Czy w nx9 jest możliwość zaprogramowania takiej obróbki ?

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
Rancwacwanca
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: ck

Czy w nx9 jest możliwość zaprogramowania takiej obróbki ?

#1

Post napisał: Rancwacwanca » 18 maja 2016, 11:00

Witam, mam takie pytanie. Czy nx umożliwi zaprogramowanie wykonania takiego czopa.
Element jest zamocowany na stole obrabiarki. Środek przedmiotu nie pokrywa się ze środkiem obrotu stołu. Stół wykonuje ruch obrotowy, natomiast narzędzie podąża za przedmiotem, utrzymując stałą odległość od środka przedmiotu. Po wykonaniu pełnego obrotu stołu narzędzie objedzie w tym czasie przedmiot tworząc czop okrągły.
Będzie to przedmiot tworzony na 5 osiowej frezarce numerycznej z heidengain 530, nx9 którego posiadam ma wszystkie postprocesory do tej maszyny. Przesuniecie środka Y+20


Obrazek

pogladowy rysunek



Tagi:


barcel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 09:14
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: barcel » 18 maja 2016, 12:11

Na pewno w NX jest to do zrobienia, ale nie wiem dlaczego narzucasz jakieś dziwne ruchy. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o kinematykę, to załatwi to postprocesor do danej maszyny. Musisz tylko odpowiednio opracować obróbkę w programie. Do obróbki takiego elementu nawet nie potrzeba 5 osi. Nie potrzeba także NX-a, ja bym to pisał "z ręki".

Co to za maszyna jest i jak wygląda u niej kinematyka??


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#3

Post napisał: zibi » 18 maja 2016, 12:13

Po co stół ma się kręcić dokoła osi? To samo uzyskasz z interpolacji kołowej - nawet lepiej wyjdzie. Bez cama łatwiej to zaprogramować z ręki na maszynie. Na początku programu powinna być funkcja M128 i M126. Każdą połówkę okręgu połączyć z obrotem stołu. W pierwszym bloku C180, i ostatnim C0. Najlepiej wyjdzie używając wytaczadła (zewnętrznego) chropowatość jak po tokarce i czas obr. krótszy. Dla NX to "dziwna" obróbka bo zbyt wiele osi w niej chcesz zaprogramować i postprocesor ją uprości i uzyskasz normalne 2.5 osi (ale mogę się mylić).
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Rancwacwanca
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: ck

#4

Post napisał: Rancwacwanca » 18 maja 2016, 12:45

Obrabiarka to dmu 50, tak wiem że są łatwiejsze metody wykonania jak interpolacja. Powiem że jest taka potrzeba aby wykonać czopa metodami podstawowymi jak i również złożonymi z wykorzystaniem wielu osi. Już kilkoma metodami wykonałem, została mi tylko ta opcja. Z ręki nie jestem w stanie tego napisać bo nigdy takiej obróbki nie robiłem. Poruszałem już ten temat na tym forum w heidendain. Co do tych funkcji M to wywala błędy i nie wiem jak się z tym uporać. Mamy na zakładzie nx wiec myślałem że w tym nadzieja żeby to zrobić.

Awatar użytkownika

nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#5

Post napisał: nxcam » 21 maja 2016, 16:39

- to DMU 50 ECO ?
- jeśli tak, to na niej nie można robić obróbki 5-osiowej symultanicznej
- posiada możliwości tylko indeksowania i nie obsługuje M128 itp. - stąd ECO
- nie przyjmie ci w jednym bloku osi XYZ+BC tylko indeksowanie PLANE


- chyba że to DMU50 zwykła
- bez żółtego wrzeciona :)

- film z przykładem obróbki na http://bit.ly/1qAWI7t

- na kinematyce XYZ+AC:
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”