Strona 1 z 1

Czy w nx9 jest możliwość zaprogramowania takiej obróbki ?

: 18 maja 2016, 11:00
autor: Rancwacwanca
Witam, mam takie pytanie. Czy nx umożliwi zaprogramowanie wykonania takiego czopa.
Element jest zamocowany na stole obrabiarki. Środek przedmiotu nie pokrywa się ze środkiem obrotu stołu. Stół wykonuje ruch obrotowy, natomiast narzędzie podąża za przedmiotem, utrzymując stałą odległość od środka przedmiotu. Po wykonaniu pełnego obrotu stołu narzędzie objedzie w tym czasie przedmiot tworząc czop okrągły.
Będzie to przedmiot tworzony na 5 osiowej frezarce numerycznej z heidengain 530, nx9 którego posiadam ma wszystkie postprocesory do tej maszyny. Przesuniecie środka Y+20


Obrazek

pogladowy rysunek

: 18 maja 2016, 12:11
autor: barcel
Na pewno w NX jest to do zrobienia, ale nie wiem dlaczego narzucasz jakieś dziwne ruchy. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o kinematykę, to załatwi to postprocesor do danej maszyny. Musisz tylko odpowiednio opracować obróbkę w programie. Do obróbki takiego elementu nawet nie potrzeba 5 osi. Nie potrzeba także NX-a, ja bym to pisał "z ręki".

Co to za maszyna jest i jak wygląda u niej kinematyka??

: 18 maja 2016, 12:13
autor: zibi
Po co stół ma się kręcić dokoła osi? To samo uzyskasz z interpolacji kołowej - nawet lepiej wyjdzie. Bez cama łatwiej to zaprogramować z ręki na maszynie. Na początku programu powinna być funkcja M128 i M126. Każdą połówkę okręgu połączyć z obrotem stołu. W pierwszym bloku C180, i ostatnim C0. Najlepiej wyjdzie używając wytaczadła (zewnętrznego) chropowatość jak po tokarce i czas obr. krótszy. Dla NX to "dziwna" obróbka bo zbyt wiele osi w niej chcesz zaprogramować i postprocesor ją uprości i uzyskasz normalne 2.5 osi (ale mogę się mylić).

: 18 maja 2016, 12:45
autor: Rancwacwanca
Obrabiarka to dmu 50, tak wiem że są łatwiejsze metody wykonania jak interpolacja. Powiem że jest taka potrzeba aby wykonać czopa metodami podstawowymi jak i również złożonymi z wykorzystaniem wielu osi. Już kilkoma metodami wykonałem, została mi tylko ta opcja. Z ręki nie jestem w stanie tego napisać bo nigdy takiej obróbki nie robiłem. Poruszałem już ten temat na tym forum w heidendain. Co do tych funkcji M to wywala błędy i nie wiem jak się z tym uporać. Mamy na zakładzie nx wiec myślałem że w tym nadzieja żeby to zrobić.

: 21 maja 2016, 16:39
autor: nxcam
- to DMU 50 ECO ?
- jeśli tak, to na niej nie można robić obróbki 5-osiowej symultanicznej
- posiada możliwości tylko indeksowania i nie obsługuje M128 itp. - stąd ECO
- nie przyjmie ci w jednym bloku osi XYZ+BC tylko indeksowanie PLANE


- chyba że to DMU50 zwykła
- bez żółtego wrzeciona :)

- film z przykładem obróbki na http://bit.ly/1qAWI7t

- na kinematyce XYZ+AC:
Obrazek