Frezy do miedzi, jak dobierać?

Frezy do obróbki miedzi

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
sonia_sonia
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 24 lip 2017, 15:19
Lokalizacja: Wrocław

Frezy do miedzi, jak dobierać?

#1

Post napisał: sonia_sonia » 21 gru 2017, 10:24

Dzień dobry,
Przymierzam się do zakupu frezów do pracy w miedzi na frezarce z max obrotów 18000 rpm. Z tego co czytam, najlepiej stosować wysokie prędkości w obróbce i chłodzić olejem ze względu na zjawisko adhezji. Polecane są frezy węglikowe powlekane (powłoka TiAlN, ma dodatkowo zapobiegać przyczepianiu się miedzi do frezu). Miedź poza tym "rośnie" od temperatury pod frezem co też może stanowić problem przy nieoptymalnych ustawieniach (pulchnienie). Polecane są frezy 2-piórowe (4 piórowe odradzane). Frezy do miedzi mają inna geometrię piór. Zastanawiam się jakie rodzaje zakonczenia frezu będą robić najgładszą linię, dobre wyniki chyba dają frezy kulowe ale nie wiem czy miedź nie będzie się od nich za bardzo grzała).

Będę na początku pracować na blachach miedzianych o grubości 1mm. Potrzebuję frezów:
- tnący (rozcinanie detali)
- grawerujący (o grubości lini rysowanej około 0,25-0,3 mm)
- fazujący (wykańczanie krawędzi, kąt 30-45 stopni)
- szlifujący/szczotkujący (wykańczanie powierzchni, zależy mi na usunięciu ewentulanych "zadziorów" i nierówności, przeszlifowanie całości, na mat).

Dziękuję za wszelkie porady na temat.



Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

Re: Frezy do miedzi, jak dobierać?

#2

Post napisał: ser1ous » 21 gru 2017, 17:02

Zastanawiam się jakie rodzaje zakonczenia frezu będą robić najgładszą linię, dobre wyniki chyba dają frezy kulowe
Zakończenie, czyli promień naroża jak mniemam?
Do wykończenia polecam frezy z promieniem albo kulowe.
ale nie wiem czy miedź nie będzie się od nich za bardzo grzała
Nie będziesz chłodzić albo frez będzie tępy to się będzie grzała.

Pozdrawiam.


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: Frezy do miedzi, jak dobierać?

#3

Post napisał: burzaxxx » 28 gru 2017, 20:50

tu masz frezy, ale nie do blachy
Obrazek

Obrazek
Mazak/Mazatrol-Haas-NUM-GibbsCAM


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5344
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Frezy do miedzi, jak dobierać?

#4

Post napisał: jasiu... » 29 gru 2017, 10:58

Panowie, spokojnie!

Nie wiemy do czego te frezy. Konkretnie w jaką maszynę chce nam pani Sonia te frezy zapiąć. Rozcinanie blachy 1 mm frezem, niby da się zrobić, tylko po co? Nie taniej, szybciej i dokładniej klapnąć wykrojnikiem? Może jakąś wycinarkę zastosować, jeśli to seria? Co do grawerowania, to zależy od efektu. Czasem potrzebna jest grawerka o dnie półokrągłym, czasem ścianki pod kątem, a czasem równoległe. Bo o frezie szczotkującym, to ja się przyznam nie słyszałem. To znaczy o szczotkowaniu wiem co nieco, ale żeby to robić frezem? Sam się chętnie dowiem, jak.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Frezy do miedzi, jak dobierać?

#5

Post napisał: WZÓR » 29 gru 2017, 14:25

jasiu... pisze:
29 gru 2017, 10:58
Panowie, spokojnie!

Nie wiemy do czego te frezy. ....
Śledząc posty założyciela tego tematu odnoszę wrażenie , że gość pracuje nad pracą doktorską. :D
....
Znam firmę , która obrabia na szeroką skalę miedź na maszynach CNC , narzedzia ( frezy) dostarcza Im firma , która stoi za miedzą .
Znajac Ich asortyment śmiem napisać ,, szału nie ma" ..... , a wióra lecą.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
sonia_sonia
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 24 lip 2017, 15:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frezy do miedzi, jak dobierać?

#6

Post napisał: sonia_sonia » 05 sty 2018, 14:44

Dzień dobry,
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Przepraszam za tymczasowe porzucenie wątku, choroba.
Wyjaśniam o co chodzi.
jasiu... pisze:
29 gru 2017, 10:58
Nie wiemy do czego te frezy. Konkretnie w jaką maszynę chce nam pani Sonia te frezy zapiąć. Rozcinanie blachy 1 mm frezem, niby da się zrobić, tylko po co? Nie taniej, szybciej i dokładniej klapnąć wykrojnikiem? Może jakąś wycinarkę zastosować, jeśli to seria? Co do grawerowania, to zależy od efektu. Czasem potrzebna jest grawerka o dnie półokrągłym, czasem ścianki pod kątem, a czasem równoległe. Bo o frezie szczotkującym, to ja się przyznam nie słyszałem. To znaczy o szczotkowaniu wiem co nieco, ale żeby to robić frezem? Sam się chętnie dowiem, jak.
Będzie to mała frezarka produkcji Martin Luib (pole robocze 30x30cm). Będę dysponować tylko tą frezarką i na razie na niej wykonać muszę większość prac. To co będę robić to tabliczki grawerowane tekstem (w miedzi). Zatem chcę wygrawerować oraz następnie dociąć do docelowego rozmiaru blachę. Ponieważ grawerowanie miedzi często ma chropowate krawędzie zastanawiam się czy jest metoda aby to mechanicznie wygładzić (jest też opcja że przejadę dremelem ręcznie). Kolejna kwestia to jak poradzić sobie z krawędziami blachy, czyli fazowanie, chodzi o to zby nikt sobie palców nie pociął krawędziami.
Chciałabym aby dno graweru było płaskie lub zaokrąglone (bardziej U a nie V ostre).
Znalazłam frezy grawerujące 2-ostrzowe, wydaje mi się że do miedzi będą lepsze niż jednnostrzowe.
Frez szczotkujący to takie życzenie, fajnie jakby coś takiego było.
WZÓR pisze:
29 gru 2017, 14:25

Śledząc posty założyciela tego tematu odnoszę wrażenie , że gość pracuje nad pracą doktorską. :D
....
Znam firmę , która obrabia na szeroką skalę miedź na maszynach CNC , narzedzia ( frezy) dostarcza Im firma , która stoi za miedzą .
Znajac Ich asortyment śmiem napisać ,, szału nie ma" ..... , a wióra lecą.
Ponieważ uczę się wszystkiego od kompletnych podstaw, stąd moje pytania (nie mam nawet poziomu wiedzy przytoczonego tu doktoranta). Definitywnie nie jestem gościem :D
Czy wiesz kto dostarcza im narzędzia lub podać mi nazwę firmy?

Pozdrawiam wszystkich, udanego roku życzę!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”