Frez specjalnego przeznaczenia

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Frez specjalnego przeznaczenia

#1

Post napisał: strikexp » 22 lip 2017, 22:03

Muszę zrobić piłę do cięcia gumowego węża. Szybkie przejrzenie google potwierdziło moje przypuszczenia. A konkretnie że takie cięcia wykonuje się na ogół frezem piłkowym bezzębnym, czy tam tarczą bezzębną, jak zwał tak zwał. Czyli coś w rodzaju ostrza noża który wiruje z dużą prędkością i nie powoduje poszarpania elastycznego materiału.
Problem w tym że takie frezy są bardzo żadkie. Globus robi np na zamówienie w seriach, czyli pewnie łagodnie mówiąc - drogo. A poleganie na jedym dostawcy i kupowanie od razu zapasu drogich frezów to trochę niezbyt dobra informacja marketingowa.

Chciałbym więc zasięgnąć rady, czy da sie wykonać taki frez we własnym zakresie. Średnica uchwytu może mieć dowolna grubość, ale dalsza część robocza musi być już bardzo cienka, około 1mm. Długość cięcia to jakieś 3-4cm.
Z jakiej stali powinien zostać wykonany taki cienki frez? Wykosiłbym zęby na zwykłym frezie HSS, ale mam obawy czym go obrabiać i jak potem naostrzyć...



Tagi:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frez specjalnego przeznaczenia

#2

Post napisał: rdarek » 22 lip 2017, 22:25

strikexp pisze:Muszę zrobić piłę do cięcia gumowego węża. Chciałbym więc zasięgnąć rady, czy da sie wykonać taki frez we własnym zakresie.
O ......... fuck następy kwiatek! Nadal bujasz w obłokach?

A słyszałeś kiedyś o nożu krążkowym?


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 22 lip 2017, 22:50

No właśnie nie słyszałem, ale to chyba niezupełnie to czego chcę.
To nie są gumowe węże jak mylnie napisałem, to jest zbrojony wąż ciśnieniowy o dużej elastyczności. Taki nożyk krążkowy jak widze na allegro , to raz że ma za małą średnicę, a dwa że pewnie się stępi. Te kosmicznei drogie elektryczne podobnie.

Mógłbym spróbować i takim nożem, ale pewnie szybko się stępi. A maszyna którą robię ma mieć przepustowość kilkuset cięć na godzinę. Więc nawet nie mam możliwości przetestowania wytrzymałości ostrzy.
Jak są z gównianej stali, to i tak będę musiał dorabiać takie ostrza samemu... Najchętniej to bym dał namiary na sprzedawcę i zapomniał że taką maszynę sprzedałem. Ale niestety tak nie mogę zrobić, muszę zagwarantować tzw utrzymanie jej w ruchu.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#4

Post napisał: dasza77 » 23 lip 2017, 15:09

Może wypróbuj tarcze do szlifierek kątowych do cięcia różnych materiałów. Mają grubość 1 mm i średnicę zewn 125 mm. Od kilku lat tnę taką tarczą druty nierdzewne fi 3mm.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 23 lip 2017, 15:40

strikexp pisze:No właśnie nie słyszałem, ale to chyba niezupełnie to czego chcę.
To nie są gumowe węże jak mylnie napisałem, to jest zbrojony wąż ciśnieniowy o dużej elastyczności. ....
To tnij tym

http://darmet.com.pl/pl/globus/156-narz ... lobus.html
strikexp pisze:.... Globus robi np na zamówienie w seriach, czyli pewnie łagodnie mówiąc - drogo. ...
Pytałeś o cenę , że piszesz ,,drogo'' ?


Mariusz.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2017, 16:15 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#6

Post napisał: rdarek » 23 lip 2017, 15:46

strikexp pisze:No właśnie nie słyszałem, ale to chyba niezupełnie to czego chcę.
To nie są gumowe węże jak mylnie napisałem, to jest zbrojony wąż ciśnieniowy o dużej elastyczności. Taki nożyk krążkowy jak widze na allegro , to raz że ma za małą średnicę, a dwa że pewnie się stępi. Te kosmicznei drogie elektryczne podobnie.
Nie będę tego nawet komentował. :shock:

Wąż gumowy potem zbrojony. Nawet jak się z tego zrobi rura stalowa 3" to no problem. Nie masz się co martwić nawet na allegro są noże krążkowe do rur :mrgreen: :twisted:

Z twoich wypowiedzi widać, że nie będziesz potrafił dobrać nawet gwoździa do deski.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 23 lip 2017, 16:16

rdarek pisze:.... Z twoich wypowiedzi widać, że nie będziesz potrafił dobrać nawet gwoździa do deski.
Bez złośliwości proszę . :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#8

Post napisał: rdarek » 23 lip 2017, 16:33

WZÓR pisze:
rdarek pisze:.... Z twoich wypowiedzi widać, że nie będziesz potrafił dobrać nawet gwoździa do deski.
Bez złośliwości proszę . :grin:

Mariusz.
No cóż obserwuję posty naszego "guru" od dłuższego czasu. Z początku zaciekawiły mnie jego wpisy, po czym zaczęły bawić, jednak bardzo szybko doprowadziły do bólu głowy.
I jak to skwitował jeden z naszych kolegów - coś w tym stylu - jeśli ktoś posłucha jego rad to skończy się nieszczęściem. (cytatu nie chce mi się szukać).

Zerknij na jego profil i poczytaj co wypisuje :mrgreen:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 23 lip 2017, 16:48

rdarek pisze:
WZÓR pisze:
rdarek pisze:.... Z twoich wypowiedzi widać, że nie będziesz potrafił dobrać nawet gwoździa do deski.
Bez złośliwości proszę . :grin:

Mariusz.
No cóż obserwuję posty naszego "guru" od dłuższego czasu. Z początku zaciekawiły mnie jego wpisy, po czym zaczęły bawić, jednak bardzo szybko doprowadziły do bólu głowy.
I jak to skwitował jeden z naszych kolegów - coś w tym stylu - jeśli ktoś posłucha jego rad to skończy się nieszczęściem. (cytatu nie chce mi się szukać).

Zerknij na jego profil i poczytaj co wypisuje :mrgreen:
Hmm
Każdy ma prawo zadać pytanie na tym forum niezależnie od stopnia zaawansowania.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: strikexp » 23 lip 2017, 17:19

dasza77 pisze:Może wypróbuj tarcze do szlifierek kątowych do cięcia różnych materiałów. Mają grubość 1 mm i średnicę zewn 125 mm. Od kilku lat tnę taką tarczą druty nierdzewne fi 3mm.
Tarcza ścierna do szlifierki była testowana, przy szybkich obrotach dochodzi do stopienia materiału. Natomiast tarcza zębata wyrywa kawałki materiału.
Dobre cięcie wychodzi po użyciu gilotyny(no prawie) i noża segmentowego. Dlatego doszedłem do wniosku że trzeba przetestować tarczę bezzębną z ostrzoną krawędzią.

Pomysł z nożem krażkowym podsunięty przez rdarek był dobry. Tylko musiałem mocniej poszukać na allegro.
Istnieją większe noże 75mm i noże do kebaba 90mm. Nie wiem jak z ich wytrzymałością ale jest to towar łatwo dostępny. A więc jak nie jest z plasteliny to będzie w sam raz.
Żałuję tylko że te większe noże są jedynie okrągłe. Mniejsze miały kształt plastra miodu i działały jak gilotyna :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”