Postbuilder Feedrates - posuwy przy płynnej obróbce 5-osi

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
jareix
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2011, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postbuilder Feedrates - posuwy przy płynnej obróbce 5-osi

#1

Post napisał: jareix » 02 kwie 2017, 16:38

Witam,
od dobrych kilku miesięcy walczę z przerobieniem defaultowego posprocesora sim08_mill_5ax na potrzeby maszyny Hermle C400 iTNC530 o takiej samej kinematyce do NX10. Od kilku dni męczy mnie temat kontroli nad posuwem w trakcie płynnej obróbki 5-osiowej - "Feedrates". W książce NX CAM Virtual Machine doczytałem że należy zmienic ustawienia "Linear and Rotary" na FRN. Domyślnie miałem MMPM, co faktycznie pomogło i w generowanym kodzie w wierszach z obrotami osi "A" oraz "C" wyrzuca wartości posuwu. Problem jednak, że moim zdaniem są one błędne. Uprzedzając pytania nie testowałem jeszcze otrzymanego kodu na maszynie, ale na chłopski rozum (może się mylę), są one zbyt małe. Narzędzie praktycznie stoi w miejscu.

Obrazek
Obrazek

W sieci na forum PLM Community w wątku (rotary feeds settings) dotyczącym tej kwestii doczytałem się że problem leży w złej procedurze wyliczania delty przemieszczenia. Z custom command command podmieniłem domyślną procedurę na najnowszą PB_CMD_FEEDRATE_NUMBER dostępną wraz z instalacją NX. Ale nic to nie zmieniło.

Obrazek

Próbowałem odhashowac #return [PB_CMD_FEEDRATE_NUMBER__PB10] bez zmian jak również #return [PB_CMD_FEEDRATE_NUMBER__Fanuc], ale w tym przypadku posuw był ok 10 razy mniejszy niż poprzednio, więc lipa.

Obrazek

Próbowałem uzupełnic wartości "Rotary Axis Configuration" dla osi A oraz C mierząc odległości od punktu przecięcia osi A oraz C (punkt zawieszony 100mm nad stołem obrotowym) do punktu referencyjnego maszyny. W załączniku znajduje się plik stp z modelem stołu i zakresem osi. Nie jestem do końca przekonany czy dobrze zamieściłem wszystkie wartości i co w przypadku mojej maszyny oznacza "Pivot distance", ale próbują zmieniac znaki i wstawaiac wartości "z czapy" generowane posuwy i tak były zbyt małe. W tym celu posiłkowałem się również tutorialem z poniższego linku. LINK


Obrazek

Obrazek

Poniżej ustawienia operacji do której generowany był G-kod. Bryła w stp w załączniku.

Obrazek

Korzystałem również z filmu pod linkiem: ][/youtube]

Podejrzewam, że zaglądają na to forum osoby, które kiedyś przerabiały ten problem, wiec może zechcą podzielic się swoją wiedzą. Uzupelniajac - maintenance na licencje CAM wygasł, został tylko na dokupioną później CAD, wiec pomoc GTAC odpada. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Pliki do pobrania:

detal

stol



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 03 kwie 2017, 06:58

Nie wiem od kogo kupiłeś licencje, jak telefonicznie zadzwoniłem bezpośrednio na komórkę od człowieka z pomocy od Cam to pomagał jak ładnie poprosiłem mimo że maintenance się skończył...


Autor tematu
jareix
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2011, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: jareix » 03 kwie 2017, 08:39

Firma kupiła licencję od CAMdivision. Nie udzielą pomocy, ponieważ post nie był robiony przez nich. Dzwoniłem, pytałem.


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#4

Post napisał: mateu5 » 03 kwie 2017, 23:15

Korzystając z odwróconego posuwu czasowego (Inverse Time Feed Control), posuw jest przeliczany nieco inaczej przykład z sieci:

F (kod) = 1 (minuta) / (czas = odległość / prędkość 3D)
Odległość 3D ruchu jest obliczana w przestrzeni współrzędnych modelu w punkcie sterowania NC, a nie w przestrzeni współrzędnych maszyny i niekoniecznie na wierzchołku narzędzia. Na przykład 5-calowy ruch przy 50 IPM zajmuje 5 50 sekundy, dając odwrotne obliczanie czasu 1 / .1 i kod F-F10. Ten sam 5-calowy ruch na 700 IPM to 1 (minuta) / (czas = 5/700) lub (1 / (5/700)) lub (1 / .0071428) lub F1400.168

Więc wartości posuwu w programie będą mniejsze bo są w innych jednostkach, oczywiście twoja maszyna musi obsługiwać "odwrócony posuw". Musisz sobie jeszcze napisać procedurę która będzie ci zmieniać rodzaj posuwu pomiędzy G94 - posuw minutowy a G93 posuw odwrócony. Nie wiem czy na HH jest G93 czy jakoś inaczej, to już sobie doczytaj.
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.

Awatar użytkownika

nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#5

Post napisał: nxcam » 04 kwie 2017, 14:46

Wpisz przy wywołaniu RTCP w jednej linii (tutaj M128) wartość posuwu: L M128 F600
- zobacz czy maszyna reaguje na to, tzn. czy pracuje płynnie (zdarzało się że nie wszystkie maszyny to obsługiwały)
- rozkład punktów na ścieżce musisz mieć regularny, czyli kontroluj maksymalne przemieszczenia kątowe i liniowe (możesz te punkty w NX CAM wyświetlić na ścieżce)

Obrazek


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#6

Post napisał: mateu5 » 04 kwie 2017, 18:50

Często maszyna nie działa płynnie, pomimo tego że obsługuje M128, wtedy musisz zwiększyć tolerancję osi obrotu, wstawiając CYKL 32.
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”