Najlepszy frez do wycinania w metalu

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#21

Post napisał: strikexp » 15 kwie 2017, 22:52

Nie przesadzaj FTW, kupiłem wszystkie potrzebne elementy mechaniki oprócz ramy za jakieś 600zł (kupowałem też inne rzeczy). Co prawda wałki Fi16 bez podpory, ale podporę można w każdej chwili dodać.
Wrzeciono mam jak pisałem za 240zł. Pozostaja silniki, nie wiem jakie ale załóżmy optymistycznie że to będzie silnik pobierajacy prąd 2A na cewkę. Tym sposobem mostki H mam za 3x12,50zł. Sterownik to pewnie będzie jakieś Arduino za 100zł. Zasilacz użyje labolatoryjny lub jeden ze starych zasilaczy komputerowych. W sumie nie więcej niż 50zł.
Jedyny problem to rama, tylko skoro ludzie robią frezarki ze sklejki. To dlaczego ja miałbym nie zrobić prototypowej ze spawanych profili/płaskowników. To by wyszło nawet sporo poniżej 2000zł. Chociaż aż takiego dziadostwa raczej nie zamierzam robić, bardziej widzę wycinanie na plazmie jakiejś lekkiej ramy.

Widziałem podobną frezarkę za 2000zł. Jak dla amatora to była całkiem dokładna frezarka.



Tagi:


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#22

Post napisał: logopeda » 16 kwie 2017, 00:08

Kol.strikexp napisał
"Odłóż komputer, weź książkę do ręki i przestań zawracać d*#$ innym ludziom."
To są Twoje słowa - na litość boską przecież wszyscy tutaj powtarzamy od samego początku ..... to samo.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#23

Post napisał: mike217 » 16 kwie 2017, 08:00

Nie oszukujmy się na przyzwoitą maszynkę do dłubania w aluminium trzeba wydać minimum 12-15 tyś zł . Każdy sam do tego dojdzie po wielu próbach i zaklinaniu, że da się taniej. Z tego co się rozeznałem Kolega nie ma nic wspólnego ani z materiałoznawstwem ani obróbką metalu w praktyce. Dojdą więc koszty wykonania detali. Nie tylko sztywność ramy i osi decyduje o obróbce ale również wrzeciono i możliwości napędów. Może szybko się okazać że masz fajne wrzeciono tylko prędkości robocze jak by nie te i masz skrobarke do niszczenia frezów.. Wiadomo, można ze sklejki, można tanio , ale potem się jednak okaże, że brakuje tego, chłodzenia, a wrzeciono z chin się grzeje albo woda z niego cieknie albo ma bicie że zgroza.. Przyzwoite małe wrzeciono z przemiennikiem to masz na start 3000zł a gdzie reszta?


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

#24

Post napisał: Rybiarz » 16 kwie 2017, 08:09

Dajecie szansę koledze :wink:
Ja niecierpliwie czekam na fotorelacje z jego prac i podsumowanie kosztów.To jaka jest lista maszyn do wyprodukowania?
-tokarka
-frezarka cnc
-piła taśmowa
-robot przemysłowy
Kasa podobno jest ale nie trzeba jej dużo więc wszystko pójdzie raczej sprawnie


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#25

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2017, 10:10

@mike217
Fakt że przyzwoita frezarka kosztuje, przyznaję że walnąłem głupotę pisząc 5-10tyś. Chodziło mi o tą górną granicę, a tam już da się coś zrobić z HIWIN itp. Druga sprawa że ta moja frezarka będzie miała pole robocze ze 30cm i pracowała nie więcej niż 10h miesięcznie. Tak więc chłodzone wodą wrzeciono brzmi tutaj wręcz śmiesznie.

@Rybiarz
O tokarkę pytałem sie z ciekawości, jak już będę ją budował to najwcześniej w 2018. Na razie nie mam czasu pobawić sie tą którą mam.
Części do frezarki CNC, już zebrałem powiedzmy w 30%. Bynajmniej w takiej wersji "dziadostwo", do robienia prostych detali.
Piłę taśmową to tylko badałem czy opłaca się budować.
A robota przemysłowego to nie zobaczysz, trzeba dbać o know how przy projektach komercyjnych :wink:


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

#26

Post napisał: FTW » 16 kwie 2017, 11:24

mike217 pisze:Nie oszukujmy się na przyzwoitą maszynkę do dłubania w aluminium trzeba wydać minimum 12-15 tyś zł . Każdy sam do tego dojdzie po wielu próbach i zaklinaniu, że da się taniej. Z tego co się rozeznałem Kolega nie ma nic wspólnego ani z materiałoznawstwem ani obróbką metalu w praktyce. Dojdą więc koszty wykonania detali. Nie tylko sztywność ramy i osi decyduje o obróbce ale również wrzeciono i możliwości napędów. Może szybko się okazać że masz fajne wrzeciono tylko prędkości robocze jak by nie te i masz skrobarke do niszczenia frezów.. Wiadomo, można ze sklejki, można tanio , ale potem się jednak okaże, że brakuje tego, chłodzenia, a wrzeciono z chin się grzeje albo woda z niego cieknie albo ma bicie że zgroza.. Przyzwoite małe wrzeciono z przemiennikiem to masz na start 3000zł a gdzie reszta?
Dołożyłbym 10 tysięcy do tego. Pytanie czy chcesz dłubać czy zarabiać :) Z czego 5 na podstawowy osprzęt i narzędzia. Nie widziałem, żeby ktokolwiek to wliczał w cenę maszyny, natomiast bez tego można podłubać, ale palcem w nosie ;) Co do reszty - 100% racji.
strikexp pisze:@mike217
Fakt że przyzwoita frezarka kosztuje, przyznaję że walnąłem głupotę pisząc 5-10tyś. Chodziło mi o tą górną granicę, a tam już da się coś zrobić z HIWIN itp. Druga sprawa że ta moja frezarka będzie miała pole robocze ze 30cm i pracowała nie więcej niż 10h miesięcznie. Tak więc chłodzone wodą wrzeciono brzmi tutaj wręcz śmiesznie.
:
HIWIN to możesz sobie najwyżej nalepkę przykleić w tych pieniądzach. Komplet samych tylko śrub kulowych 1605 to ok. 1800-2000 zł w zależności od ich długości (z obrobieniem końców).


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#27

Post napisał: strikexp » 16 kwie 2017, 11:38

Faktycznie, zapomniałem że śruby są na każdej z osi. A więc śruba z aliexpress, jedynie prowadnice HIWIN, na nie powinno starczyć w takim budżecie.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

#28

Post napisał: FTW » 16 kwie 2017, 11:51

strikexp pisze:Faktycznie, zapomniałem że śruby są na każdej z osi. A więc śruba z aliexpress, jedynie prowadnice HIWIN, na nie powinno starczyć w takim budżecie.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

#29

Post napisał: Rybiarz » 16 kwie 2017, 12:11

strikexp pisze:
@Rybiarz
O tokarkę pytałem sie z ciekawości, jak już będę ją budował to najwcześniej w 2018. Na razie nie mam czasu pobawić sie tą którą mam.
Części do frezarki CNC, już zebrałem powiedzmy w 30%. Bynajmniej w takiej wersji "dziadostwo", do robienia prostych detali.
Piłę taśmową to tylko badałem czy opłaca się budować.
A robota przemysłowego to nie zobaczysz, trzeba dbać o know how przy projektach komercyjnych :wink:
Nie oszukujmy się,nie pokażesz nic bo nic nie powstanie.Do 2018 roku powinieneś siedzieć i czytać samo forum , choć chyba to za mało


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#30

Post napisał: Blady » 16 kwie 2017, 12:18

Zanim ludziom którzy czytają twoje posty puszczą nerwy, przestań robić śmietnik z forum. Poświęć czas na czytanie bo nie masz pojęcia o czym piszesz. Chcesz budować frezarkę do pracy, zrób sobie listę co jest potrzebne. Jak nie wiesz zapytaj. Przyda Ci się do opracowania kosztorysu. Jeszcze lepiej przygotuj sobie projekt i na jego podstawie wylicz koszty budowy. Chcesz robić roboty przemysłowe a takie pierdoły pociskasz i to nie tylko w tym temacie. Przedstaw jakieś konkrety albo pytaj rozsądnie a nie tylko chwalisz się tym co już masz czego to nie zrobisz i jakie to nie będzie... Tutaj na prawdę nikogo to nie obchodzi.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”