Frezy Rico - dziwne zachowanie

czy te frezy mogą być ze słabej stali?

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

Frezy Rico - dziwne zachowanie

#1

Post napisał: kalreg » 04 mar 2018, 15:13

Panowie i Panie, nabyłem frezy do ciecia pianek z firmy RicoCNC (chinskie frezy). Nie żebym upierał się twierdząc, że chinskie to badziew bo wiem, ze z tym bywa roznie, ale nigdzie nie mogłem znalezc frezów o dużej długości całkowitej i dużej długości roboczej.
Nabyłem więc frezy dwóch rodzajów:

- długośc całkowita 150 mm, długość robocza 100mm, średnica 6mm
- długość całkowita 200 mm, długość robocza 150mm, średnica 12mm

Wybór na takie frezy padł ponieważ zdarza mi się, że frezować głęboko, przez co potrzebuje dużej długości roboczej.

Frezy wyglądają ok. Po włożeniu ich we frezarkę chodzą ok (na sucho, bez zagłębiania się w materiał). Przy cięciu styropianu jednak gdy zanurzam frez fi 12 na głebokość ok 70mm frezowany materiał zaczyna być szarpany a sam frez na końcu "rozmywa się" tak jakby materiał odginał frez od osi. Przez to wiercony kształt nie ma już fi12 tylko więcej, jest poszarpany itp. To samo ma miejsce w przypadku cieńszego frezu (efekt jest dużo większy, nawet przy mniejszych głębokościach frezowania). Zmniejszanie prędkości frezowania nie zmniejsza efektu (próbowałem od 1500mm do 200mm/min). Ilość obrotów - 10000/min

Przy zmianie frezu na wcześniej używane problem znika, więc przyczyna na pewno leży we frezie, nie we wrzecionie czy programie.
Całośc zachowuje się zupełnie jakby frez był zrobiony z giętkiego metalu, a nie sztywnego.
Pytanie - czy to ja coś źle robię (jeśli tak to co zrobić by było dobrze) czy po prostu te frezy sie nie nadają i je sobie odpuścić? Jeśli to ostatnie - to cy znacie miejsca gdzie moge nabyć frezy o gabarytach wymienionych na początku tego posta?
Pozdrawiam,
K.



Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”