Mini głowica na mocowanie 6mm.

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 06 paź 2016, 10:38

bartx pisze:Tylko, że jak sobie zrobiłem model 3D tej końcówki wraz z korekcją masy, to bardzo dużo by trzeba dodać tej masy po przekątnej od płytki, żeby to wyrównoważyć
niekoniecznie, trzeba do wyważania podejść "po modelarsku"..
Wystarczy, że dużo mniejsza masa M1 zamiast być skupiona w jednym miejscu blisko środka ciężkości S jak M2(o R2), będzie od niego oddalona o ramię R1, by dynamicznie i statycznie się zrównoważyć
Obrazek
czyli krótko mówiąc w tym przypadku np wkręcana po przeciwnej stronie śruba z łbem(M1) o regulowanej (dla wyważenia) długości (R1). Tyle, że będzie pewna wirująca średnica..
Obrazek

w typowych oprawkach czasem wystarczy mniej więcej rozłożyć masy (przy ciężkim ostrzu), albo tylko symetrycznie zamocować trzonek narzędzia..

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W takim przypadku
Obrazek
zdawało by się, że niesymetryczne "wystawienie" trzonka z drugiej strony jest niewłaściwe, ale trzeba brać pod uwagę, że sama oprawa też nie jest symetryczna względem osi obrotu, i to ma sens dla równowagi sum mas po obu jej stronach.

Chyba, że oprawka sama ma dużą masę własną jak tu (w Twoim przypadku było by to niecelowe ze względu na mała średnice chwytu), gdzie duży moment obrotowy "połyka" niewyważenie.
Obrazek Obrazek Obrazek

I masa wyważająca nie musi być po przekątnej, wystarczy symetrycznie do osi.


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#12

Post napisał: bartx » 06 paź 2016, 12:20

Mówimy dokładnie o tym samym. Położenie środka masy ma być w osi obrotu to jest cel. Weź pod uwagę jak zbudowany jest nóż do tokarki i to, ze płytka ma 2x większą gęstość niż stal. Kwestia orientacji układu współrzędnych.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#13

Post napisał: RomanJ4 » 06 paź 2016, 13:24

Tak, mówimy o tym samym, ale wydaje mi się, że nie bardzo zrozumiałeś co napisałem (w pierwszej części mojej odpowiedzi).
Zamiast wyważać dużą, nieporęczną do regulacji (podpiłowywanie) masę blisko osi obrotu (jak na Twoim rysunku), można dużo mniejszą i łatwiejszą do precyzyjnej regulacji - dalej od osi.
Wystarczy śrubę przeciwwagi wkręcać lub wykręcać zmieniając wartość jej siły odśrodkowej równoważącej siłę odśrodkową nieruchomego względem osi obrotu ostrza. Także przy zmianie płytki na inną wagowo.
Ot, i cała filozofia..
pozdrawiam,
Roman


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#14

Post napisał: bartx » 07 paź 2016, 16:22

RomanJ4 pisze:Tak, mówimy o tym samym, ale wydaje mi się, że nie bardzo zrozumiałeś co napisałem (w pierwszej części mojej odpowiedzi).
Zamiast wyważać dużą, nieporęczną do regulacji (podpiłowywanie) masę blisko osi obrotu (jak na Twoim rysunku), można dużo mniejszą i łatwiejszą do precyzyjnej regulacji - dalej od osi.
Wystarczy śrubę przeciwwagi wkręcać lub wykręcać zmieniając wartość jej siły odśrodkowej równoważącej siłę odśrodkową nieruchomego względem osi obrotu ostrza. Także przy zmianie płytki na inną wagowo.
Ot, i cała filozofia..
Zgadzam się. W przypadku fly cuttera to ma sens, bo jest takie miejsce w dużej odległości od osi po przeciwnej stronie od krawędzi skrawającej, gdzie można dołożyć lub odjąć masy (przeciwny koniec noża). Dla noża to wyszło tak jak pisałem.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: Yarec » 07 paź 2016, 17:47

fly cutter do planowania powierzchni drewnianych ?
do teraz myślałem że obróbki po okręgu (zagłębienie, otwór)
jak by nie było grubościówki lub heblarki na ruchomej bramie
w ostateczności frez czołowy >

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”