NX 9 Problem z obróbką wieloosiową

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
espiritum
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2012, 09:35
Lokalizacja: kraina cienia

NX 9 Problem z obróbką wieloosiową

#1

Post napisał: espiritum » 29 sty 2015, 13:14

Witam

Mam problem z jakością powierzchni przy obróbce z-level 5cio osiowej. Sprawa wygląda tak, że powierzchnia po obróbce 3 osiowej jest gładka, taka jak powinna być. Problem pojawia się przy odchyleniu osi narzędzia. Powierzchnia ma widoczną i wyczuwalną nierówność, która jest również widoczna na poniższych zdjęciach. Jak widać różnica jest spora.





Czy ktoś wie z czego to może wynikać?

Zauważyliśmy, że już na poziomie samego nxa, przy podglądzie ścieżki, są różnice w ilości wektorów. W przypadku 3 osi wektory są dużo dłuższe, a w przypadku 5 osi łuk dzielony jest na proste, których długość jest uzależniona od tolerancji ustawionej w parametrach obróbki.

wyświetlanych jest "5 kolejnych ruchów"
wyświetlanych jest "10 kolejnych ruchów".

Zmiana łuków na linie jest też widoczna w wygenerowanym programie

3osie
Obrazek
5osi
Obrazek

Efektem jest widoczna "schodkowość", którą chcielibyśmy wyeliminować ale nie wiemy jak (zasugerowano nam zmianę tolerancji na mniejszą, ale powierzchnia obrabiana była z tolerancją ustawioną na 0.002 mm i przy większych modelach jej zmniejszanie mija się z celem. Czy jest to problem z postprocesorem? Jakieś sugestie gdzie szukać?

Pozdrawiam.



Tagi:


Tomasz-NX
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 11 wrz 2013, 11:07
Lokalizacja: Pieńsk

#2

Post napisał: Tomasz-NX » 29 sty 2015, 15:52

Po pierwsze co to za maszyna?
Na początek zwróć uwagę czy kręci płynnie wszystkimi osiami. Może szarpie. Widzę, że to kod ISO. Być może potrzebne jest wymuszone M-funkcją luzowanie osi A,B lub C ? Na Mazakach czy Fanucach jest to niezbedne. Wszystko zależy jak ktoś napisze PLC pod obróbkę płynną wieloosiową. Czy maszyna jest w ogóle w stanie obrabiać płynnie w 5 osiach? Może tez być za duży "F" na min. Zwróć uwagę że sterowanie musi to przełożyć na kąty w osiach obrotowych. To tyle jeżeli chodzi o maszynę.
Nie polecałbym 5-osiowy Z-level to wykończeniowych obróbek. Operacją Streamline można o wiele więcej kontrolować. Przede wszystkim oś narzędzia, jakość powierzchni itp. Z mojego doświadczenia ( robię w formach) mam najlepszą powierzchnię a z tolerancją typu in-tool out-tool nie schodzę poniżej 0,005.
do widoku ścieżki nie przywiązuj uwagi bo to tylko kwestia jej wyświetlania W NX.
Tomasz-NX


Autor tematu
espiritum
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2012, 09:35
Lokalizacja: kraina cienia

#3

Post napisał: espiritum » 18 lut 2015, 08:53

Witam ponownie i przepraszam za "ciszę" ale ostatnio z czasem krucho.

Maszyna to Kimla BPF 2020 z płynną obróbką 5cio osiową. Firma, która robiła nam postprocesor też nam zasugerowała, żeby zrobić testy na tym samym elemencie z mniejszymi parametrami. Zrobiliśmy 3 proby (efekty widoczne na zdjęciach 1-4).

W pierwszej próbie obróbka była taka sama jak poprzednio czyli prędkość pracy 90 mm/s (ustawiona byla większa ale ploter nie przekraczał 90 mm/s) , oś A 38° (na zdjęciach i widoczna po lewej stronie, i po stronie prawej).
Następnie zmniejszyliśmy prędkość pracy do 40 mm/s (prawa część powierzchni na zdjęciach 1 i 2 oraz lewa na fotach 3 i 4). Zmniejszenie prędkości poprawiło jakość powierzchni ale nie jest ona równa, tzn na początku i na końcu łuku widoczne są "schodki", natomiast w połowie łuku są one dużo mniej wyraźne.

W trzeciej próbie ustawiliśmy stałe odchylenie dla osi C na 90°, a prędkość pracy zwiększyliśmy do 160 mm/s, której ploter tym razem nie ograniczył (zdjęcia i ) i w tej próbie powierzchnia miała najmniejszą chropowatość bez widocznych "schodków".

Z tego wynika, że to ploter ma problemy z "dokręcaniem" osi C, czy się mylę?

Mógłby ktoś rozwinąć kwestię "luzowania osi", jak to wygląda i o co w tym chodzi ;) Przykład programu byłby pomocny.

Pozdrawiam


Tomasz-NX
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 11 wrz 2013, 11:07
Lokalizacja: Pieńsk

#4

Post napisał: Tomasz-NX » 20 lut 2015, 13:54

Przy maszynach z osiami obrotowymi stosuje się specjalne zaciski, hamulce które blokują osie podczas obróbki indeksowej czyli pod stałym kątem. Ma to na celu zablokować napęd osi obrotowej przed obrotem podczas obciążenia. Jesli jest potrzeba stosowania płynnej obróbki w 4 lub 5 osiach jednocześnie, taki zacisk musi być zluzowany. W zależność od sterowania dzieje się to automatycznie lub za pomocą "M" funkcji. Producent maszyny powinien to podać w instrukcji maszyny. Może to być np M50- luzowanie osi i M51 zacisk osi.
W przypadku tej maszyny czyli plotera ze sterowaniem producenta mogą nie dawać rady silniki, moduł kontrolno-pomiarowy osi, sterowanie. Skoro sterowanie nie wykręca zadanej prędkości to problem jest wyłącznie w maszynie. Proponuje puścić program na sucho bez detalu obserwować czy osie A i C płynnie sie poruszają. Obawiam się jednak że te sterowanie jest za słabe do płynnej obróbki wieloosiowej. Dodatkowy możliwy problem to program ISO który składa się z bardzo krótkich ruchów liniowych które musi "obrobić" procesor sterowania. Ja stosuje w 5 osiach posuwy rzędu 4500mm/min i więcej. Wszystko płynnie chodzi i powierzchnia jest wysokiej jakości ale tu już wkraczamy w tryb HSM.
Tomasz-NX

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”