakładkę Widok i wywołaj Malarz części
8. Na Pasku podręcznym w zakładce Styl ustawa styl który stworzyłeś, np Zdjęcie
9. Wybierz ustaw na odpowiednią opcję, np lico i wskaż lico na którym ma być wyświetlane zdjęcie.

GOTOWE :):)

Może się tak okazać iż zdjęcie/obraz który chcesz umieścić na ściance/płaszczyźnie/licu nie będzie wyświetlana w odpowiedni sposób. Wtedy należy przejść na zakładkę Widok wywołać Styl i po zaznaczeniu odpowiedniego stylu kliknąć Modyfikuj. Przejść na Tekstura i korzystając z pól Rozmiar można modyfikować wielkość i położenie zdjęcia.

Mam nadzieję iż opisałem to w miarę jasny sposób :) jeżeli nie to pisz w czym mogę pomóc:)

Obrazek
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


kicay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2008, 09:02
Lokalizacja: częstochowa

#15

Post napisał: kicay » 26 sty 2012, 09:36

witam
Kolego Piocam
Już prawie mi się wszystko według opisu udało. Ale niestety mam chyba problem z najprostszymi rzeczami. Mianowicie ze skalowaniem zdjęcia. Chciałbym aby zdjęcie odzwierciedlało rzeczywistą wielkość modelu np 35 cm na powiedzmy 15. W czym to skalujesz?? Używasz Corela czy np Painta?? W stylu lic pokazuje się niby obrzek ale na sferze bądź sześcianie. Używam SE ST3. ale wszystko się zgadza z Twoim opisem. Nie umiem tylko rozmiarów płaszczyzny czy lica dobrać do obrazka...
Odnośnie opisu to wyjaśniłeś łopatologicznie i o takie wyjaśnienie mi chodziło :smile: . nie widzę tylko przycisku "Pomógł" :???:
Inna sprawa, że nie mam do jutra czasu się tym zająć ale postaram się przyłożyć i pomajstrować jeszcze. Na pewno będę miał więcej pytań, ale najpierw muszę sobie poradzić z tym pierwszym obrazkiem jako tło do obrysu.

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#16

Post napisał: piocam » 26 sty 2012, 10:08

Kicay.

Wiesz co ja nie skalowałem zdjęcia i się na tym nie znam :/

Rozmiar lica dobierz tak iż otwórz szkic i na nim wykonaj prostokąt o podanych wymiarach, np 35 na 15 i zrób z niego wyciągnięcie i gotowe.

Rozmiar płaszczyzny robisz troszkę inaczej:
1.Główne płaszczyzny mogą przybierać tylko kształty kwadratu i ustawiasz je w opcjach Solid Edge, na zakładce Ogólne chyba ale nie jestem pewien
2. W takim przypadku najlepiej dodać własną płaszczyznę. Po ustawieniu jej w odpowiednim miejscu. Po ustawianiu kliknij Edycja dynamiczna spowoduje to wyświetlenie Paska podręcznego pozwalającego ustawić wielkość płaszczyzny.
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#17

Post napisał: kubus838 » 27 sty 2012, 12:24

No właśnie chodziło mi oto aby zaimportować zdjecie i oczywiscie podnosić niektóre elementy tego zdjęcia. Z tego co koledzy piszą takie zdjecie można zaimportować ale do pozycji tła i nic wiecej. Czyli żadnych sztuczek z oddzielaniem elementów zdjącia np robieniem górek na zdjeciu i dołków - mówiąc już tak bardzo prosto.

robert


kicay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2008, 09:02
Lokalizacja: częstochowa

#18

Post napisał: kicay » 27 sty 2012, 12:46

Piocam działa!!
Połowa sukcesu. Udało się umieścić zdjęcie ale jest parę ale :smile:
Po pierwsze nie da rady umieścić tego na płaszczyźnie nawet jak naszkicuje ten prostokąt. Dopiero jak go wyciągnę to na wyciągniętym zaznaczam lico i tam się pokazuje. Nie działa tez jak wybiorę operację czy obiekt. Po prostu nie da się tych płaszczyzn zaznaczyć.
Teraz kilka pytań.Czy da radę mając 3 zdjęcia 3 rzutów stworzyć taką różę szkiców w 3 płaszczyznach?? chodzi mi o to co na zdjęciu poniżej. Inna sprawa jak teraz te lica czy też płaszczyzny ustawić na wspólnych współrzędnych, żeby były odpowiednio względem siebie ułożone?? Gdybym miał regularną geometrię to nie zawracałbym głowy. A poza tym widzę , że kolega chętnie się wiedzą dzieli :grin:
nadal nie mogę zlokalizować przycisku "pomógł" :sad:
hmmm
zdjęcie się nie dodało :sad: ale pod tym linkiem jest pokazane jak koleś ze szkiców buduje obudowę miksera. I dokładnie mi o to chodzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”