Rodzaje frezów z płytką wieloostrzową

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: viper » 14 lip 2017, 22:19

Blady pisze: Chciałbym wywiercić precyzyjny otwór FI 20 itp.
co to znaczy precyzyjny? 0,1mm, 0,01mm, 0,001mm ??
widzę że, kolega błądzi gorzej jak dziecko we mgle :mrgreen:

pisz po ludzku o co Ci chodzi, jaka stal, jakie dokładności na jakiej maszynie chcesz coś zrobić...

a tak mnie zaciekawiło że, jesteś w stanie kupić narzędzie za kilkaset złotych do zrobienia paru otworów fi20 gdzie na budowę całej maszyny (chyba tokarki) chciałeś przeznaczyć 2000zł. Całkiem ciekawe podejście prezentujesz :wink:

jak to stal obrabialna przez HSS i odpowiednia maszyna z odpowiednią oprawką to najtaniej wyjdzie zwykły rozwiertak HSS fi20h8 jak napisał Avalyah

kolega Mariusz pisał o VHM ale to wymaga maszyny i oprawek którymi nie dysponujesz :wink:



Tagi:


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post napisał: strikexp » 15 lip 2017, 00:35

viper pisze: a tak mnie zaciekawiło że, jesteś w stanie kupić narzędzie za kilkaset złotych do zrobienia paru otworów fi20 gdzie na budowę całej maszyny (chyba tokarki) chciałeś przeznaczyć 2000zł. Całkiem ciekawe podejście prezentujesz :wink:
Człowiek mądrzeje z czasem :mrgreen:
A tak na serio to pracuję w IT więc nie narzekam na dochody. I mogę sobie śmiało pozwolić na zaplanowanie wydatku rzędu kilkuset złotych w kolejnym miesiącu.
O ile budowa tokarki karuzelowej była raczej fanaberią. To już zakup takiego VHM będzie sensowną inwestycją na 10-20 lat. No chyba że nagle musiałbym wywiercić kilkaset precyzyjnych otworów Fi 20 :grin:
Początkowo myślałem nad frezem pod płytki wieloostrzowe. Ale skoro je odradzacie to wybiorę coś innego.

Co chcę zrobić?
Uchwyt na wałek liniowy FI 20, nie taki kupny z amelinium :wink: Ale kawał stali która będzie w stanie utrzymać dość duże obciążenia. To nie tyle ma być szczególnie precyzyjne, ale wytrzymać duże obciążenia.
Stal to s235, mocniejszej raczej nie trzeba, za to grubość blachy w zakresie 1-4cm.
Nie chciałbym bawić się w mierzenie, ustawianie za każdym razem jak chcę wykonać 2-4 takie uchwyty. Po prostu chciałbym wywiercić otwór, a potem zgradować i przefrezować szparę (jak to sie nazywa?). A potem bez większego problemu wsadzić tam wałek liniowy.

Maszyny które posiadam to tokarka mini lathe, w sankach są 4 otwory więc mógłbym przykręcić taki półprodukt i zablokować go od tyłu przystawką.
Ewentualnie nabyłem też frezarkę "zosia", nią też mógłbym wiercić taki otwór. Ale wtedy musiałbym łapać wymiary w 2 wymiarach zamiast w jednym.
Jaki uchwyt jest potrzebny do tego VHM że nie mogę go użyć?


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#13

Post napisał: Blady » 15 lip 2017, 01:11

Dalej obstawiam że rozwiertak jest najlepszym rozwiązaniem. Do każdego innego narzędzia potrzebujesz maszyny o odpowiedniej dokładności i sztywności a zosia i minilathe takimi nie są. Natomiast rozwiertakiem "rozbijesz" otwór z dość dużą dokładnością myślę że nawet większą niż Twoje potrzeby, i to nawet ręcznie...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


atlc
Posty w temacie: 1

#14

Post napisał: atlc » 15 lip 2017, 01:33

Koledzy dobrze Ci doradzają rozwiertak.
Nie licz na to, że narzędzie z VHM to inwestycja na 10-20 lat - jak człowiek nie oswojony z używaniem takich narzędzi i przy braku sztywnej obrabiarki to niestety o uszkodzenie bardzo łatwo.
To kruche narzędzia i krawędzie w moment wyszczerbisz- i to w najlepszym przypadku, równie dobrze możesz je uszkodzić tak, że nie będzie się nadawało nawet do regeneracji.
Jak chcesz iść do przodu tak żeby za bardzo nie bolało, to lepiej kupić trochę mniejszych frezów z węglika i na nich zapoznać się z obróbką. Mniej boli złamany chiński frezik 6 niż narzędzie za tysiaka.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: Yarec » 15 lip 2017, 03:40

atlc - witam, i przeczytaj dokładnie wpis > Wysłany: Dzisiaj 0:35 , "wałek liniowy 20 pod duże obciążenia" = "wiszący" i do widzenia, istna kombinatoryka obszarowa.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: strikexp » 15 lip 2017, 08:31

Yarec pisze: istna kombinatoryka obszarowa.
Ma to służyć za ruchomą platformę np na dystansie 30cm. Podpieranie wałka niekoniecznie jest potrzebne, a bynajmniej nie aluminiowe. Nie zależy mi na dokładności ale na nośności. A płaskownika nie mogę użyć bo mi się fiknie platforma na bok przy nierównym obciążeniu. Ze szlifowaniem też więcej zabawy niż warto.


Odnośnie rozwiertaka to są to sensowne argumenty i odchodzę od pomysłu VHM. Kupię sobie po prostu dobre wiertła lub rozwiertak. W sumie to mnie właśnie zastanawia czym się różni rozwiertak od wiertła, przy samym rozwiercaniu.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#17

Post napisał: Yarec » 15 lip 2017, 11:39

"W sumie czym się różni rozwiertak od wiertła" - czy w branży IT nie wiecie co to: wyszukiwarka ?
czy po prostu piszesz dla samego pisania ? może zajmij się czymś łatwiejszym niż CNC ?
( chyba że w ramach buntu pogryzł Cię "lisek" - to ten od wyszukiwania w necie ).
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#18

Post napisał: strikexp » 16 lip 2017, 11:13

Używanie wyszukiwarki z forum, przypomina szukanie terrorysty w tłumie ludzi za pomocą bomb lotniczych :mrgreen:
Ale trochę racji masz, jak dobrze poszukać to można znaleźć sporo odpowiedzi.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#19

Post napisał: WZÓR » 16 lip 2017, 14:09

strikexp pisze:Używanie wyszukiwarki z forum, przypomina szukanie terrorysty w tłumie ludzi za pomocą bomb lotniczych :mrgreen: ...
To spróbuj w Google

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#20

Post napisał: Yarec » 16 lip 2017, 15:17

WZÓR - (do naśladowania - poważnie ! ) wystarczy niech Pan od IT skonfiguruje sobie Google/Firefox (a nawet na Server DELL -2 x Xeon + 16GB RAMu da radę !)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”