podstawy NX-a, problem z wymiarowaniem w szkicu

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
Agacia2025
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

podstawy NX-a, problem z wymiarowaniem w szkicu

#1

Post napisał: Agacia2025 » 04 sty 2013, 23:00

Witajcie,

Jestem tu po raz pierwszy. Przeszukalam forum, ale nie znalazlam podobnego tematu, zatem jezeli cos przeoczylam to prosze o zwrocenie mi uwagi.

Rozpoczelam nauke Unigraphicsa NX 7.5 i napotkalam dosc banalny, a jegnak uciazliwy dla mnie problem.

Kiedy robie w szkicu za pomoca lancucha krzywych jakis prosty szkic i potem chce go zwymiarowac to po zmianie wymiaru jakiejkolwiek linii program zmienia dlugosc tylko tej linii a reszta nie dopasowuje sie automatycznia... Szukalam juzw "preference-sketch", ale tam nic nie pomoglo, a autowymiarowania nie chce. W sumie to pierwszy raz napotkam na taki problem, w innych programach tego nie bylo (nie kiedy zmienialam wymiary lancuchem krzywych). Moze powinnam w takim razie narzucic najpierw jakies wiezy? Jezeli tak to jakie?

Z gory dziekuje za pomoc!



Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#2

Post napisał: SACZI » 05 sty 2013, 08:11

Ja mam takie opcje zaznaczone i działa:


Ogólnie, to musisz "wiązać" szkic, bo system musi widzieć zależności.
Najprostsze wiązanie to coincidence.


Autor tematu
Agacia2025
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

#3

Post napisał: Agacia2025 » 05 sty 2013, 21:01

SACZI pisze:Ja mam takie opcje zaznaczone i działa:


Ogólnie, to musisz "wiązać" szkic, bo system musi widzieć zależności.
Najprostsze wiązanie to coincidence.
Chyba mi sie udalo. Generalnie to mialam tam takie same opcje zaznaczone, ale problem polegal na tym, ze w autowiezowaniu (tak to chyba po polsku powinno byc) nie mialam odpowiednich opcji zaznaczonych i teraz kiedy dodalam do tych co byly concidence jest ok.

Mam jednak teraz inny problem. Bo jak chce zwymiarowac np. od osi Y do punktu, to nie moge wybrac punktu jako czegos do wmiarowania, program widzi tylko prosta z jednej strony punktu i prosta z drugiej strony punktu. I nawet jak wybieram PPM i select from list to w liscie tez nie ma dostepnego punktu laczacego obie proste :/ Tak jakby punkt nalezal do prostych i nie byl niezalezna czescia szkicu, ktorej mozna narzucic wiezy lub zwymiarowac go.

Mecze sie troche z tym NXem, CATIA jest duzo bardziej intuicyjna dla mnie...


marcin0110a
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 04 sty 2012, 09:45
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: marcin0110a » 07 sty 2013, 08:20

Musisz zaznaczyć ikonę Create Inferred Constraints. Na poprzednim obrazku jest ona widoczna na drugim pasku od góry na samym końcu.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#5

Post napisał: SACZI » 08 sty 2013, 21:28

Agacia2025 pisze:
SACZI pisze:Ja mam takie opcje zaznaczone i działa:


Ogólnie, to musisz "wiązać" szkic, bo system musi widzieć zależności.
Najprostsze wiązanie to coincidence.
Chyba mi sie udalo. Generalnie to mialam tam takie same opcje zaznaczone, ale problem polegal na tym, ze w autowiezowaniu (tak to chyba po polsku powinno byc) nie mialam odpowiednich opcji zaznaczonych i teraz kiedy dodalam do tych co byly concidence jest ok.

Mam jednak teraz inny problem. Bo jak chce zwymiarowac np. od osi Y do punktu, to nie moge wybrac punktu jako czegos do wmiarowania, program widzi tylko prosta z jednej strony punktu i prosta z drugiej strony punktu. I nawet jak wybieram PPM i select from list to w liscie tez nie ma dostepnego punktu laczacego obie proste :/ Tak jakby punkt nalezal do prostych i nie byl niezalezna czescia szkicu, ktorej mozna narzucic wiezy lub zwymiarowac go.

...
O to Ci chdzi?


Wymiarowanie do punktów nie stanowi żadnego problemu.

Agacia2025 pisze:...
Mecze sie troche z tym NXem, CATIA jest duzo bardziej intuicyjna dla mnie...
Nie zgodzę się.
Przerabiam to samo, ale w drugą stronę.
NX pięknie pod "myszką chodzi", podczas gdy z Catią po prostu się męczę.
I nie mam na myśli, że czegoś zrobić nie potrafię, ale sama "klikologia" i filozofia systemu jest inna.

Przyzwyczajenie drugą naturą ...

PS
Zapoznaj się z menu radialnym dostępnym pod Ctrl+Shitf i jeden z trzech klawiszy myszki.
Dopiero wtedy stwierdzisz, że Catia jest nieintuicyjna!


Autor tematu
Agacia2025
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

#6

Post napisał: Agacia2025 » 09 sty 2013, 02:37

SACZI pisze: O to Ci chdzi?


Wymiarowanie do punktów nie stanowi żadnego problemu.
Nie wiem, ale u mnie nadal nie widzi punktow... mam wszystko zaznaczone tak jak pisaliscie. Moze powinnam zaznaczyc gdzies jakas magiczna opcje... Gdzies cos przy autowiazaniu. Nie wiem sama. Na razie na tym etapie co jestem to nie jest to jakis wiekszy problem, bo wymiaruje i narzucam wiezy w taki sposob, iz omijam potrzebe posiadania odrebnych punktow, nie wiem jednak czy bede mogla tak jak juz bardziej zaglebie sie w NXa
SACZI pisze:
Agacia2025 pisze:...
Mecze sie troche z tym NXem, CATIA jest duzo bardziej intuicyjna dla mnie...
Nie zgodzę się.
Przerabiam to samo, ale w drugą stronę.
NX pięknie pod "myszką chodzi", podczas gdy z Catią po prostu się męczę.
I nie mam na myśli, że czegoś zrobić nie potrafię, ale sama "klikologia" i filozofia systemu jest inna.

Przyzwyczajenie drugą naturą ...

PS
Zapoznaj się z menu radialnym dostępnym pod Ctrl+Shitf i jeden z trzech klawiszy myszki.
Dopiero wtedy stwierdzisz, że Catia jest nieintuicyjna!
Tak, na pewno jest to przyzwyczajenie, dlatego tez napisalam, ze dla mnie Catia jest bardziej intuicyjna a nie ze ogolnie jest bardziej intuicyjna. Moze mam takie odczucia, ze pierwszym programem do modelowania 3d jaki tknelam byl Solidworks, ktory jednak jest w duzej mierze podobny do catii.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#7

Post napisał: SACZI » 09 sty 2013, 18:32

Agacia2025 pisze:...
Nie wiem, ale u mnie nadal nie widzi punktow... ...
Próbujesz wymiarować w złożeniu, czy w pojedynczej części?
Jak w złożeniu, to NX wymaga włączenia filtra Entire Assembly (2 na zdjęciu), a najlepiej wykonania linka geometrii w module modelowania i dopiero później wykonywania szkicu.


1) to filtr wyboru rodzaju geometrii - linia krawędź.


Autor tematu
Agacia2025
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

#8

Post napisał: Agacia2025 » 09 sty 2013, 21:14

SACZI pisze:
Agacia2025 pisze:...
Nie wiem, ale u mnie nadal nie widzi punktow... ...
Próbujesz wymiarować w złożeniu, czy w pojedynczej części?
Jak w złożeniu, to NX wymaga włączenia filtra Entire Assembly (2 na zdjęciu), a najlepiej wykonania linka geometrii w module modelowania i dopiero później wykonywania szkicu.


1) to filtr wyboru rodzaju geometrii - linia krawędź.
Nie w zlozeniu, w pojedynczej czesci. Najlepsze jest to, ze we wszystkich turtorialach z jakich sie ucze (czy to na youtubie czy ksiazka) zawsze jest napisane, czy powiedziane zeby zwymiarowac punkt konca linii czy tam luku od czegos tam, a ja nie mam punktow na koncach linii! Juz sama nie wiem gdzie to moze byc ustawiane.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#9

Post napisał: SACZI » 09 sty 2013, 22:30

Agacia2025, podaj maila.
Wyślę Ci filmik NX'a, jak ja to robię.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”