Magazyn wydawania narzędzi

problemy z opanowaniem narzędziowni

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
ERP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2018, 19:57

Magazyn wydawania narzędzi

#1

Post napisał: ERP » 28 mar 2018, 20:37

Witam wszystkich serdecznie jestem tutaj nowy na forum i nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam ten problem, ale od czegoś trzeba zacząć.
Mamy ostatnio w naszej firmie ogromny problem z wydawaniem narzędzi do obróbki pod maszyny CNC. Obecnie posiadamy 12 maszyn CNC (dwie tokarki, dziesięć frezarek) oraz około 20 maszyn konwencjonalnych.

Pierwsze pytanie do was czy kwota od 100.000 do 120.000 zł wydawane na narzędzia w skali miesiąca to dużo ? (Frezy, wiertła, płytki, etc.)

Drugie pytanie czy oszczycie narzędzia typu frezy i wiertła VHM, jeżeli tak to czy macie ustaloną ilość ostrzeń na dany gatunek narzędzia ?
Byłem ostatnio w zakładzie gdzie przy 80 maszynach CNC nie ostrzyli narzędzi tylko po zużyciu złomowali je i im się to opłacało. Wydawali na to ok. 500.000 zł miesięcznie.
Zastanawia mnie czy to w jakiś sposób jest realne, bo porównanie do ilości maszyn dzieląc wydatki na narzędzia to są ogromne różnice, u nas około 12000 zł na maszynę u nich połowa mniej :roll:

Ostatnie pytanie czy ustawiacie narzędzia poza maszyną czy przy maszynie.




abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#2

Post napisał: abcdef » 28 mar 2018, 21:14

u mnie w firmie jest taki problem że operatorzy wymieniają jeszcze dobre płytki na nowe. Bo np. krawędź jest lekko przypalona. Także pytanie czy jechać na płytce aż się wykruszy czy zostawiać pewien zapas bezpieczeństwa i wymieniać płytki wcześniej?


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 565
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#3

Post napisał: Arias2 » 28 mar 2018, 21:54

Wszystko zależy od wiedzy i umiejętności operatora, oraz od operacji jaka jest przeprowadzana i jakim narzędziem i co chcemy nim uzyskać. Co do płytek sam robię że jeśli to obróbka na gotowo to zakładam nowe, ale jeśli tym samym narzędziem robię obróbkę zgrubną to w razie potrzeby i możliwości zakładam płytki stare. Frezy ile razy ostrzyć i czy w ogóle? frezów przejąłem po poprzednim operatorze tak ze 30-40 kilo. Jedne są w miarę nowe i pełno wymiarowe a inne straciły prawie połowę na średnicy przez ostrzenie. Czy się opłaca? to zależy od kosztów ostrzenia i ile taki frez pracuje.
Ostatnio było zapytanie o ostrzenie wkładek do wierteł i wyszło że taniej jest kupić nowe niż stare ostrzyć.
Ale koszt 12K na maszynę na miesiąc to jaka by to obróbka nie była to sporo, ale wszystko zależy co jest robione.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#4

Post napisał: strikexp » 28 mar 2018, 22:09

Najbogatszy człowiek swoich czasów John Davison Rockefeller. Stał nad swoim pracownikiem i liczył ile zużywa kropel cyny, a potem kazał mu zużywać mniej.
Proponuję trochę bardziej humanitarne podejście. Wyliczyć koszty narzędzi dla każdego pracownika i dawać im premie jak będą zużywać mniej. Co zostanie to w kieszeń ;)

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#5

Post napisał: rafalxfiles » 29 mar 2018, 17:45

A jakie materiały obrabiacie??
Produkcja jednostkowa czy seryjna?


Autor tematu
ERP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2018, 19:57

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#6

Post napisał: ERP » 31 mar 2018, 08:38

Głównie obrabiamy stal konstrukcyjną S235, S355 oraz 42CrMo4, C45 obrabiamy również aluminium AW7075, AW6082, AW2007 w mniejszym stopniu chromonikielina, brąz.
Jesteśmy firmą usługową więc robimy małe ilości typu 5-20 sztuk większe 20-100 jak i małe serie do 2000 sztuk ale najwięcej jest w przedziale 50-200. A jeżeli chodzi o różnorodność detali to głównie części do maszyn, od prostych po bardzo skomplikowane ostatnio coraz więcej robimy zaworów hydraulicznych z długimi otworami jaki i otworami wielostopniowymi.


bsk123
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 24 lip 2016, 16:39
Lokalizacja: kielce

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#7

Post napisał: bsk123 » 13 kwie 2018, 14:22

wprowadź szafy depozytowe na firmie. Zużycie narzędzi spadnie o 30 %

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#8

Post napisał: Butler » 13 kwie 2018, 14:44

Ja tam jako zwykły robol pracuję na 3 frezarkach, ale narzędzia zamawiam sam, szef tylko przyklepuje. Jak wyjdzie 1000Euro raz na 2 miesiące to już dużo. A zamawiam z Perschmanna który tani nie jest - dla mnie za to wygodny bo wszystko w katalogach ładnie poopisywane.
Obróbka bardzo zróżnicowana, dosłownie wszystko się obrabia co się da i raczej nowoczesnymi narzędziami.
Tyle że jak tworzę listę to patrzę co ile kosztuje i czy faktycznie jest mi niezbędne. Czasem trafi się jakieś droższe specjalistyczne narzędzie... Wiadomo.

Jak tak dużo zużywacie to może warto by technologa zatrudnić/zmienić/przeszkolić. Zakładam że przy takim parku maszyn powinien być ktoś taki...
Ponad 500zł dziennie na narzędzia na jedną maszynę, dla mnie to totalna abstrakcja.
No chyba że macie jakieś ciężkie i duże obrabiarki - to one mogą generować większe koszta bo to zazwyczaj spora ilość płytek w dużych głowicach, większe frezy... No ale to i tak sporo.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#9

Post napisał: jasiu... » 13 kwie 2018, 15:27

Po pierwsze, ostrzenie narzędzi tylko w kooperacji. I wtedy jest jasne, czy opłaca się dać do ostrzenia, czy sprzedać jako złom stali narzędziowej.

Po drugie. Przyjrzeć się materiałowi obrabianemu. Bardzo często duże zużycie narzędzi bierze się np. z obróbki stali wycinanych palnikiem, bez wyżarzania po cięciu. Jeśli masz posmarkaną, twardą powierzchnię, to płytek zmarnujesz naprawdę dużo.

Po trzecie, zweryfikować dostawców narzędzi. Pamiętam, jak kiedyś do obróbki dużej formy, z trudno obrabialnej stali, na tokarce, zażyczyłem sobie dwie płytki, ale konkretne płytki, konkretnego producenta. Były drogie. Szef przywiózł mi pudełko. Po zrobieniu formy oddałem mu 9 płytek, mówiąc, że chciałem dwie, bo wiedziałem, że jedną zrobię, ale drugą chciałem mieć w zapasie, gdyby coś się z pierwszą zdarzyło. A tak. Płytka, która kosztuje 4 razy drożej, wytrzymuje czasem 20 razy dłużej.

Po czwarte, napewno wasze płytki nie lądują na "Allegro"?

Ogólnie musi być brygadzista-majster, który zarabia dużo, nie wchodzi w układy z dostawcami narzędzi i wie, co do czego się nadaje. Najlepiej, żeby miał przepuklinę i wnuki. No dobra, zamiast przepukliny może mieć żylaki odbytu, za to matury absolutnie mieć nie musi.


Godlech912
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 07 sty 2010, 20:17
Lokalizacja: Brodnica

Re: Magazyn wydawania narzędzi

#10

Post napisał: Godlech912 » 21 cze 2018, 13:40

Moja firma ma także około 20 tokarek CNC, spora część to automaty i maszyny wielowrzecionowe, mamy także kilka frezarek CNC. Obrabiamy materiały takie jak Wy z większością aluminium.

Na narzędzia wydajemy około 80-100 tys. zł miesięcznie, co stanowi około 4-5% generowanego obrotu.

Kluczem do oszczędzania w tym temacie są u nas 2 szafy automatycznie wydające narzędzia (Matrix - Iscar). Wszystko jest ewidencjonowane.

Wiertła do małych produkcji ostrzymy sami, bez powłoki. Do długich serii używamy wierteł VHM i regenerujemy w zewnętrznych firmach (z powłoką)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”