Strona 1 z 1

Dokumentacja przekładni zębatej.

: 23 kwie 2011, 15:03
autor: wieczny_student
Witam, muszę zrobić zrobic projekt przekładni zębatej o zębach prostych. Obliczenia porobione, zostały rysunki. Na szczęście w Solidzie jest moduł do rysowania kół zębatych, więc one już są gotowe. Jeszcze muszę to złożyć w całość, żeby wyglądały mniej więcej tak jak tu: . Na razie doszedłem do czegoś takiego: . Próbuję narzucić więzy styczności ale jak przejdę do środowiska szkicu i wybiorę styczność, to żadnego lica nie mogę zaznaczyć. Nie wiem, czy to ma znaczenie ale: koła są zapisane w osobnych plikach i żeby je mieć na rysunku przeciągnąłem je z okna po lewej stronie ekranu do rysunku.

Od kilku lat (6-7) nic nie robiłem w tym programie i sporo z niego pozapominałem więc proszę o w miarę łopatologicznie objaśnione instrukcje.

: 26 kwie 2011, 08:25
autor: piocam
Witam.

Po co chesz nakładać więzy styczności w środowisku szkicu? Nie lepiej zrobic tak:

- zrób złożenie, domyślnie po wygenerowaniu kół zębatych SE nakłada relacje Przekładnia więc koła masz już powiązane
- Ze złożenia stwórz dokumentację płaską i już

Widok jaki przestawiasz na drugim zdjęciu jest widokiem uproszczonym, SE robi tak przy kołach zębatych aby przyspieszyć pracę. Jeżeli chcesz to wyłączyć kliknij PKM na PathFinder i wybierz Zastosuj wariant pełny, lub coś podobnego. Wtedy będziesz miał pokazane zęby na kołach.

Przechodzenie między otwartym plikiem .prt a dokumentacją płaską możesz robić inaczej:
- otwórz plik części
- kliknij Plik Nowy i na samym dole będziesz miał Utwórz rysunek. Automatycznie będziesz tworzył dokumentacje z otwartego złożenia/części.

Widzę iż pracujesz w SEv19 i niektóre polecenia mogą się inaczej nazywać niż mój opis, spowodowane to jest pracą w SE ST3 :)

: 26 kwie 2011, 13:48
autor: wieczny_student
Ok próbuję tak: "plik -> nowy -> normal.asm -> plik -> utwórz zespół" i teraz nie wiem czy w ogóle dobrze robię? Jeżeli tak to czy mam wykorzystać istniejące koła, czy od nowa je utworzyć ??

: 26 kwie 2011, 15:20
autor: piocam
Możesz wykorzystać istniejące, ale do stworzenia złożenia i odpowiedniego ustawienia kół, tak aby podczas obrotu zazębiały się, najlepiej jakbyś skorzystał z Relacji Przekładani a do niej potrzebne Ci będzie przełożenie. Jeżeli je znasz możesz wykorzystać istniejące kola a jeżeli nie to wygeneruj nowe i już.

Wiesz co link do pierwszego zdjęcia nie działa więc nie wiem za bardzo co chcesz uzyskać, ale aby można było tym obracać robić jakieś filmy i takie tam dobrze by było jakbyś przygotował sobie jakąś obudowę, dwa połączone wałki, na które włożyłbyś koła aby miały oparcie i pkt obrotu. Oczywiście odległość między wałkami musi odpowiadać odległością między środkami kół, ale to pewnie wiesz :P

: 27 kwie 2011, 16:29
autor: wieczny_student
Znam przełożenie i próbuję wykorzystać relację przekładni ale jak wybiorę opcję "składaj", następnie z typów relacji wybiorę "przekładnia", wpiszę przełożenie, to widzę pod paskiem napis "kliknij lico walcowe, ....." ale lica żadnego z kół nie mogę kliknąć. Taki sam problem występuje przy relacjach: styczność, równoległość, przyleganie. Może w jakiejś najbardziej oczywistej dla większości rzeczy się pomyliłem i teraz wg programu niemożliwe jest nadanie relacji między tymi kołami? Albo coś mam nie tak w ustawieniach programu?

: 28 kwie 2011, 09:19
autor: piocam
Możliwe jest że wstawione przez Ciebie części mogą być dezaktywowane, kliknij na nie PKM i z menu rozwijanego wybierz Aktywuj.

Na innym forum zobaczyłem co chcesz uzyskać, jeżeli chodzi Ci o dokumentację płaską, tylko i wyłącznie. Możesz w drafcie zrobić samą, i tyle.

: 28 kwie 2011, 14:22
autor: wieczny_student
Kurcze, teraz sprawdziłem ten link i faktycznie nie działa. Musiałem coś źle wstawić. Ponownie wstawiam link, żeby nie trzeba było szukać: http://img151.imageshack.us/g/rysuneksu ... ciety.jpg/.
Aktywowanie części nie pomogło. Nadal po wybraniu którejkolwiek z wcześniej wymienionych relacji nie mogę do niej wybrać żadnego lica. Wydawało mi się, że najłatwiej będzie zamodelować przekładnię a później z automatu zrobić dokumentację ale w praktyce wychodzi to nieco bardziej skomplikowanie niż myślałem. Spróbuję w drafcie, dzięki za pomoc.

PS. powalczyłem dzisiaj trochę i oto efekty:
Obrazek
jeszcze jest co nieco do zrobienia ale na początek może być. Mam nadzieję, że nie popełniłem jakichś rażących błędów.

PSII. trochę mi się nie podoba średnica podziałowa w mniejszym kole ale taka mi wyszła z obliczeń. Warto się temu bliżej przyjrzeć, czy może być taka jak jest?

: 04 maja 2011, 09:38
autor: piocam
Co do średnicy to nie wiem jakie parametry dałeś do obliczeń, ale jeśli tak CI wyszło to może tak ma być. Ewentualnie prześledź dane jakie wprowadziłeś.